Kopenhaga to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pachnie kardamonkami, kawą i morzem. Słynie z gwiazdkowych restauracji, minimalistycznego dizajnu i architektury, a także muzeów z imponującymi zbiorami sztuki z całego świata. To też miasto zaprojektowane z myślą o ludziach: ma sieć ścieżek rowerowych, plaże w centrum miasta i sieć malowniczych kanałów. Wszystko to sprawia, że Kopenhaga jest miejscem wyjątkowym, które za każdym razem można odkrywać na nowo.
The Copenhagen Contemporary
Program Copenhagen Contemporary skupia się na pokazywaniu instalacji, sztuki performance i video największych gwiazd (James Turrell, Bruce Nauman, Anish Kapoor, Anselm Kiefer, Yoko Ono) i wschodzących talentów w świecie sztuki. Za każdym razem zobaczycie tu coś innego, bo CC nie ma ekspozycji stałych. Mieści się na 7000 m2 dawnej hali stoczni spawalniczej Burmeister&Wain w industrialnej dzielnicy Refshaleøen na wyspie Amager. To też dziś jedno z najmodniejszych miejsc w mieście. Warto wybrać się tu w weekend, bo w CC odbywają się warsztaty dla dzieci, a w hali obok w soboty m.in. targi staroci, na których można upolować perełki skandynawskiego designu. W ciągu tygodnia na wyspie działa też Reffen Copenhagen Street Food, gdzie można spróbować kuchni z całego świata w blisko pięćdziesięciu kontenerowych restauracjach.
Designmuseum
Otwarte po dwóch latach remontu Designmuseum Denmark jest idealnym przykładem tego, jak dobrze połączyć stare z nowym. Jego historia sięga końca XIX wieku, a w dzisiejszej lokalizacji, w dawnym, pierwszym publicznym szpitalu w Danii, mieści się od 1926 roku. Rokokowy budynek jest idealnym tłem dla pokazywanej tu sztuki dekoracyjnej i rzemiosła z całego świata od czasów średniowiecza aż po współczesność. Nowym pomysłem na prezentowanie dizajnu są wystawy czasowe, podejmujące najważniejsze współcześnie tematy. Po zwiedzaniu DD koniecznie wyjdźcie do znajdującego się tu w dziedzińcu ogrodu Grønnegården, który jest idealnym miejscem wytchnienia w samym centrum miasta.
Louisiana Museum of Modern Art
Z centrum Kopenhagi podróż do Humlebæk w Północnej Zelandii, gdzie znajduje się Louisiana Museum of Modern Art, trwa jakieś 40 minut. Już sama modernistyczna architektura i jej położenie nad morzem, wśród zieleni, sprawia, że chce się tu wracać. Louisiana posiada jedną z najwiekszych kolekcji sztuki współczesnej w Skandynawii (ponad 4000 obiektów), dlatego ekspozycja prac ciągle się zmienia. Stałe są jedynie sala Alberto Giacomettiego, sala Asgera Jorna oraz instalacja Yayoi Kusamy. Równie ciekawy jest park, w którym prezentowanych jest blisko 60 rzeźb (m.in. Maxa Ernsta, Henry’ego Moore’a, Alexandra Caldera, Jean’a Miro, Alicji Kwade). Poza kolekcją stałą Louisiana przyciąga organizowanymi wystawami czasowymi, prezentującymi sztukę nowoczesną i architekturę. W ramach przerwy warto zjeść lunch w muzealnej knajpie lub przywieźć go ze sobą, aby zrobić sobie piknik na trawie, z niesamowitym widokiem na cieśninę Sund.
Ny Carlsberg Glyptotek
Mieści się w samym centrum miasta, zaraz obok słynnego parku rozrywki w Tivoli. W niesamowitym budynku w stylu klasycyzującym, w którym browarnik Carl Jacobsen w 1888 roku założył galerię, odkryjecie kolekcję Carlsberga. Poza imponującymi zbiorami sztuki starożytnej, zachwyca także XIX- wieczna kolekcją malarstwa i rzeźby duńskiej oraz francuskiej (m.in. Edgara Degasa, Claude’a Moneta, Vincenta van Gogha, Augusta Rodina). W Glyptotece odbywają się też świetne wystawy czasowe. Po zobaczeniu całej ekspozycji, warto wybrać się na drinka na taras z widokiem na miasto i Tivoli, lub odetchnąć i zjeść lunch w bajkowym zimowym ogrodzie na parterze. W czwartki wejście na wystawy stałe jest darmowe.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN
Budynek ARKEN w Ishøj, na południu Kopenhagi, zaprojektowany przez architekta Sørena Roberta Lunda, swoim kształtem przypomina statek. Zobaczycie tu prace sztuki najnowszej duńskich, skandynawskich i międzynarodowych artystów współczesnych (m.in. Ai Weiwei’a oraz Olafura Eliassona, Elmgreen&Dragset, czy Jeppe Heina), które powstały po 1990 roku. Tutaj też znajdują się jedne z najważniejszych w Europie kolekcji - prace brytyjskiego twórcy Damiena Hirsta oraz Niemca Anselma Reyle’a, które można oglądać na ekspozycji stałej. Koniecznie wypijcie kawę w muzealnej kawiarni, która „wisi” z boku budynku niczym łódź ratunkowa i cieszcie oko widokiem na zatokę Køge. A potem idźcie na spacer po plaży Køge Bay.
