Historyczne ubiory, współczesne malarstwo, przedmioty vintage i awangardowe instalacje artystyczne. Poznańska mapa sztuki obejmuje przestronne instytucje i kameralne galerie, w których można przepaść na długo. Oto nasz subiektywny przewodnik po poznańskich przybytkach kultury i sztuki, szlakiem wyjątkowych estetycznych doznań.


fot. CK Zamek
fot. CK Zamek
Centrum Kultury Zamek
Święty Marcin 80/82
W zamaszystych przestrzeniach poznańskiego Zamku przenikają się sztuki wizualne, teatr, film, muzyka, literatura i kulinaria. Pod jednym dachem możecie obejrzeć spektakl w Teatrze Animacji, udać się na seans do Kina Pałacowego, posłuchać koncertu, zaopatrzyć się w książki w księgarni Bookowski, kontemplować dzieła w ramach wystaw, a do tego napić się kawy w zamkowej Kawiarni Świetlica. Sztukę postrzega się tu przez wielkie „SZ”. W jej ramach odbywają się wystawy czasowe, jak słynna „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” czy trwająca właśnie „Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp” poświęcona genialnej artystce, tworzącej barwne abstrakcyjno-geometryczne płótna. Autorem aranżacji drugiej ekspozycji jest Paweł Grobelny – jeden z najbardziej utytułowanych polskich projektantów, co podkreśla solidne zaangażowanie twórców Centrum Kultury Zamek w działania artystyczne.

fot. Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu
fot. Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu
Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu
ul. Kwiatowa 14/2
Zachwycający wehikuł czasu! We współczesnej zwiewnej sukience można się tu poczuć co najmniej osobliwie. Ekspozycja w tym niewielkim muzeum obejmuje suknie i akcesoria z XIX wieku, pochodzące z prywatnej kolekcji jego założycielki Anny Moryto. Stale rosnące zbiory liczą ponad 50 zabytkowych eksponatów, a wśród nich znajdują się takie perełki jak czarna jedwabna suknia żałobna, kreacja ślubna ozdobiona subtelnymi woskowymi kwiatami pomarańczy i skórzane buty spacerowe z charakterystyczną cholewką. Stroje dzienne i wieczorowe uzupełniane są dodatkami, naturalnie nakreślającymi tło historyczne – znajdziemy tu elementy bielizny i - prawdziwy rarytas! - rodzinne czasopisma z XIX i początku XX wieku, zawierające przepisy, porady, kolorowe ryciny i wkładki z wykrojami, dzięki którym można było samemu uszyć suknię. Żeby poznać kolekcję lepiej, warto zapisać się na oprowadzenia kuratorskie i posłuchać prelekcji dotyczących historii mody.

fot. Galeria EGO
fot. Galeria EGO
Galeria EGO
ul. Wyspiańskiego 41/3
Prawdziwie i w przenośni: dom dla sztuki. Łazarska galeria EGO mieści się w pięknym mieszkaniu w kamienicy nieopodal perły modernizmu – Areny. Proste białe przestrzenie od lat są wypełniane dziełami polskiej sztuki współczesnej, ukazanej w szerszym, międzynarodowym kontekście. W ramach wystaw czasowych obejrzycie tu prace uznanych artystów i tych dopiero debiutujących. Ostatnia, zatytułowana „Falochron” była kompilacją dzieł rodzimych twórców, m.in. Zbigniewa Libery, Zdzisława Beksińskiego i Zofii Rydet. Poza organizacją wystaw EGO prowadzi działalność komercyjną, wydawniczą, edukacyjną i doradczą, w ramach której możecie się zaopatrzyć w prace polskich artystów, np. Leona Tarasewicza, Włodzimierza Jana Zakrzewskiego czy Marty Deskur.

