Menu Zarezerwuj
Puro Mag

Arena Design 2020: Wolniej

20.02.2020 Trend & News

Wkrótce rozpocznie się jeden z największych festiwali projektowych w Polsce. Arena Design to przestrzeń spotkania sztuki projektowej z biznesem, prezentacja najciekawszych osiągnięć polskiego i światowego dizajnu, najgorętsze nazwiska i trendy. W tym roku zachęca do refleksji i spowolnienia.

Slowness

Gwałtowne tempo zmian społecznych, przemysłowa nadprodukcja, rewolucja technologiczna spowodowały, że żyjemy w kulturze uzależnionej od prędkości, osiągania maksymalnej efektywności i zatopionej w nadmiarze. Konsumujemy i wyrzucamy. W codziennym pędzie eksploatujemy świat, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takich działań. W obliczu katastrofy ekologicznej ARENA DESIGN 2020 proponuje rozpocząć dyskusję nad ideą slowness. Tegoroczna tematyka jest konsekwencją zeszłorocznych debat nad transformacją - rynku, procesów produkcji, nawyków. Wyhamowanie, spowolnienie, niespieszność nie stanowią zagrożenia dla światowej ekonomii. Odwrotnie, dochodzimy do kresu wytrzymałości naszej planety. Dlatego warto poszukać dobrych, nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym jesteśmy w stanie wprowadzać produkowane przedmioty do ponownego obiegu. Stawiać na jakość, lokalność i rozwój zrównoważony. Arena Design ma być inspiracją do wdrażania ruchu slowness do strategii biznesowych czy strategii rozwoju marek.

Goście specjalni

W tym roku światowej sławy projektanci zaproszeni przez dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN 2020, Marię Jeglińską-Adamczewską, podzielą się z publicznością koncepcjami kreatywnego wykorzystania idei slowness, opowiedzą o swoich inspiracjach i innowacyjnych pomysłach, przybliżą realia pracy z producentami oraz sposoby dotarcia do klienta. Będą to m.in. Seetal Solanki poszukująca innowacyjnych materiałów, współpracująca z rzemieślnikami Maddalena Casadei czy kurator Jan Boelen.


Projektanci roku

Tytuł projektanta roku przyznawany jest przez ARENA DESIGN młodym projektantom, którzy zdążyli dać się poznać w swojej dziedzinie, i których działania warto obserwować w nadchodzącym roku. W tym roku laureatami nagrody zostali: Jan Kochański, Studio Tartaruga oraz UAU PROJECT. Jesteśmy szczególnie dumni z tego plebiscytu, ponieważ jako PURO Hotels wspieramy nagrody oraz wystawę „Projektanci roku Arena Design 2020”!

Top Design Award i Formy Przyszłości

Jeśli chcesz przyjrzeć się najlepszym projektom, te dwie strefy pokazują wszystko, co najciekawsze na rynku. Top Design Award to najlepsze polskie wdrożenia wzornicze, wyłonione przez niezależne jury. FORMY PRZYSZŁOŚCI – STREFA POLSKICH PROJEKTANTÓW to przestrzeń prezentująca dorobek najciekawszych polskich twórców i ich aranżacje. Nowa strefa dedykowana jest pracom odważnym, kontrastowym i nowatorskim. W ramach strefy zaprezentuje się 26 twórców, których koncepty są innowacyjne, a sami projektanci wprowadzają do polskiego dizajnu formy świeże i niebanalne.

Zasoby. Slow materials

Śmieci są dzisiaj naszym zasobem. Musimy nauczyć się z nich korzystać - mówi Agata Nowotny, socjolożka i badaczka, która zagląda na zaplecze współczesnej produkcji w poszukiwaniu “uwolnionych” materiałów. Czyli takich, które powstały z przetworzenia odpadów, resztek i zanieczyszczeń, i mogą służyć dalszym procesom twórczym. Podczas odsłony “Zasobów” w ramach Arena Design zobaczymy tworzywa i produkty z przetworzonego plastiku, m.in. wazon wydrukowany z granulatu czy akustyczny panel z filcu z przetworzonych butelek PET, na Łódź Design Festival w maju - analogiczne produkty powstałe w inny sposób.

Ponadto w programie Areny znajdziemy mnóstwo spotkań, wystaw, warsztatów i działań miejskich. Gorąco zapraszamy do celebrowania dizajnu!


Arena Design
25 - 28.02.2020
MTP Poznań
Więcej informacji, bilety i program:
www.arenadesign.pl

 

 

Similar articles

PURO na relaks: Seriale z hotelem w tle
05.03.2021 Trend & News

PURO na relaks: Seriale z hotelem w tle

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL: Ku dobremu życiu
14.05.2019 Trend & News

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL: Ku dobremu życiu