Trójmiasto to trzy miasta przechodzące jedno w drugie, ale zdecydowanie różne w charakterze. Gdańsk – przesiąknięty historią, Sopot – nadmorski kurort, Gdynia – stolica polskiego modernizmu. Każde jest położone w otoczeniu przyrody, z jednej strony otula je las, z drugiej morze, a w ich centrum tętni miejskie życie. Przedstawiamy kilka ciekawych i nietuzinkowych pomysłów na spędzenie czasu w Trójmieście. Do tych miejsc warto się wybrać podczas pobytu w gdańskim PURO.
Do Leona warto wstąpić, by pogadać, wypić, zjeść i potupać nóżką. Serwują tu pyszne śniadania, obiady i kolacje, inspirowane kuchnią bliskowschodnią w stylu Yotama Ottolenghiego. W menu między innymi jajka po turecku ze szparagami, labneh z karmelizowaną cebulą i figami, baba ganoush z granatem, kotleciki jagnięce z fetą i wiele, wiele innych pyszności. Jednak nie tylko jedzenie zachęca do tego, aby w Leonie rozgościć się na dłużej. Także jego eklektyczne i przytulne wnętrze sprawia, że w tym miejscu każdy czuje się po prostu dobrze.
Bar Leon, ul. Stągiewna 5
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia to wyjątkowa instytucja kultury, zlokalizowana w dwóch zabytkowych budynkach dawnych łaźni miejskich – na Dolnym Mieście i w Nowym Porcie. To ciekawe, lecz wciąż jeszcze nie w pełni odkryte przez turystów dzielnice Gdańska, które zachęcają do spacerów i bliższego poznania. Łaźnia prezentuje i upowszechnia sztukę współczesną. Dużo tu eksperymentów, sztuki lokalnej i międzynarodowej, działań artystycznych i edukacyjnych. Obecnie jest to jedna z najważniejszych instytucji zajmujących się sztuką współczesną w Polsce.
Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1, Dolne Miasto
Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port
Dla Boskoterapii kluczowe jest słowo „bosko” oznaczające stan, w którym doświadcza się spokoju i głębokiego relaksu, dzięki czemu ciało i umysł mogą działać w harmonii. Przestrzeń, witająca gości niezwykłym zapachem olejków eterycznych, została stworzona przez Justynę i Beatę. W swojej ofercie zawarły one autorskie terapie manualne twarzy, takie jak masaż kobido czy facemodeling, a także aromaterapię i refleksoterapię. Jak podkreślają założycielki Boskoterapii, „BOSKO to filozofia, która łączy wiele elementów – prosta droga ku poprawie wyglądu, samopoczucia i jakości życia”.
Boskoterapia, ul. Kilińskiego 7/5
Bistro Łąka Bar mieści się w dawnej Królewskiej Fabryce Karabinów na Dolnym Mieście. Panują tu przyjemny gwar i niewymuszona atmosfera. Na ścianach wiszą obrazy autorstwa lokalnych artystów, a dużą, otwartą przestrzeń zdobią intensywne zielone rośliny i meble vintage, co dodaje jej niepowtarzalnego charakteru. Można tu zjeść dania kuchni azjatyckiej i południowoamerykańskiej. A po jedzeniu wybrać się na spacer w stronę imponujących bastionowych fortyfikacji miejskich, które były największymi i najważniejszymi budowlami tego typu w północnej Europie i z których dziś roztacza się wspaniały widok na Gdańsk – z zupełnie nieoczywistej perspektywy.
Łąka Bar, ul. Łąkowa 35/38
SOPOT
Do 18 sierpnia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, położonej w sąsiedztwie słynnego mola, można oglądać wystawę prac Ewy Kuryluk – wybitnej malarki, historyczki sztuki, pisarki, czołowej przedstawicielki hiperrealizmu w malarstwie. Na indywidualnej wystawie, zatytułowanej Spotkanie na brzegu morza, zaprezentowano między innymi prace z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, monumentalną instalację Teatr miłości z 1986 roku, a także wybór fotograficznych autoportretów, będących zapisem kolejnych etapów życia artystki.
PGS, pl. Zdrojowy 2
Kawiarni Las przyświeca motto: „Sztuka, kawa i nicnierobienie”. To miejsce, które łączy sztukę, zdrowy styl życia i miłość do doskonałego smaku. Jej właścicielami są dietetyczka Ewelina Dobosz i Michał Pruchnicki, wielbiciel wysokiej jakości doświadczeń kulinarnych. W Lesie można wypić wyśmienitą kawę – parzoną różnymi metodami – a także rozkoszować się wegańskimi wypiekami wolnymi od cukru i glutenu. Swój intrygujący wystrój i wyjątkowy klimat kawiarnia zawdzięcza artystce Joannie Zastróżnej, która stworzyła projekt wnętrza. Jak podkreślają właściciele: „Kawa i sztuka idą tu w parze”.
Las, ul. Haffnera 42
Podczas spaceru po sopockim Monciaku nie zawracajcie przed przejściem podziemnym pod torami, jak większość turystów, lecz idźcie dalej – schodami w dół, a potem w górę. Dojdziecie do urokliwego (już nie tak zatłoczonego) tzw. Małego Monciaka. Działa tu wspaniała księgarnia Smak Słowa. Zdecydowanie warto do niej zajrzeć. Na półkach znajdziecie starannie wyselekcjonowane tytuły literatury polskiej i światowej, a także spotkacie się ze swoimi ulubionymi autorami – i porozmawiacie o książkach z ludźmi, którzy je kochają.
Smak Słowa, ul. Bohaterów Monte Cassino 6A
GDYNIA
Śniadanie lub brunch? Tylko we Flow Cafe. Trzeba odczekać swoje w kolejce, ale czego się nie robi dla unoszącego się już od progu zapachu świeżo mielonej kawy, sprowadzanej specjalnie z berlińskiej palarni Bonanza, i obłędnego smaku specjalności lokalu, czyli cynamonek posypanych orzechami włoskimi? To w ramach rozgrzewki. W sezonowym menu królują perfekcyjnie przygotowane jajka, omlety francuskie i brioszki. Wnętrze Flow, wypełnione naturalnym światłem, jest jasne i kojące, zdobią je lastryko, minimalistyczna biel ścian i kobaltowa niebieskość dodatków. Wyjątkowego charakteru dodaje aranżacji oprawiony koc projektu Shuna Sasakiego z tokijskiego studia Slowdown.
Flow Cafe, ul. Świętojańska 69
Muzeum Emigracji w Gdyni to pierwsze w kraju muzeum opowiadające historię Polek i Polaków, którzy w poszukiwaniu lepszego życia wyruszyli w świat. Mieści się w sercu gdyńskiego portu, w historycznym budynku Dworca Morskiego, wzniesionego w dwudziestoleciu międzywojennym, skąd przez dziesiątki lat wypływały polskie transatlantyki. Kiedy już zapoznacie się z fascynującą wystawą, zwróćcie uwagę na gmach, który także jest częścią prezentowanej tu opowieści. Po gruntownym remoncie w 2014 roku budynek na nowo stał się ozdobą miasta.
Muzeum Emigracji, ul. Polska 1
Podobne artykuły
- Trend
- Polska
Reading Get-Together w PURO
- Art
- Trend
- News
PURO ART GUIDE: WARSZAWA
- Art
- People
- News
- Polska