Menu Zarezerwuj
Puro Mag

PURO Trends: Wiedeń. Wystawy, które trzeba zobaczyć! (Wes Anderson & Stefan Sagmeister)

27.12.2018 Trend & News

Jeśli na mapie Waszych najbliższych podróży figuruje Wiedeń, mamy dla Was prawdziwą perełkę, a nawet dwie! W stolicy wiedeńskiej secesji i historycznego rozmachu zagoszczą dwie niezwykłe wystawy: pierwsza “wyreżyserowana” przez Wesa Andersona i projektantkę Juman Malouf, druga, o pięknie, autorstwa duetu Sagmeister & Walsh.

Dwie różne wystawy, dwa różne duety, jeden wspólny mianownik - piękno, które nie tylko zmienia nasz sposób percepcji rzeczywistości, ale i w efektywny sposób na nią wpływa.

Mumia Ryjówki w Trumnie i inne Skarby

Wes Anderson i jego partnerka, projektantka Juman Malouf zostali zaproszeni do niezwykłego projektu przez Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum), posiadające jedne z największych zbiorów sztuki na świecie. Para "wyreżyserowała" ekspozycję, wykorzystując dzieła znajdujące się w magazynach i przestrzeniach wystawienniczych muzeum i jego oddziałów. Jaki jest jest efekt tej wyjątkowej kurateli? Na wystawie zobaczymy klasyczne dzieła wielkich mistrzów, ale i egipskie mumie, instrumenty muzyczne, kostiumy i rekwizyty teatralne, złote monety, broń czy medale! Retro dusza reżysera i projektantki mogły tu pofolgować do woli. Znany z zamiłowania do symetrii i wysmakowanej stylistyki Anderson stworzył niezwykłe kompozycje, wciągające widza narracją, kolorem i formą. Takiej wystawy jeszcze nie było!

 

Spitzmaus Mummy in a Coffin and other Treasures
Wes Anderson & Juman Malouf
6.11.2018 - 28.04. 2019
The Kunsthistorisches Museum Vienna

O pięknie

Stefan Sagmeister to legenda projektowania. Słynie z kontrowersyjnych, popowych realizacji, ale i głębokiego namysłu nad istotą twórczości i człowieczeństwa w ogóle. Co siedem lat robi roczną przerwę od pracy i medytuje, podróżuje, ładuje cielesne i duchowe baterie. Od kilku lat działa w duecie z Jessicą Walsh, pracując zarówno dla gwiazd pop (The Rolling Stones czy Jay-Z) jak i muzeów i instytucji kultury. W wiedeńskim MAK Sagmeister & Walsh zaprojektowali interaktywną wystawę o pięknie. Beauty to podróż przez różne epoki i dziedziny projektowania (architekturę, grafikę, wzornictwo przemysłowe) która pokazuje, że forma nie zawsze podążą sa funkcją, jak chcieliby moderniści, ale w rzeczy samej jest funkcją. Bo piękno nie tylko bywa przyjemne, ale i efektywne.

 

Beauty
Stefan Sagmeister & Jessica Walsh
24.10.2018 - 31.03.2019
The MAK – Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art

Similar articles

Transformacje polskiego designu. Relacja z Arena Design 2019
19.04.2019 Trend & News

Transformacje polskiego designu. Relacja z Arena Design 2019

PURO TRENDS: Ólafur Eliasson, projektant sztuki
24.11.2019 Trend & News

PURO TRENDS: Ólafur Eliasson, projektant sztuki