Jimena Kato, MM (Maquette, Modules), fot. Tytus Szabelski
Jimena Kato, MM (Maquette, Modules), fot. Tytus Szabelski
Rodríguez Gallery
ul. Wodna 13/4
Miejsce tętniące awangardą i sztuką, niczym okno na świat. Założona przez duet Agaty i Carlosa Rodríguez galeria, wypełniona pracami white cube znajduje się przy Starym Rynku – zaledwie chwilę spacerem z hotelu PURO. Mimo klasycznej białej przestrzeni miejsce nie kojarzy się ze sztywną ekspozycją, a raczej z dynamicznymi działaniami. Rodríguez Gallery promuje współczesną sztukę polską i międzynarodową, współpracując na stałe m.in. z poznaniakiem Franciszkiem Orłowskim, pochodzącą z Peru Jimeną Kato i Portugalką Dalilą Gonçalves. - W naszym przekonaniu galeria powinna być miejsce żywym, inspirującym i pobudzającym kulturę, w którym spotykać mogą się najróżniejsze idee - mówią Agata I Carlos. Dlatego poza wystawami w artystycznym wnętrzu przy ul. Wodnej odbywają się panele dyskusyjne, wykłady i warsztaty.

fot: Sławomir Obst

fot: Sławomir Obst
Muzeum Sztuk Użytkowych
Góra Przemysła 1
Codzienność bywa niecodzienna, a wręcz i piękna! Stała ekspozycja muzeum jest w całości poświęcona sztuce użytkowej, co czyni ją jedynym takim miejscem w Polsce. Liczące 2000 obiektów zbiory oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu obejmują meble, przedmioty z ceramiki, szkła i metalu, stroje, biżuterię i tkaniny – to przekrój sztuki stosowanej od średniowiecza do współczesności. Stała ekspozycja to jedno, ale twórcy muzeum działają szerzej, szukając inspiracji i dyskutując – niedawno odbyło się tu II Biennale Tkaniny Artystycznej, w którym wzięli udział artyści z Polski i zagranicy, a cyklicznie są organizowane spotkania pod hasłem Ikony designu, których bohaterką była m.in. lalka Barbie. Jedną z najciekawszych inicjatyw Muzeum Sztuk Użytkowych jest cykl „Medytacje w muzeum” skupiony wokół uważności – spotkania będą dotyczyć wybranego dzieła z kolekcji MSU związanego z tematem rozwoju duchowego. Co powiecie na taką arteterapię?

photo: Agata Kiedrowicz / PURO Mag

photo: Agata Kiedrowicz / PURO Mag
Muzeum Farmacji
Al. Marcinkowskiego 11
To miejsce to absolutna perełka! Jedno z najciekawszych muzeów w Poznaniu jest ukryte na drugim piętrze zabytkowej kamienicy w pobliżu Starego Rynku. Jego odnalezienie przypomina nieco przygody Sherlocka Holmesa – zanim dotrzecie do drzwi muzeum, trzeba przejść przez dwie części dziedzińca – wejście poznacie po szyldzie z laską eskulapa. Muzeum Farmacji powstało w czerwcu 1989 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. W środku na regałach pysznią się zabytkowe naczynia apteczne z drewna, białego i kolorowego szkła, kamionki i porcelany. W retro butelkach skrywają się tajemnicze płyny, a w niezliczonych drewnianych szufladach – stare recepty lekarskie. Większość przedmiotów pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, ale są też dużo starsze – z końca XVII stulecia. Ciekawe, czy uda się wam wytropić tekturowe pudełko na leki, pochodzące z apteki w Głogowie – z datą 7 czerwca 1890 roku.

fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu
fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9
Jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce mieści się w samym sercu miasta, w dwóch połączonych budynkach: zabytkowym, wybudowanym w 1904 r. według projektu Karla Hinckeldeyna i nowym skrzydle zaprojektowanym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przez Mariana Trzaskę. Poza stałą ekspozycją obejmującą dzieła starożytne oraz polskie i europejskie od średniowiecza do XX wieku, w poznańskim Muzeum Narodowym są organizowane wystawy czasowe, w tym monograficzne jak „A geometria Hans Arp i Polska” i zbiorowe, jak niedawna – genialna! – „Choroba jako źródło sztuki”. Poza głównym gmachem poświęconym sztukom pięknym, muzeum ma też kilka oddziałów w Poznaniu i poza nim – koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Instrumentów Muzycznych na Starym Rynku, które po remoncie wróciło na kulturalną mapę miasta, z nową aranżacją w ramach 16 galerii tematycznych. Muzyka dla oczu!

