Menu Zarezerwuj
Puro Mag

WROCŁAW: Nowe Horyzonty

25.07.2019 City

Wrocław od kilkunastu lat jest stolicą odważnego kina. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to festiwal wizjonerów kina, szukających nowych form wyrazu, wykraczających daleko poza granice konwencjonalnego filmu. Tegoroczna filmowa uczta potrwa do 4 sierpnia.


To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach oraz wśród tych nadsyłanych do selekcji, wybierane są te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie. Wypełnieniem idei kina "nowohoryzontowego" jest konkurs główny.

Festiwal odwiedza co roku kilkudziesięciu reżyserów z całego świata - od debiutantów po niekwestionowanych mistrzów. Ważną misją festiwalu jest prezentacja twórczości niepokornych mistrzów kina oraz odkrywanie dorobku artystów mniej znanych, lecz dla twórców festiwalu niezwykle ważnych. Podczas 19. odsłony festiwalu zobaczymy filmy Alberta Serry – ironicznego moralisty, autora Śmierci Ludwika XIV, mniej znane w Polsce filmy Shūjiego Terayamy – pochodzącego z Japonii reżysera, reformatora teatru, skandalisty i wywrotowca, wyróżnionego w Cannes za Wiejską ciuciubabkę, poznamy też twórczość znanego m.in. dzięki Sils Maria Oliviera Assayasa - osobnego, wymykającego się ramom zarówno mainstreamu, jak i kina spod znaku art-house’u.

 

Kobieta idzie na wojnę, reż. Benedikt Erlingsson

Je t'aime moi non plus, reż. Serge Gainsbourg

Mowa ptaków, reż. Xawery Żuławski

Pewnego razu w... Hollywood, reż. Quentin Tarantino 

Tegoroczny program podzielony jest na intrygujące sekcje: oprócz klasyków (kina Mistrzów, przebojów z festiwali filmowych i Retrospektyw) czekają nas ciekawe kuratorskie sekcje eksplorujące problemy współczesności Focus: Ciało, w którym żyję, z towarzyszącą wystawą Życie wewnętrzne w Galeria Studio BWA, hołd złożony kobietom i magii Trzecie Oko: duchowość, magia i czarownice czy igrający z konwencjami cykl Nocne Szaleństwo: Mokre Sny.

Festiwal przybliża również najciekawsze miejsca na filmowej mapie świata, odkrywając kinematografie rzadko obecne w regularnej dystrybucji. W ostatnich latach oglądaliśmy kino Nowej Zelandii, Australii, Kanady, Turcji, Grecji, Szwecji, Meksyku, Litwy czy Norwegii. W 2017 roku festiwal przedstawił najnowsze kino z Izraela, w 2018 roku - z Iranu.

W programie festiwalu ważne miejsce zajmują filmy artystów wizualnych, filmy eksperymentalne oraz dzieła twórców eksplorujących obszar non-fiction. Programowi filmowemu towarzyszą projekty multimedialne w przestrzeni miejskiej i galeryjnej oraz wystawy, badające historyczne i współczesne związki kina i sztuki (na przykład coroczny Midnight Show). Program festiwalu jest bogaty w wydarzenia towarzyszące - koncerty, wystawy, instalacje, opery, warsztaty. Sprawdźcie program!


Jeśli kino, to tylko we Wrocławiu!

 

Wiecej informacji, program i bilety:
www.nowehoryzonty.pl

 

Similar articles

POZNAŃ: Mapa sztuki. Niezwykłe muzea i galerie, które trzeba odwiedzić!
29.09.2019 City

POZNAŃ: Mapa sztuki. Niezwykłe muzea i galerie, które trzeba odwiedzić!

KRAKÓW: Kobiece miejsca
24.03.2017 City

KRAKÓW: Kobiece miejsca