Krótki przegląd kulturalny – redaktorka prowadząca, Agata Napiórska poleca co czytać, oglądać i gdzie się wybrać w pierwszym kwartale 2024 roku.
FILM
"Pies i Robot” (oryginalny tytuł “Robot Dreams” to hiszpańsko-francuski film animowany napisany i wyreżyserowany przez Pablo Bergera, oparty na komiksie Sary Varon o tym samym tytule. Miałam przyjemność obejrzeć ten film jeszcze w wakacje 2023 podczas trójmiejskiego festiwalu Octopus. To mój ulubiony film poprzedniego roku. Akcja dzieje się w Nowym Jorku, od Manhattanu po Coney Island w latach 80. (sporo w tym obrazie kulturalnych odniesień – jest Lśnienie, jest Nosferatu, jest Czarnoksiężnik z Krainy Oz). W całym filmie nie pada ani jedno słowo – słowa są zbędne, muzyka gra tu za to bardzo ważną rolę. Poznajemy dwójkę przyjaciół – tytułowych zantropomorfizowanych Psa i Robota i dostajemy uroczą, plastyczną opowieść o miłości, przyjaźni, stracie i tym, jak ważna jest dbałość o relacje.
WYSTAWY:
Gdynia: Jeszcze tylko przez dwa tygodnie (do 11 lutego) w Muzeum Miasta Gdyni można oglądać wystawę z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci. Tym razem do udziału zaproszono Jakuba Szczęsnego, architekta i twórcę instalacji. O Szczęsnym zrobiło się głośno po zaprojektowaniu przez niego Domu Kereta, który zainstalował w 2012 roku na rogu ulic Chłodnej i Żelaznej w Warszawie. Na wystawie w Gdyni kontynuuje temat przestrzeni, badając jak architektura współgra z designem i co ciekawego może powstać na ich styku. Czy naprawdę jako społeczeństwo potrzebujemy coraz więcej przestrzeni? A może w imię wspólnego dobra warto powiedzieć "nie" nadmiernej konsumpcji?
Warszawa: Jeśli nie znasz jeszcze Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego (Warszawa, ul. Kozia 11), koniecznie wybierz się tam w marcu – startuje wówczas wystawa “Wolne żarty. Dobry humor lat 90.” To wspaniała okazja do przypomnienia sobie, z czego śmialiśmy się w ostatniej dekadzie XX wieku w prasie, radiu i telewizji, poznasz krajobraz humoru III RP. Kuratorami wystawy są Olga Drenda oraz twórcy Podcastexu: Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski. Oprawą graficzną zajmuje się grafik i ilustrator Dominik Cymer. Wystawa potrwa od marca do sierpnia 2024 roku. Na razie nie wiadomo nic więcej, ale biorąc pod uwagę znakomity zespół ludzi nad nią pracujących, z pewnością będzie hitem. Ja nie mogę się doczekać!
KOMIKS
“Kaczki. Dwa lata na piaskach” to autobiograficzna powieść graficzna kanadyskiej rysowniczki Kate Beaton (przetłumaczona przez Agę Zano, oryginalny tutuł: “Ducks. Two years in the oil fieleds”). To mocna historia, której akcja rozgrywa się na roponośnych piaskach Kanady, dokąd po humanistycznych studiach za dobrze płatną pracą wyjeżdża główna bohaterka. Pracuje w narzedziowni, mocno zmaskulinizowanym środowisku. To historia o tym jak wciąż silny jest patriarchat (nieważne Kanada czy Polska), to historia o przekraczaniu granic, o tym ile można zrobić dla pieniędzy i czy warto. Ale to także, a może przede wszystkim opowieść o przemyśle niszczącym planaetę. Świetny komiksowy reportaż. W Polsce wydany przez Kulturę Gniewu.
Podobne artykuły
- Trend
- Polska
Reading Get-Together w PURO
- Art
- Trend
- News
PURO ART GUIDE: WARSZAWA
- Art
- People
- News
- Polska