Menu Zarezerwuj
Puro Mag

PURO Trends: Design to nowy porządek. Rozmowa z Mają Ganszyniec

28.12.2020 People

Jedna z najbardziej liczących się polskich osobowości designu w Polsce. Niech nie zmyli Was jej drobna sylwetka i delikatna uroda. Śląskie korzenie i rodzinne wyczucie proporcji i ładu, z drugiej zaś strony - kosmopolityczne wykształcenie (Maja studiowała i zgłębiała tajniki przemysłu meblarskiego w Mediolanie) - ukształtowały jej siłę i wrażliwość.

Pod szyldem Studio Ganszyniec Maja ze swoim zespołem projektuje meble i elementy wyposażenia wnętrz dla najlepszych marek (IKEA, Comforty, Noti, Dupont, Camper), łącząc badawcze, wnikliwe spojrzenie z myśleniem o produkcie. My szczególnie cenimy Maję za przywrócenie do życia przedwojennych gorsecików (charakterystycznych płytek ceramicznych) i markę Nurt, która produkuje rzemieślnicze, wysmakowane w detalu projekty, cieszące oko i zmysły. Maja wierzy w naturalne, zrównoważone materiały i projektowanie, które porządkuje i zmienia świat. I przywraca wartość pracy ludzkich rąk.

NURT Collection

NURT Collection

Vindum rug, fot. IKEA

IKEA PS 2017 Plate and bowl

Design to…

Sposób myślenia i widzenia rzeczywistości, który kształtuje moje życie zawodowe. Idealistyczna potrzeba układania nieidealnego świata i utopijne wymyślanie nowych porządków. Po czym wszystko to, co zaprojektowane, zderza się z rzeczywistością i zaczynamy od nowa.

 

Czym jest dla Ciebie materiał?

To tkanka, z której lepimy rozwiązania. W czasach ograniczonych zasobów i niewydolnego systemu recyklingowania to chyba najważniejszy aspekt pracy projektowej, mający wpływ nie tylko na finalny kształt rzeczy, ale też naszego środowiska.

 

Proces czy produkt?

Jedno nie istnieje bez drugiego, ale dla mnie proces jest nadrzędny. Produkt musi być wynikiem procesu, ponieważ czasem w procesie okazuje się, że produkt w ogóle nie jest potrzebny. Albo potrzebny jest zupełnie inny, niż zakładano.

"Modernizm" Ceramika Paradyż, must have Łódź Design 2020, fot. Michał Mazur (po lewej)

HJARTELIG IKEA

MENO NOTI fot. Weronika Trojanowska

Ikea ANVÄNDBAR BENCH

Forma czy funkcja?

Nie wiem czy to pytanie jest nadal aktualne i uzasadnione. I forma i funkcja są podstawami, bez których żaden produkt nie powinien powstać. Nie powinniśmy już chyba o tym już rozmawiać.

 

Pytanie czy odpowiedź?

Jajko czy kura?


Gdybyś mogła wykonywać inny zawód…?

Teoretycznie mogłabym wykonywać każdy inny zawód, pytanie tylko czy chcę i czy się do tego nadaję. Nie chcę i się nie nadaję.

 

Hobby, zajawki poza designem:

Moje hobby i zajawki realizuję w pracy zawodowej.

 

Z czego czerpiesz energię:

Z relacji z ludźmi – najbliższymi w życiu osobistym i zawodowym. Z natury, słońca i ruchu.

 


tekst: Agata Kiedrowicz
fot: archiwum Studio Ganszyniec

Similar articles

POZNAŃ: KWIATY&MIUT. Po prostu najlepsza kwiaciarnia w mieście!
03.01.2017 People

POZNAŃ: KWIATY&MIUT. Po prostu najlepsza kwiaciarnia w mieście!

PURO Q&A: Małgosia Minta
15.09.2015 People

PURO Q&A: Małgosia Minta