Menu Zarezerwuj
Puro Mag

PURO Trends: Najlepsi polscy projektanci

18.03.2020 Trend & News

Piękne i funkcjonalne obiekty to esencja codzienności. Projektanci tworzą dziś obiekty dbając nie tylko o mądrość funkcji i atrakcyjność formy, odpowiedzialnie podchodząc też do materiału i pracy ludzkich rąk. Współczesny design łączy rzemieślniczy kunszt i nowoczesne technologie, ponadczasowość z aktualnymi trendami. Przyglądamy się najciekawszym polskim projektantom, którzy prezentowali swoją twórczość podczas minionej edycji Arena Design 2020

Grynasz Studio. Archeologia codzienności


Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz tworzą obiekty, dzięki którym codzienność staje się żywą scenografią - funkcjonalną i przyjemną. W projektowaniu interesuje ich najbardziej proces tworzenia i kontekst materiału, stąd zaangażowali się ostatnio w tworzenie wystawy “Zasoby” pokazującej zaplecze współczesnej produkcji. Uwielbiają spacery na łonie przyrody i… pomiędzy eksponatami w muzeach archeologicznych.

Tok Studio. Siła detali


Podczas Arena Design zadebiutowali jako duet, ale pracują wspólnie od kilku lat, łącznie ze stażami u starszych kolegów: Jana Kochańskiego i Nikodema Szpunara. Tworzą dopieszczone, subtelne w formie projekty, przemawiające barwą i detalem. Nam szczególnie przypadło do gustu lustro Woodturn Mirror dla marki TRE. Inspirowane posągami z Wyspy Wielkanocnej, łączy rzeźbiarską linię i skondensowaną, czystą formę. Warto obserwować Sonię i Michała.

UAU Project. Cyfrowe rzemiosło


Dziecięce zabawki, funkcjonalne naczynia czy eksperyment z formą? A dlaczego nie wszystko naraz? Obiekty tworzone przez Justynę Fałdzińską i Miłosza Dąbrowskiego są i piękne, i zabawne, i funkcjonalne. Wazony, świeczniki i miski wykonane w technice druku 3D z biodegradowalnego filamentu PLA są w pełni ekologiczne i przyjazne użytkownikom - można je wydrukować na domowej drukarce 3D. 

Tartaruga. Tkaniny w wersji slow


Tartaruga dosłownie oznacza “żółwia”, który jest powolny, ale długowieczny i wyjątkowy, podobnie jak tkaniny z pracowni Wiktorii Podolec i Jadzi Lenart. Projektantki to przyjaciółki i wielbicielki polskiego rzemiosła, prowadzą wspólnie pracownię tkacką w duchu “slow”. Pozyskują materiały z tzw. dobrych źródeł, najczęściej z recyklingu i zrównoważonych hodowli owiec w Polsce, a przędze są farbowane nieszkodliwymi barwnikami. Istotnie wpłynęły na popularność technik tkackich i rzemiosła związanego z tkaniem. Podczas Arena Design 2020 otrzymały tytuł Projektantek Roku.

Jan Kochański. Sztuka przedmiotu

 

Projektuje od dobrych kilku lat, udowadniając, że minimalizm i czystość formy zawsze się obronią. Eksperymentuje z materiałami i technologiami, wydobywając na pierwszy plan prostotę i funkcjonalność przedmiotu. Bo przedmioty użytkowe także mogą być po prostu piękne. Kultowy już zestaw szufelki i szczotki autorstwa Jana do dziś jest produkowany przez markę Menu. Nagradzany i pokazywany na świecie, ostatnio utytułowany mianem Projektanta Roku przez Arena Design 2020.

 

Pani Jurek. Na styku formy i funkcji


Kręci mnie forma, bo jest wolna, funkcja to ramy, których trzeba się trzymać - mówi Magda Jurek. Mistrzowsko łączy sztukę i dizajn, tworząc piękne, wyrafinowane obiekty, próbujące uchwycić syntezę zjawisk: upływ czasu, sensoryczność obiektów, relację światła i ludzkiego oka. Myślenie projektowe Magdy mocno zmieniły doświadczenia z osobami niewidomymi, uwrażliwiły na zmysłowe, ale niewizualne aspekty materiału. Podczas Arena Design projektantka zachwyciła kolekcją mebli i lamp TRN inspirowaną twórczością Jana Tarasina. Kaligraficzne formy, wyraziste kolory, szlachetne materiały i ręczne wykonanie - to kwintesencja designu z najwyższej półki.

Malwina Konopacka. Słodycz dla oczu


Wazony “OKO” Malwiny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów polskiego designu ostatnich lat. Apetyczne “eye candy”, zmysłowe, kolorowe, wysmakowane. Artystka długo zajmowała się ilustracją dla czołowych polskich magazynów, a w końcu dorosła do tego, by - jak sama mówi - tworzyć formy przyjemne i ładne, takie zabawki dla dorosłych. Razem z Malwiną wierzymy, że design to fantastyczna sprawa. I uczta dla oczu i zmysłów.

Agata Nowak. Piękna funkcja

 

Projektuje meble, produkty, ale i wystawy (ekspozycję “Ciało na rozdrożu” pokazuje aktualnie BWA Wrocław). Na koncie ma pracę m.in. dla Studio Rygalik i Studio Ganszyniec oraz udane wdrożenia - za szafkę nocną troost i lampę ogen dla polskiej marki Borcas otrzymała właśnie wyróżnienie must have od Łódź Design Festival. Nas zachwycił najnowszy projekt Agaty - drewniana ławka w niebieskim, elektryzującym kolorze. Prosta, piękna i funkcjonalna.

Ola Mirecka. Scenki rodzajowe


Na pomysł cyklu “ People from Greek Vases” Ola wpadła, przeglądając zasoby duńskiego Muzeum Antyku i eksplorując możliwości materiału, glinianej terakoty. Zabawne scenki opisujące życie współczesnych ludzi (zakupy w dyskoncie, ćwiczenia jogi czy spacery z psem) najpierw pojawiły się w postaci ilustracji, potem figurek. Ola używa zabawy jako narzędzia projektowego: do opowiadania historii, pokazywania absurdu formy i funkcji, i znaczeń współczesnej kultury. I świetnie się przy tym bawi!

Beza Projekt. Organiczny postmodernizm

 

Sensualność, wyczucie materiału, wrażliwość na detal, kolor i teksturę - to wspólny mianownik projektowania spod znaku Beza Projekt. I rzemiosło - większość projektów Zofii Strumiłło-Sukiennik i Anny Łoskiewicz-Zakrzewskiej jest wykonywanych ręcznie, w duchu tradycyjnych technik. Takie też jest najnowsze dzieło Bezy - marka mebli SPLOT, inspirowana dziedzictwem Podlasia. Wszyscy tęsknimy za prostotą i tradycją, nieprawdaż?

 

 

Tekst: Agata Kiedrowicz
Zdjęcia: dzięki uprzejmości projektantów

Similar articles

Transformacje polskiego designu. Relacja z Arena Design 2019
19.04.2019 Trend & News

Transformacje polskiego designu. Relacja z Arena Design 2019

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL: Ku dobremu życiu
14.05.2019 Trend & News

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL: Ku dobremu życiu