Jednak zanim w lesie nad rzeką przy wodospadzie znalazły się rzeźby i prace znanych artystów z całego świata, na tym terenie działała papiernia. Założona w 1889 roku przez konsula Andersa Sveaasa. Fabryka działała do połowy lat 50. XX wieku. W 1993 roku miejsce odkupił wnuk założyciela fabryki, Christen Sveaas, który pozostaje właścicielem obiektu do dzisiaj. To jemu muzeum Kistefos zawdzięcza swój aktualny charakter. Dzisiaj na terenie Kistefos można zwiedzić muzeum ze świetnie zachowanymi maszynami, których zadaniem było przygotowanie papierowej pulpy. Część maszyn nadal działa i odwiedzający mogą je samodzielnie uruchomić. To najstarsza zachowana w takim kształcie papiernia, która eksportowała papierową pulpę do całej Europy. W części pozostałych budynków można natomiast oglądać wystawy czasowe artystów z całego świata.
W parku obejrzeć można 52 rzeźby współczesnych twórców takich jak Yayoi Kusama, Claes Oldenburg, Olafur Eliasson, Anish Kapoor, Fernando Botero, Jeppe Hein, Elmgreen & Dragset czy wspomniany wcześniej Tony Cragg. Jedne są monumentalne i już samą wielkością zapierają dech w piersiach, inne zainspirowane tym konkretnym miejscem, jego historią czy przyrodą wokół, jeszcze inne są interaktywne i stanowią element zabawy. Bo do Kistefos jak najbardziej warto wybrać się z dziećmi, jest to miejsce rodzinne, park, w którym spokojnie można spędzić cały dzień obcując ze sztuką i naturą jednocześnie. Można tam też zjeść prosty i pyszny obiad w kafejce ulokowanej obok drewnianego placu zabaw oraz kupić pamiątki w tutejszym butiku.
Path of silence autorstwa duńskiego artysty Jeppe Heina to labirynt zbudowany z wąskich i wysokich luster, w którego środku znajduje się fontanna. Latem zdominowana przez dzieci, które pluskają się w niej w specjalnie na tę okazję przywiezionych kostiumach kąpielowych. Z kolei All of Nature Flows Through Us Marca Quinna to ważąca ponad 12 ton rzeźba z brązu i stali lekko wmontowana w rzekę jakby ważyła 12 kilogramów.
Shine od life Yayoi Kusamy to największa rzeźba artystki w północnej Europie. Czerwone macki w białe charakterystyczne dla Kusamy kropki wystają na sześć metrów w górę z wody przy młynie dawnej papierni.
Brytyjski rzeźbiarz Tony Cragg ma w Kistefos aż cztery duże rzeźby. Pierwszą z nich, która powstała na zamówienie był monumentalny Castor and Pollux – praca nawiązuje do historii bliźniaków z rzymskiej mitologii a wszystkie rzeźby Cragga, które eksponowane są w Kistefos generalnie opowiadają o kondycji ludzkiej, a w szczególności fizjologii. Stoi nieco na uboczu, ale i tak przyciąga uwagę intensywnym żółtym kolorem, który wybija się na tle drzew jak dojrzałe kurki w leśnym poszyciu.
W samym środku parku rzeźb Kistefos zobaczymy The Twist – to rzeźba, most i galeria w jednym. W tej długiej na 60 metrów i liczącej 1000 metrów kwadratowych przestrzeni na rzece pokazywane są wystawy czasowe. Budynek zaprojektowali architekci ze znanego duńskiego studia BIG - Bjarke Ingels Group. New York Times i kilka innych ważnych tytułów uznało The Twist za kulturalny „must see”.
Jeśli planujesz wycieczkę do Norwegii, koniecznie wpisz Kistefos na listę miejsc do odwiedzenia, nie pożałujesz.
Kistefos, Samsmoveien 41, Jevnaker, Norwegia
Podobne artykuły
- Trend
- Polska
Reading Get-Together w PURO
- Art
- Trend
- News
PURO ART GUIDE: WARSZAWA
- Art
- People
- News
- Polska