Jesienny sezon to bez wątpienia najintensywniejszy okres roku dla środowiska artystycznego, które po wakacyjnej przerwie powraca z bogatym programem instytucjonalnym. Przedstawiamy przegląd najciekawszych propozycji kulturalnych z różnych stron Polski na koniec bieżącego i początek przyszłego roku.
WARSZAWA
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,
ul. Marszałkowska 103
(od 25.10.2024)
Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym tej jesieni w stolicy jest długo wyczekiwane otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po niemal dwóch dekadach muzeum zyskuje wreszcie stałe miejsce. Budynek zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera już stał się symbolem zmieniającego się centrum Warszawy. Inauguracja zaplanowana na 25 października wykracza poza tradycyjne działanie wystawiennicze – nowa siedziba ma być przestrzenią otwartą na różne inicjatywy, integrującą lokalne społeczności.
Otwarciu towarzyszy bogaty program wydarzeń. Pierwsza prezentacja w nowej przestrzeni, poświęcona wielkoformatowym rzeźbom i instalacjom, zapowiada wystawę kolekcji MSN, która będzie prezentowana na początku 2025 roku. Równolegle ruszy 16. edycja festiwalu "WARSZAWA W BUDOWIE", zatytułowana Trudna miłość. Muzeum między Placem a Pałacem, która również - odnosząc się do przełomowego momentu w historii MSN skupi się na roli współczesnych instytucji kultury oraz historii placu Defilad i ulicy Marszałkowskiej.
Program otwarcia potrwa do 10 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
SOPOT
Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, ul. Plac Zdrojowy 2
(19.10. 2024 – 31.01.2025)
W połowie października w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie otwarto wystawę „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej”. To zbiorowa ekspozycja poświęcona sztuce emancypacyjnej w Polsce, zarówno z perspektywy historycznej, jak i współczesnej. Wystawa opowiada o praktykach wspólnotowych, opartych na wzajemności i trosce, od czasów PRL-u, poprzez transformację ustrojową, aż po współczesność. Przedstawiona opowieść, nawiązując do idei wielogłosu, stwarza okazję do wymiany doświadczeń oraz tworzenia wielopokoleniowych koalicji feministycznych.
Na wystawie znajdują się prace klasyczek, w tym Magdaleny Abakanowicz, Natalii LL, Ewy Partum, Aliny Szapocznikow, ale też twórczyń młodszych pokoleń. Są wśród nich prace Agaty Bogackiej, Agnieszki Brzeżańskiej, Pauliny Ołowskiej, Agaty Słowak oraz wielu innych artystek i kolektywów twórczych. Wystawa powstała jako efekt pracy zespołu kuratorskiego, który na co dzień współtworzy Seminarium Feministyczne, podkreślając tym samym ideę feministycznej wspólnoty nie tylko w treści, ale również w procesie jej tworzenia.
KRAKÓW
Transformacje. Nowoczesność w III RP
Muzeum Narodowe w Krakowie, ul. 3 Maja 1
(06.12.2024 – 04.05.2025)
Na początku grudnia Muzeum Narodowe w Krakowie otworzy wystawę Transformacje. Nowoczesność w III RP, będącą finałem cyklu 4 x nowoczesność, realizowanego od 2021 roku. W ramach tego cyklu interpretowano nowoczesność w polskiej sztuce, dizajnie i architekturze, od przełomu XIX i XX wieku po współczesność. Finałowa wystawa bada różnorodne strategie artystyczne i postawy, które wyłoniły się w związku z przemianami ustrojowymi po 1989 roku. Ekspozycja stanowi refleksję nad tradycją modernizmu oraz współczesnymi kryzysami. Jednym z prezentowanych dzieł będzie praca Tomasza Kowalskiego pt. BBAARR z kolekcji PURO, która na co dzień znajduje się w barze Loreta w hotelu PURO Warszawa Centrum.
BIELSKO-BIAŁA
Katarzyna Kozyra - Być kimś, kim się (nie) jest
Galeria Bielska BWA w Bielsku, ul. 3 Maja 11
(17.01.2025 – 16.03.2025)
Na początku przyszłego roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej zostanie otwarta wystawa Katarzyna Kozyra - Być kimś, kim się (nie) jest. Wystawa będzie przekrojową prezentacją twórczości jednej z najbardziej ikonicznych artystek sztuki krytycznej w Polsce.
Kozyra, znana z kontrowersyjnych i interdyscyplinarnych projektów, podczas ostatniej wystawy „Łzy szczęścia” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, przez część trwania ekspozycji prowadziła nieprzerwany performance, mieszkając w przestrzeni galerii. W trakcie tego działania artystka wchodziła w bezpośrednie interakcje ze zwiedzającymi – wspólnie dyskutowali, a także odpoczywali w przestrzeni galeryjnej.
Wystawa w Bielsku-Białej ma obejmować główne obszary zainteresowań artystki oraz tematy, które eksploruje od początku swojej twórczości, takie jak tożsamość, ciało i kulturowe tabu.
WROCŁAW
Kolekcja otwarta
Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1
(06.12.2024 – 02.03.2025)
W grudniu Pawilon Czterech Kopuł otworzy wystawę Kolekcja otwarta, na której zaprezentuje prace zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ciągu ostatniej dekady. Na ekspozycji znajdą się dzieła m.in. Natalii LL, Doroty Nieznalskiej, Ewy Partum, Joanny Rajkowskiej, Bożenny Biskupskiej, Ewy Zarzyckiej, Olafa Brzeskiego, Łukasza Korolkiewicza i wielu innych. Wystawa będzie również punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat pracy związanej ze zbiorami muzealnymi, ukazując istotną, a często niewidoczną dla zwiedzających, rolę osób odpowiedzialnych za opiekę nad zbiorami Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Autorka: Weronika Jakubowska
- Widok klatki schodowej w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fot. Marta Ejsmont (2024), dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
- Zuzanna Janin, Walka, kadr z filmu, dzięki uprzejmości Artystki
- Wilhelm Sasnal, Bez tytułu, 1999, Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING, dzięki uprzejmości Fundacji Sztuki Polskiej ING
- Katarzyna Kozyra, Cheerleaderka, 2006, fot. Marcin Oliva Soto
- Nicolas Grospierre, z cyklu Litewski Przystanek autobusowy nr 1 (b), 2003, Muzeum Narodowe we Wrocławiu
- Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, widok od ulicy Świętokrzyskiej. Fot. Marta Ejsmont (2024)
Podobne artykuły
- Trend
- Polska
Reading Get-Together w PURO
- Art
- Trend
- News
PURO ART GUIDE: WARSZAWA
- Art
- People
- News
- Polska