Co się zmieniło na polskim rynku kawiarnianym w ciągu ostatnich sześciu lat?
Aga Bukowska: To zupełnie inny świat. Popularność kawiarni specialty zdecydowanie wzrosła, w pierwszej edycji opisywaliśmy 170, teraz 300 miejsc. Zmienili się właściciele, to już nie tylko pasjonaci, którzy zdecydowali się rzucić pracę w korporacji czy otworzyć własny lokal po latach pracy za barem. To również biznesmeni, którzy prowadzą także inne firmy. Pojawiło się sporo monokonceptów, ale też wiele miejsc łączących różne funkcje: kawiarni i piekarni, śniadaniowni, księgarni czy przestrzeni ze sztuką. Kawiarnie to nierzadko lokalne sklepy z kawą – wiele z nich zaopatruje swoich klientów w ziarna i akcesoria. Jedna czwarta samodzielnie wypala kawę, a już wszystkie serwują roślinne alternatywy mleka
Ile trwała i jak przebiegała praca nad przewodnikiem? Jak podzieliliście obowiązki?
Krzysiek Rzyman: Nad nowym wydaniem zaczęliśmy pracę w wakacje ubiegłego roku. Do końca 2023 roku jeździliśmy po wszystkich większych i mniejszych miastach w Polsce, by odwiedzać nowo otwarte kawiarnie, a w styczniu i lutym zaglądaliśmy do najmniejszych miejscowości, łącząc się z właścicielami zdalnie. Przyjęliśmy taką zasadę jeszcze przy pierwszym przewodniku, że chcemy odwiedzić każde miejsce, i tego się trzymamy. Sześć lat temu to ja wniosłem do tego projektu wydawnicze know-how. Teraz Agnieszka pilotowała projekt – była to dla mnie ogromna radość, jak świetnie odnalazła się w tej branży. Aga ma już na koncie kilka publikacji i cieszę się, że mogliśmy ze sobą ponownie współpracować.
A.B.: Intensywnie! Podczas jednej z takich wycieczek, na Śląsk, odwiedziliśmy pięć miast i trzydzieści trzy kawiarnie. Pisaniem i kontaktem z kawiarniami podzieliliśmy się po połowie. Ja wzięłam na siebie więcej kwestii organizacyjnych, takich jak planowanie podróży i prac, kontakt z drukarnią, korektorką, designerkami, przygotowywanie eventu, Krzysiek z kolei zajął się sprawami technicznymi – sklepem internetowym, koordynacją wydawania naszego podcastu. Dobrze się uzupełniamy.
W „Coffee Spots Polska” opisujecie prawie 300 miejsc. To waszym zdaniem dużo czy mało? Jak to wygląda w porównaniu z innymi krajami w Europie?
K.R.: To ogromna liczba! Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, jak popularność kawy specialty rozlała się po Polsce. I nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów względem naszych zachodnich sąsiadów. Oczywiście w Berlinie czy Paryżu takich kawiarni jest więcej, ale to wiąże się z poziomem świadomości i oczekiwań konsumentów, a także poziomem rozwoju rynku. Z kolei, jeśli spojrzeć na liczbę palarni specialty, Polska na pewno jest w czołówce europejskiej. Brakuje nam jeszcze znanych na całą Europę brandów, ale trzymamy kciuki i wierzymy w nasze palarnie i kawiarnie.
A.B.: W innych krajach europejskich liczby także oscylują w okolicach 300: w Hiszpanii ponad 300, we Francji bliżej 250 – według danych European Coffee Trip. Blisko 500 takich kawiarni działa w Czechach i w Wielkiej Brytanii, ponad 400 w Niemczech, to najbardziej rozwinięte kawowo rynki na Starym Kontynencie. Ale na południu Europy, w Grecji, Portugalii czy we Włoszech, całkowita liczba kawiarni w kraju nie przekracza 100, tam ten rynek rozwija się zupełnie inaczej ze względu na istniejącą od dawna kulturę picia kawy, taniej kawy.
Premiera książki jest zaplanowana na 20 kwietnia. Tym razem nie będzie to jedno wydarzenie związane z premierą, ale Coffee Spots Tour w hotelach PURO w całej Polsce.
20.04 Warszawa (Loreta)
11.05 Poznań
18.05 Gdańsk
19.05 Łódź
24.05 Wrocław
26.05 Kraków (MAK)
Autorzy:
Aga Bukowska
Pisarka i fotografka, założycielka projektu wydawniczego Przebłysk. Autorka książek „Less waste Polska” (2020) i „Przebłyski” (2023). Specjalistka w branży specialty – od kawy i herbaty, przez naturalne wino, po lokalne jedzenie. Swoje teksty i projekty fotograficzne poświęca często szeroko pojętej gościnności. Dziennikarka z wykształcenia, łapaczka światła z zamiłowania. Za misję życiową obrała przekazywanie energii wszechświata przez słowa i obrazy.
Krzysiek Rzyman
Zielony przedsiębiorca i podcaster. Właściciel dwóch kawiarni STOR i współzałożyciel palarni ROST, które w swoje DNA mają wpisaną ideę less waste. Nagrywa „Zielony podcast”, w którym rozmawia z ekspertami na temat zmian klimatu. Jest współwłaścicielem studia podcastowego – Studio Plac. Karierę dziennikarską rozpoczynał w Radiu Kampus i Polskim Radiu. Jest fanem kaw z Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii, chętnie wybiera też decaf i herbaty.
---
Zdjęcia autorów: Paula Patocka
Zdjęcia miejsc: Aga Bukowska
Prezentowane kawiarnie: Miejska/ Lublin, Sopot/Las, Toruń / CSW, Kraków/ Królowa Przedmieścia