PURO Trends: Najlepsi polscy projektanci
GRYNASZ STUDIO. ARCHEOLOGIA CODZIENNOŚCI
Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz tworzą obiekty, dzięki którym codzienność staje się żywą scenografią - funkcjonalną i przyjemną. W projektowaniu interesuje ich najbardziej proces tworzenia i kontekst materiału, stąd zaangażowali się ostatnio w tworzenie wystawy “Zasoby” pokazującej zaplecze współczesnej produkcji. Uwielbiają spacery na łonie przyrody i… pomiędzy eksponatami w muzeach archeologicznych.
TOK STUDIO. SIŁA DETALI
Podczas Arena Design zadebiutowali jako duet, ale pracują wspólnie od kilku lat, łącznie ze stażami u starszych kolegów: Jana Kochańskiego i Nikodema Szpunara. Tworzą dopieszczone, subtelne w formie projekty, przemawiające barwą i detalem. Nam szczególnie przypadło do gustu lustro Woodturn Mirror dla marki TRE. Inspirowane posągami z Wyspy Wielkanocnej, łączy rzeźbiarską linię i skondensowaną, czystą formę. Warto obserwować Sonię i Michała.
UAU PROJECT. CYFROWE RZEMIOSŁO
Dziecięce zabawki, funkcjonalne naczynia czy eksperyment z formą? A dlaczego nie wszystko naraz? Obiekty tworzone przez Justynę Fałdzińską i Miłosza Dąbrowskiego są i piękne, i zabawne, i funkcjonalne. Wazony, świeczniki i miski wykonane w technice druku 3D z biodegradowalnego filamentu PLA są w pełni ekologiczne i przyjazne użytkownikom - można je wydrukować na domowej drukarce 3D.
TARTARUGA. TKANINY W WERSJI SLOW
Tartaruga dosłownie oznacza “żółwia”, który jest powolny, ale długowieczny i wyjątkowy, podobnie jak tkaniny z pracowni Wiktorii Podolec i Jadzi Lenart. Projektantki to przyjaciółki i wielbicielki polskiego rzemiosła, prowadzą wspólnie pracownię tkacką w duchu “slow”. Pozyskują materiały z tzw. dobrych źródeł, najczęściej z recyklingu i zrównoważonych hodowli owiec w Polsce, a przędze są farbowane nieszkodliwymi barwnikami. Istotnie wpłynęły na popularność technik tkackich i rzemiosła związanego z tkaniem. Podczas Arena Design 2020 otrzymały tytuł Projektantek Roku.
JAN KOCHAŃSKI. SZTUKA PRZEDMIOTU
Projektuje od dobrych kilku lat, udowadniając, że minimalizm i czystość formy zawsze się obronią. Eksperymentuje z materiałami i technologiami, wydobywając na pierwszy plan prostotę i funkcjonalność przedmiotu. Bo przedmioty użytkowe także mogą być po prostu piękne. Kultowy już zestaw szufelki i szczotki autorstwa Jana do dziś jest produkowany przez markę Menu. Nagradzany i pokazywany na świecie, ostatnio utytułowany mianem Projektanta Roku przez Arena Design 2020.
PANI JUREK. NA STYKU FORMY I FUNKCJI
Kręci mnie forma, bo jest wolna, funkcja to ramy, których trzeba się trzymać - mówi Magda Jurek. Mistrzowsko łączy sztukę i dizajn, tworząc piękne, wyrafinowane obiekty, próbujące uchwycić syntezę zjawisk: upływ czasu, sensoryczność obiektów, relację światła i ludzkiego oka. Myślenie projektowe Magdy mocno zmieniły doświadczenia z osobami niewidomymi, uwrażliwiły na zmysłowe, ale niewizualne aspekty materiału. Podczas Arena Design projektantka zachwyciła kolekcją mebli i lamp TRN inspirowaną twórczością Jana Tarasina. Kaligraficzne formy, wyraziste kolory, szlachetne materiały i ręczne wykonanie - to kwintesencja designu z najwyższej półki.
MALWINA KONOPACKA. SŁODYCZ DLA OCZU
Wazony “OKO” Malwiny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów polskiego designu ostatnich lat. Apetyczne “eye candy”, zmysłowe, kolorowe, wysmakowane. Artystka długo zajmowała się ilustracją dla czołowych polskich magazynów, a w końcu dorosła do tego, by - jak sama mówi - tworzyć formy przyjemne i ładne, takie zabawki dla dorosłych. Razem z Malwiną wierzymy, że design to fantastyczna sprawa. I uczta dla oczu i zmysłów.
AGATA NOWAK. PIĘKNA FUNKCJA
Projektuje meble, produkty, ale i wystawy (ekspozycję “Ciało na rozdrożu” pokazuje aktualnie BWA Wrocław). Na koncie ma pracę m.in. dla Studio Rygalik i Studio Ganszyniec oraz udane wdrożenia - za szafkę nocną troost i lampę ogen dla polskiej marki Borcas otrzymała właśnie wyróżnienie must have od Łódź Design Festival. Nas zachwycił najnowszy projekt Agaty - drewniana ławka w niebieskim, elektryzującym kolorze. Prosta, piękna i funkcjonalna.
OLA MIRECKA. SCENKI RODZAJOWE
Na pomysł cyklu “ People from Greek Vases” Ola wpadła, przeglądając zasoby duńskiego Muzeum Antyku i eksplorując możliwości materiału, glinianej terakoty. Zabawne scenki opisujące życie współczesnych ludzi (zakupy w dyskoncie, ćwiczenia jogi czy spacery z psem) najpierw pojawiły się w postaci ilustracji, potem figurek. Ola używa zabawy jako narzędzia projektowego: do opowiadania historii, pokazywania absurdu formy i funkcji, i znaczeń współczesnej kultury. I świetnie się przy tym bawi!
BEZA PROJEKT. ORGANICZNY POSTMODERNIZM
Sensualność, wyczucie materiału, wrażliwość na detal, kolor i teksturę - to wspólny mianownik projektowania spod znaku Beza Projekt. I rzemiosło - większość projektów Zofii Strumiłło-Sukiennik i Anny Łoskiewicz-Zakrzewskiej jest wykonywanych ręcznie, w duchu tradycyjnych technik. Takie też jest najnowsze dzieło Bezy - marka mebli SPLOT, inspirowana dziedzictwem Podlasia. Wszyscy tęsknimy za prostotą i tradycją, nieprawdaż?
Tekst: Agata Kiedrowicz
Zdjęcia: dzięki uprzejmości projektantów
Podobne artykuły
- Trend
- Polska
Reading Get-Together w PURO
- Art
- Trend
- News
PURO ART GUIDE: WARSZAWA
- Trend
- Polska