Ordrupgaard
To miejsce docenią amatorzy architektury i dizajnu. Ordrupgaard, które znajduje się pod samą Kopenhagą (Charlottenlund) składa się z kilku budowli, które powstawały w tym miejscu od 1918 roku. W głównym budynku i jej późniejszej dobudowie, której autorami są Zaha Hadid i słynne biuro architektoniczne Snøhetta, zobaczycie imponującą kolekcję duńskich i francuskich dzieł od romantyzmu po realizm i impresjonizm. W parku Ordrupgaard znajduje się kilkadziesiąt rzeźb i instalacji site-specific inspirowanych naturą, z których większość zaprasza do interakcji. Na terenie Ordrupgaard znajduje się też dom duńskiego projektanta mebli i architekta Finna Juhla. Zaprojektowany i wykończony w 1942 roku budynek uważany jest dziś za przykład jednego z najbardziej funkcjonalnych jednorodzinnych domów w Danii. To miejsce, w którym architektura, design i sztuka łączą się w harmonijna całość.
Duńska Galeria Narodowa (Statens Museum for Kunst)
Mantegna, Nolde, Derain, Rubens, Matisse, Munch, Abramovic – wszystkich tych artystów zobaczycie w Duńskiej Galerii Narodowej. SMK posiada niesamowite zbiory sztuki europejskiej od renesansu aż po sztukę najnowszą. Tutaj też znajduje się jedna z najlepszych kolekcji Matisse’a na świecie. Największa kolekcja sztuki w kraju, która składa się dziś z 260 000 obiektów, należała kiedyś do duńskich monarchów, ale w 1849 roku, kiedy Dania stała się krajem demokratycznym, przeszła na własność narodu. W Duńskiej Galerii warto też odwiedzić kawiarnię, zaprojektowaną przez artystę Dahn Vo, która zachwyca nie tylko wnętrzem, ale też własną piekarnią.
Najpiękniejsza architektura w Kopenhadze
Poza tymi, o których przeczytaliście już wcześniej, są w Kopenhadze takie miejsca, które warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na ich architekturę. CopenHill, czyli spalarnia śmieci i stok narciarski w jednym, zachwyca futurystycznym kształtem i podejściem do zrównoważonego rozwoju. Dla fanów twórczości duńsko-islandzkiego artysty Olafura Eliassona polecam wybrać się, pieszo lub rowerem, na most Cirkelbroen, który swoją formą nawiązuje do statków i historii żeglugi w mieście. Z kolei The Copenhagen Opera House, czyli kopenhaska Opera Narodowa, ma aż 14 pięter, z czego aż pięć jest po ziemią! Zaprojektowana przez duńskiego architekta Henninga Larsena jest dziś jedną z najdroższych i najnowocześniejszych oper na świecie, a duńska królowa Małgorzata II ma tu swój prywatny balkon. Nieco dalej, w dzielnicy Bispebjerg, znajduje się Grundtvig Church - to architektoniczne „must see”, bo stanowi on rzadki przykład ekspresjonizmu w architekturze kościelnej. A jeśli wciąż będzie wam mało architektonicznych wrażeń, koniecznie wybierzcie się do Danish Architecture Center (DAC). To miejsce, w którym bada się architekturę, rozwój urbanistyczny i dizajn. DAC prezentuje ciekawe wystawy o duńskiej architekturze i jej historii. Tutaj też znajduje się DAC Slide, czyli 40-metrowa, 4-piętrowa spiralna zjeżdżalnia!
Komercyjne galerie sztuki, które warto odwiedzić
Jeśli uda wam się zawitać do Kopenhagi pod koniec sierpnia, warto wybrać się na targi sztuki Enter Art Fair, na których wystawiają się galerie z całego świata. W innym terminie koniecznie odwiedźcie trzy galerie komercyjne. Najbardziej znana jest V1 Gallery, która jako pierwsza w Skandynawii pokazywała pionierów światowego street artu (Banksy, Eine, Futura 2000, Shepard Fairey). V1 wychodzi poza ramy komercyjnej galerii, bo działa jak platforma, która pokazuje międzynarodowych artystów, tworzących wszystkie media. Takich, których twórczość angażuje społeczeństwo i zachęca do dialogu. Z kolei Gether Contemporary wspiera przede wszystkim młodych artystów o radykalnym, i wybiegającym poza ustalone normy, podejściu do sztuki. Nie przegapcie też Martin Asbæk Gallery, która choć najbardziej znana jest z prezentowania fotografii, pokazuje twórców z całego świata, zarówno tych wschodzących, jaki i już uznanych, którzy pracują w różnych mediach.
Inne miejsca, które warto zobaczyć: Kunsthal Charlottenborg, Nikolaj Kunsthall, Kunstforeningen GL STRAND, Thorvaldsens Museum
Autorka: Kaja Werbanowska
Podobne artykuły
- Art
- Trend
- News
JESIEŃ I ZIMA W MUZEACH: 5 WYSTAW, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ
- Trend
- Polska
Reading Get-Together w PURO
- Art
- Trend
- News