fot. Galeria Arsenał
fot. Galeria Arsenał
Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
Po małych perturbacjach Arsenał wrócił do dobrej programowej formy, promując sztukę nowoczesną i zaangażowaną. Do galerii wchodzi się z rozbiegu, ponieważ jest umieszczona na środku Starego Rynku i w dwójnasób otwarta na każdego – wejście jest niestrzeżone i bezpłatne. Na starcie przywita was mała księgarnia z książkami skupionymi wokół sztuki i kultury oraz z publikacjami własnymi Arsenału, w tym katalogami. Jeśli chodzi o wystawy, to ekspozycja obejmuje dwie przestrzenie: mniejszą na parterze i rozległą na piętrze (tu należy zadrzeć głowę i przyjrzeć się pięknej architektonicznej konstrukcji przy suficie). Wystawy zmieniają się płynnie, ale każda przyciąga programem kuratorskim, jak towarzysząca Kongresowi Kobiet „Polki, Patriotki, Rebeliantki” czy „Bajka o Noworosji” skupiona wokół polityki i społecznych kwestii Ukrainy.

fot. Łukasz Gdak / CTK TRAKT
fot. Łukasz Gdak / CTK TRAKT
Brama Poznania ICHOT
ul. Gdańska 2
Sam budynek instytucji może być dziełem sztuki – jak minimalistyczna bryła Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, pyszniąca się nad skromną rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedralnej wyspy. Budynek zaprojektowali architekci z krakowskiego biura Ad Artis, otrzymując za niego nominację do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award. A w nowoczesnym obiekcie zmieściło się ponad tysiąc lat historii Polski, które twórcy ICHOT-u podają w bardzo przystępny sposób. Ideą Bramy Poznania jest bycie tzw. trzecim miejscem, czyli przestrzenią odpoczynku, w której spędzamy wolny czas i spotykamy przyjaciół. Są zatem warsztaty, animacje, wystawy, gry miejskie, pikniki i nadrzeczne potańcówki – dla małych i dużych, bo trzecie miejsce jest dla każdego.

fot: Łazęga poznańska

fot: Łazęga poznańska
Łazęga poznańska
Św. Marcin 75
Znacie poznańskiego flanera Macieja Krajewskiego? Nierozstający się z aparatem miejski włóczęga założył Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, które mieści się w pięknym, intensywnie zielonym, zabytkowym pawilonie dawnego atelier fotograficznego Witolda Czarneckiego, schowanym w podwórku przy św. Marcinie. Działanie Łazęgi zaczęło się od wystaw fotografii, ale szybko przerodziło się w szerzej pojętą działalność kulturotwórczą. W atelier mieszkańcy miasta spotykają się na projekcjach filmowych, kameralnych koncertach klasycznych, spektaklach i wieczorach literackich. Co chwilę pojawia się nowa pobudka do dyskusji o sztuce i kondycji architektury w mieście. Świetną inicjatywą był cykl Spacerów z drzewami Starego Miasta – z aparatami fotograficznymi w rękach. Jeśli chcecie posłuchać o dawnym i współczesnym Poznaniu oglądanym z różnych perspektyw, trafiliście pod dobry adres.
tekst: Marika Krystman
zdjęcie główne: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Podobne artykuły

- Trend
- Art
- People
- News
- Polska
Rozmowa z Adą Piekarską, kuratorką konkursu Bielska Jesień 2024

- Trend
- News
- Polska
Miejska Dżungla – książka dla dzieci wydana przez PURO

- Trend
- News
- Polska