Menu Zarezerwuj
Puro Mag

PURO TRENDS: W pałacu wyobraźni Tima Walkera

22.11.2019 Trend & News

Kolejny powód, by wybrać się do Londynu: fotografie wybitnego fotografa mody Tima Walkera to uczta dla oczu i zmysłów. Wystawa “Wonderful Things” w Victoria & Albert Museum to hołd dla wspaniałych zbiorów muzeum i eklektycznego stylu artysty. Historyczne przestrzenie V&A stanowią niecodzienną scenerię tej ekspozycji. Co więcej, zainspirowały kilka nowych prac stworzonych specjalnie na wystawę.

 

Labirynt podziemnych wiktoriańskich korytarzy, świetlne witraże, barwne indiańskie miniatury, wysadzane klejnotami tabakiery, erotyczne ilustracje, złote buty, 65-metrowa fotografia gobelinu Bayeux - te i wiele innych zjawisk i artefaktów z przepastnych zbiorów Victoria & Albert Museum zainspirowało Tima Walkera do stworzenia monumentalnych fotografii uświetniających jego retrospektywną wystawę “Wonderful Things” w londyńskim muzeum. - Chciałem stworzyć fotografie, które odnosiłyby się nie tylko do fizycznej obecności i piękna tych obiektów, ale także do mojej emocjonalnej reakcji na nie. Każda nowa sesja to list miłosny do obiektu z kolekcji V&A i próba uchwycenia mojego spotkania z wzniosłością - mówi fotograf. Ekspozycja wzbogacona o scenografię autorstwa Shony Heath uwodzi nie tylko wzrok, ale i zmysły, zanurzając w wykreowanych światach po uszy: Gwiazdą tego show jest wyobraźnia Walkera.

Obrazy Walkera to wizualna uczta, bogato i wielowarstwowo nasycona rekwizytami, detalami i światłem. Zaprojektowana tak, by uchwycić chwilę czystej fantazji, której nigdy nie można odtworzyć, a jednak dzięki wyszukanej scenografii Heath można niemal poczuć się tak, jakby ta scena odbywała się tu i teraz. To jak uchwycenie niemożliwego, jak złapanie światła w butelce.

Wystawa, obfita i jednocześnie bardzo intymna, pokazuje architekturę mistrzowskich kreacji Walkera. Wręcz dosłownie, bo w jednej z sal możemy podziwiać ogromne, przeskalowane notatniki artysty, które są zawsze podstawą wizualnych opowieści fotograficznych. W rozedrganym, współczesnym świecie przesłanie Walkera brzmi bardzo eskapistycznie, ale i pociągająco: w obezwładniającej niepewności umiejętność ucieczki od tego wszystkiego jest naprawdę cudowna.

 

Tim Walker, Wonderful Things
Victoria & Albert Museum, Londyn
21 września 2019 - 8 marca 2020

 

Similar articles

PURO Trends: Najlepsi polscy projektanci
18.03.2020 Trend & News

PURO Trends: Najlepsi polscy projektanci

PURO Trends: Warsaw Home
30.09.2018 Trend & News

PURO Trends: Warsaw Home