Menu Zarezerwuj
Puro Mag

GDAŃSK: Współczesne rzemiosło

24.01.2020 Trend & News

Rzemiosło przeżywa swój renesans. Przesyceni przemysłową produkcją, tęsknimy za śladem człowieka w przedmiotach, którymi otaczamy się na co dzień. Wyjątkowe rzemieślnicze wyroby to efekt mistrzowskiej współpracy człowieka z materią świata, zaangażowania ciała i zmysłów do stworzenia formy i jakości na lata. 

Wyjątkowy program wsparcia rzemiosła zagościł w Gdańskiej Galerii Miejskiej. DOM 12 RZEMIOSŁ to całoroczny program edukacji kulturowej, przywołujący do życia 12 wybranych rzemiosł, powszechnych w XVIII-wiecznej Polsce. Oferta łączy w sobie dwa aspekty - merytoryczną opowieść o przeszłości cechów rzemieślniczych, doszukującą się powiązań przeszłości z przyszłością. Część praktyczna zaś, daje uczestnikom możliwość nauczenia się przeróżnych umiejętności rękodzielniczych. Od ceramiki poprzez dziewiarstwo, tkactwo, wikliniarstwo do rytownictwa, stolarstwa czy bukieciarstwa. Różnorodne dziedziny, inspirujące opowieści, wyjątkowe, praktyczne warsztaty, prowadzone przez specjalistów dziedzin - artystów i artystki. Dawne techniki tradycyjne łącza się z najnowszymi technologiami i nowymi mediami. Co ciekawe, całość programu nawiązuje w swej formie do twórczości Daniela Chodowieckiego, urodzonego w Gdańsku rysownika i malarza, który temat rzemiosł uczynił motywem przewodnim serii ilustracji do "Dziennika z podróży do Gdańska w 1773 roku", przedstawiając umiejętności rąk jako niewyczerpane źródło inspiracji twórczej.

Skąd popularność rzemiosła we współczesnym świecie? - Mylimy się sądząc, iż rzemiosło należy do przeszłości. Jest wciąż bardzo obecne wokół nas, a jedynie przysłonięte masą jednakowych produktów. W krajach wysoko rozwiniętych praca ludzkich rąk jest od lat ogromnie doceniana. Polacy także są już gotowi na zaspokajanie potrzeb estetycznych i coraz bardziej świadomi wartości - nie tylko materialnej - przedmiotów wykonanych własnoręcznie. Cenimy przedmioty unikatowe, wykonane z zamysłem i osobistym zaangażowaniem. Tęsknimy za przeszłością. Z sentymentem wspominamy przedmioty z domów naszych przodków. Proste, piękne i mądre. Dziś najlepsi projektanci bazują na genialnych patentach z przeszłości. Tworzą, łącząc rękodzielniczy kunszt ze sztuką i dizajnem - mówi Agnieszka Baaske, projektantka i arteterapeutka, pomysłodawczyni DOMu 12 RZEMIOSŁ i założycielka marki PRULLA.

Wokół warsztatów organizowanych w Gdańskiej Galerii Miejskiej zgromadziła się już znaczna grupa DOMowników, adeptów sztuk rzemieślniczych.

Potrzeba dotknięcia żywego rzemiosła jest bardzo wyraźna. Nasze dłonie zapamiętują na poziomie ciała. Wyłączamy galopujące myśli, puszczamy wodzę wyobraźni. Pojawia się dobrostan. Warsztaty praktyczne wnoszą namacalną zmianę jakościową - kontynuuje Agnieszka. - Tęsknimy za wspólnotowością, instynktownie dążymy do działań w grupie. Twórczość w doborowym towarzystwie i pod okiem autentycznego twórcy to czysta przyjemność. Przychodzą do nas często matki z córkami, chcąc wspólnie sobie towarzyszyć podczas ciekawych zajęć. To wymiana, która zanikła wraz z międzypokoleniowymi domostwami. Najważniejszym dla mnie aspektem jest jednak przekazywanie zapomnianych, a jakże cennych umiejętności dalej - przez pokolenia. W ten sposób ocalamy od zapomnienia nasze kulturowe dziedzictwo. A mamy co ocalać.

Współczesne rzemiosło, pełne emocji i śladów ludzkiej dłoni jest żywym dowodem na współpracę człowieka z naturą. I owocem nieustannego dialogu. Także z drugim człowiekiem.

 

W Domu 12 Rzemiosł każdy miesiąc dedykowany jest innej dziedzinie:

STYCZEŃ / farbiarstwo
LUTY / tkactwo 
MARZEC / garncarstwo 
KWIECIEŃ / hafciarstwo 
MAJ / bukieciarstwo 
CZERWIEC / krawiectwo 
LIPIEC / malarstwo 
SIERPIEŃ / fotografia 
WRZESIEŃ / zielarstwo 
PAŹDZIERNIK / plecionkarstwo 
LISTOPAD / dziewiarstwo 
GRUDZIEŃ / medalierstwo 

 01 I 2020 – 31 XII 2020

DOM 12 RZEMIOSŁ / GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA
Dom Chodowieckiego i Grassa / Sieroca 6
Gdańska Galeria Guntera Grassa / ul. Szeroka 34/35-37, wejście od ul. Grobla I ½
WARSZTATY EDUKACJI KULTUROWEJ

Koordynacja : Agnieszka Baaske
telefon: 501 520 149 / e-mail: abaaske@ggm.gda.pl

 

zdjęcia: Rafał Mroziński/Trochę Fajny Fotograf

Similar articles

Transformacje polskiego designu. Relacja z Arena Design 2019
19.04.2019 Trend & News

Transformacje polskiego designu. Relacja z Arena Design 2019

PURO TRENDS: Ólafur Eliasson, projektant sztuki
24.11.2019 Trend & News

PURO TRENDS: Ólafur Eliasson, projektant sztuki