Menu Zarezerwuj
Puro Mag

WROCŁAW: Żyjnia, miejskie sanatorium

04.05.2019 City

Uzdrowisko w galerii? Tego jeszcze nie było! Żyjnia - miejskie sanatorium, inspirowane nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk i pałaców zdrojowych, zagościło w murach Galerii Dizajn BWA Wrocław. Zaprojektowane przed duet Buck.Studio wnętrze przyciąga niecodzienną atmosferą relaksu oraz… ziołowymi naparami.

Projektanci Dominika Buck i Paweł Buck znani światowej publiczności głównie z realizacji niecodziennych wnętrz restauracji (są autorami wnętrza m.in HINT w PURO Wrocław, NANAN, CAMPO), tym razem odmienili wnętrze galerii. Zaproponowali, by przestrzeń ta służyła również chwili wytchnienia w centrum miasta i wzorem pałaców zdrojowych oferowała unikalne doświadczenie odprężenia. To, co wyróżnia przestrzenie projektowane przez Buck.Studio – opowiada Katarzyna Roj, kuratorka programu galerii Dizajn – to bardzo charakterystyczne opracowanie powierzchni, relacja faktury i detalu oraz całościowe myślenie o wnętrzu, jako współdziałaniu fizycznej przestrzeni i choreografii ludzkiego ciała. A mi zależało, by Żyjnia na co dzień, czyli wtedy, gdy nie realizujemy w niej wydarzeń, nie była tylko efektownym wnętrzem, ale miejscem witalnym, o przyciągającej energii.

 

CAMPO, fot. PION

HINT w PURO Wrocław

Opasły Tom

W Żyjni rolę sanatoryjnych wód leczniczych pełnią prozdrowotne napary z ziół oraz relaksujące inhalacje z pary wodnej. Żyjnia jest miejscem spotkań, współczesnym, otwartym salonem miejskim, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń.

Premierowej odsłonie towarzyszy wystawa 5!, która będzie pierwszą przekrojową prezentacją twórczości Buck.Studio. Na ekspozycji znajdzie się sześć realizacji, a tytułowa piątka z wykrzyknikiem nawiązuje do manifestu stworzonego przez projektantów, wyrażającego wartości, które przenikają do ich pracy. Wystawa potrwa do końca wakacji, ale Żyjnia zostaje w galerii jako jej trwały element. W jej przestrzeni planowane są miejskie debaty i inspirujące serie spotkań omawiających temat wody w kontekście produkcji dóbr konsumenckich, projektowania i codziennego użycia. Zaś w Noc Muzeów, która odbędzie się 18 maja 2019, przygotowujemy specjalne wydarzenie: międzypokoleniowy dansing w Żyjni. Będziemy słuchać starych przebojów, popijając prozdrowotne ziołowe mieszanki - zaprasza Roj.

Chcesz nadać Żyjni własnego charakteru, masz pomysł na działanie wokół ekologii i projektowania? Napisz dizajn@bwa.wroc.pl i ciesz się miejskim relaksem na własnych zasadach!

 

Żyjnia i wystawa 5!

otwarcie: 4.05.2019, godz. 19.00
galeria Dizajn BWA Wrocławiu
ul. Świdnicka 2–4

projektanci: Buck.Studio
kuratorka: Katarzyna Roj

więcej informacji:
bwa.wroc.pl
FB event

 

Similar articles

KRAKÓW: PUNCA. Ambasada polskiego wzornictwa
26.07.2018 City

KRAKÓW: PUNCA. Ambasada polskiego wzornictwa

WROCŁAW: Nad Odrę!
30.03.2017 City

WROCŁAW: Nad Odrę!