Menu Zarezerwuj
Puro Mag

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL: Ku dobremu życiu

14.05.2019 Trend & News

Największe święto polskiego designu zbliża się wielkimi krokami. W tym roku Łódź Design Festival celebruje dobre życie. Co nam daje poczucie szczęścia, bezpieczeństwa, luksusu? Odpowiedzi na to pytanie usłyszymy od najlepszych polskich i zagranicznych projektantów już 17 maja.

Tegoroczna edycja Łódź Design Festival szuka przepisu na #DOBRE ŻYCIE. Współczesność zalewa nas obietnicami błyskawicznego zaspokojenia i natychmiastowego szczęścia. Projektanci stają się władcami ludzkich pragnień – decydują o naszym życiu 24 godziny na dobę. Wpływają na to, co kupujemy, w co się ubieramy, gdzie mieszkamy, jak podróżujemy, a nawet, co jemy.

Projektanci, architekci, artyści, twórcy. Czy oni i ich dzieła mogą nam zaprojektować dobre życie? I co ono, również w relacji z przedmiotami, oznacza? – pyta Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival. Ze świadomością gigantycznego wpływu, jaki design wywiera na środowisko naturalne i relacje społeczne, razem z zespołem ŁDF do współpracy przy nadchodzącej edycji zaprosił między innymi Jaime Hayona i Form Us With Love. – Jaime Hayon wraca do nas po genialnej wizycie podczas ubiegłorocznej edycji, kiedy to zachwycił się festiwalem, miastem i poznał jego włókiennicze tradycje. Zainspirowany Łodzią i zauroczony klimatem festiwalu sam zaproponował przygotowanie u nas premierowej instalacji - “MASQUEMASK Installation” . Ponownie, po prawie 10 latach, gościmy także szwedzkie studio Form Us With Love. Wracają jako ugruntowane gwiazdy odpowiedzialnego, zrównoważonego i zaangażowanego projektowania, prezentując autorską wystawę poświęconą relacjom kultury i przemysłu – zapowiada Piernikowski dodając, że odpowiadanie na prawdziwe potrzeby ludzi i pomaganie w codziennej aktywności to główny cel, jaki powinien stać przed designem.

Jaime Hayon

On The Table

Korale koloru koralowego

Miłosne reżimy

Jakie jeszcze wystawy zobaczymy w Łodzi? Na najmłodszych widzów czeka Eksperymentatorium - ekomieszkanie autorstwa Mamy Projekt, w którym można doświadczyć, jak małymi krokami wprowadzać wielkie zmiany: upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe. Dużo nauczą się też odwiedzający wystawę "Miłosne reżimy" autorstwa Adiego Zaffrana i Bine Roth. Na siłowni uczuć potrenują komunikację cielesną: wręczą kwiaty, zrobią serce i pójdą na spacer po plaży, trzymając się za ręce.

Zobaczymy też sporo ceramiki (wystawa On the table, 1 kg ceramiki), eksperymentów z materiałem (Czas, Made in paper) i kolorem (Korale koloru koralowego Agnieszki Jacobson-Cieleckiej), powrotów do rzemiosła (Praga na wzór, Niepowtarzalni) oraz tajników produkcji (Zasoby. Od materiałów do produktów).

Jak co roku na Łódź Design Festival zostaną także wręczone wyróżnienia w plebiscycie must have, który powstał, by upowszechnić dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. To swego rodzaju rekomendacja konsumencka: wyróżniony przedmiot po prostu warto mieć. Wszystkie otrzymają nieodpłatny znak jakości must have, a festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć aż 59 z nich na wystawie zbiorowej.

Z pewnością wielu emocji dostarczy również moment wręczenia nagród w konkursie make me!, a szczególnie przyznanie nagrody głównej, ufundowanej przez Mecenasa Festiwalu Ceramikę Paradyż. Walczy o nią 22 projektantów wyłonionych spośród blisko 150 zgłoszeń, które napłynęły do Łodzi z całego świata, między innymi z Egiptu, Korei Południowej, Hong Kongu, Rosji, Kanady i Argentyny.

Zasoby

LABEL Magazine x PURO Hotels

1 kg ceramiki

To tylko część z obszernego programu wydarzeń, które na publiczność czekają w Centrum Festiwalowym przy ul. Tymienieckiego 3. Jak co roku organizatorzy Łódź Design Festival zaplanowali szereg działań na terenie miasta. Na terenie Łódzkiego Centrum Wydarzeń działać będzie Punkt Porad Roślinnych, w nowo powstałym hotelu PURO Łódź otwarta zostanie wystawa prezentująca plakaty inspirowane spuścizną Bauhausu, a w Galerii Willa będzie można przekonać się, jak słowa charakterystyczne dla Łodzi interpretują czołowi polscy ilustratorzy. Więcej informacji oraz bilety wstępu można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu www.lodzdesign.com

 

Łódź Design Festival
DOBRE ŻYCIE / GOOD LIFE
17–26.05.2019

Centrum Festiwalowe:
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki
ul. Tymienieckiego 3, Łódź

Strona internetowa ŁDF:
www.lodzdesign.com
Informacja o biletach:
www.lodzdesign.com/infobilety

Similar articles

Transformacje polskiego designu. Relacja z Arena Design 2019
19.04.2019 Trend & News

Transformacje polskiego designu. Relacja z Arena Design 2019

PURO na relaks: Seriale z hotelem w tle
05.03.2021 Trend & News

PURO na relaks: Seriale z hotelem w tle