Menu Zarezerwuj
Puro Mag

Sto lat Bauhausu z polskimi ilustratorami

02.05.2019 Puro News

Stulecie Bauhausu to okazja, której nie mogliśmy pozostawić bez echa! Aby uczcić ten niecodzienny jubileusz, redakcja LABEL Magazine zaprosiła najlepszych polskich ilustratorów i plakacistów do interpretacji słynnego stylu. Powstała wyjątkowa wystawa - 20 niepowtarzalnych plakatów w limitowanej edycji, którą gościmy w murach PURO Hotels.

W tym roku obchodzimy 100 lat Bauhausu, szkoły założonej w 1919 roku w Weimarze, przez Waltera Gropiusa. Koncepcje wypracowane przez Gropiusa i jego współpracowników takich jak Ludwig Mies van der Rohe, Hannes Meyer, Paul Klee czy László Moholy-Nagy wywarły ogromny wpływ na nowoczesną architekturę, sztukę i dizajn. Dlatego właśnie ten wyjątkowy jubileusz magazyn LABEL postanowił uczcić w nietypowy sposób - zapraszając najlepszych polskich plakacistów i ilustratorów do wykonania projektów inspirowanych stylem tej istniejącej jedynie czternaście lat uczelni, w której wykształciło się wielu wybitnych architektów, projektantów i artystów.

 

 

Inspirując się stylem Bauhausu i jego ideami, zaproszeni artyści stworzyli wyjątkowe projekty: to dwadzieścia różnych temperamentów i odmiennych stylów, dwadzieścia różnorodnych spojrzeń na założenia tej wpływowej szkoły i na indywidualności, które ją tworzyły. Wśród nich jest m.in. plakat z Walterem Gropiusem z okładki LABEL #35 autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Pozostali znakomici autorzy to m.in. Ola Niepsuj, Paweł Jońca, Dawid Ryski. Każdy plakat to osobna opowieść na temat bogatej historii (i teraźniejszości) Bauhausu. Razem tworzą one niezwykłą kolekcję, upamiętniającą wpływ Bauhausu na współczesne myślenie o projektowaniu i architekturze.

Premiera projektu odbędzie się już 18 maja, w ramach Łódź Design Festival, w nowootwartym PURO Łódź! W ciągu roku inicjatywie będzie towarzyszył cykl w wystaw w przestrzeniach PURO Hotels, które będą nie tylko niepowtarzalną okazją do zobaczenia wszystkich prac, ale także do zapoznania się z historią Bauhausu. Wystawie będzie ponadto towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego “Duch Bauhausu”, w reżyserii Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha (2018)

Warto wspomnieć, że część zysków ze sprzedaży plakatów trafi do Stowarzyszenia Masław, w ramach którego inicjatywa Tu było, tu stało, działa na rzecz ochrony zabytków, modernistycznego dziedzictwa i poprawy jakości przestrzeni miejskiej. PLAKATY dostępne są do nabycia na stronie LABEL Magazine.

 

 

Otwarcie wystawy: 18 maja 2019 (sobota), godz. 20:00, PURO Hotel Łódź, ul. Ogrodowa 16, 91-065 Łódź (lobby oraz Spirit Bar na V piętrze).

Pokaz filmu: 25 maja 2019 (sobota), godz. 15:00, Cinema Paradiso w PURO Łódź (I piętro)
Czas trwania: 95 min.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach 10:00–22:00

Daty kolejnych wystaw w PURO Hotels:
Warszawa 14-30 czerwca 2019
Gdańsk 10-21 lipca 2019
Wrocław 5-19 sierpnia 2019
Poznań 27 września - 11 października
Kraków 11-27 października 2019

 

Organizator: LABEL magazine
Wspieramy: Tu było, tu stało www.tubylotustalo.pl/
Patroni: Canon www.canon.pl, BMW www.bmw.pl/pl
Partnerzy wystawy: PURO Hotels www.purohotel.pl, Łódź Design Festival www.lodzdesign.com

więcej informacji:
label-magazine.com

Similar articles

PURO News: Break my ART
30.08.2018 Puro News

PURO News: Break my ART

PURO Culinary: Koktajle inspirowane sztuką
30.06.2019 Puro News

PURO Culinary: Koktajle inspirowane sztuką