Menu Zarezerwuj
Puro Mag

WROCŁAW: Nad Odrę!

30.03.2017 City

Wrocławskie Nadodrze kojarzy się z zakładami rzemieślniczymi, klimatycznymi kawiarniami i galeriami sztuki. To miejsce, gdzie można odwiedzić zarówno tradycyjny zakład pieczątkarski, jak i pracownię sitodruku o dużo krótszej historii. Młodzi projektanci i nieco starsi rzemieślnicy żyją tu w symbiozie, czerpiąc inspiracje z otoczenia i dzieląc się z innymi swoimi umiejętnościami. Na przełomie marca i kwietnia rozpocznie się piąta edycja cyklu warsztatów Mistrzowie Nadodrza, których uczestnicy poznają tajniki pracy ramiarz i tapicera, własnoręcznie wyprodukują pieczątkę, stworzą własny notes lub nauczą się szydełkować. Jednak Nadodrze ma dużo do zaoferowania nie tylko tym, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności manualne. Miłośnicy kawy, dobrego jedzenia i lokalnego kolorytu też znajdą tu coś dla siebie.

Łokietka 5 - Infopunkt Nadodrze

ul. Łokietka 5/1

Tu warto rozpocząć wycieczkę po artystycznej dzielnicy Wrocławia. Łokietka 5 to centrum integracji społecznej, miejsce spotkań i ośrodek wsparcia działań rewitalizacyjnych. Jest to również punkt informacyjny, w którym otrzymamy aktualną ulotkę z mapką miejsc i dowiemy się, co warto odwiedzić. Zainteresowani mogą kupić nawet kryminalną grę miejską “Kroniki Nadodrza”, dzięki której spędzą popołudnie na tropieniu tajemniczego mordercy wśród nadodrzańskich kamienic.

Modena

ul. Jagiellończyka 371a

Zakład pieczątkarski i zecerski z trzydziestoletnią tradycją. Prowadzi go pan Wojciech Podgajny, ceniony nadodrzański rzemieślnik, który swoją przygodę z zawodem pieczątkarza rozpoczął w 1952 roku. W Modenie można zamówić tradycyjnie wykonane wizytówki, zaproszenia czy druki reklamowe, z czego chętnie korzystają właściciele okolicznych lokali i firm. A także zobaczyć wnętrze, które nie bez powodu nazywane bywa skansenem typografii.

Nado

pl. Świętego Macieja 10

Galeria ceramiki, w której można podejrzeć proces powstawania kubków, solniczek, broszek i innych oryginalnych przedmiotów. Użytkowe, a jednocześnie surrealistyczne w formie, dzieła nadodrzańskich mistrzyń ceramiki łączą nowoczesne wzornictwo z tradycyjnym sposobem wytwarzania. Zainteresowani mogą wziąć udział w warsztatach, które odbywają się w każdą sobotę w godzinach 11-14 (więcej informacji na stronie warsztatów).

Lodziarnia Roma

ul. Rydygiera 5

Na mapie Wrocławia od 1946 roku. Dziś uwielbiana jest przez miłośników tradycyjnych lodów, którzy co roku wiernie czekają na otwarcie w okolicach wiosny. Chociaż do Romy nie trzeba stać w kolejce przez pół godziny, jej asortyment nie ustępuje w niczym nowszym i modnym lodziarniom. A do tego ta atmosfera - lody zamawia się przy okienku, gdzie pieniądze wymienia się na żetony. Potem można już wybierać wśród bogatej palety smaków. Piwne, makowe, śmietankowe - wszystkie zrobione z naturalnych składników i opracowane przez dyplomowanego mistrza cukiernictwa.

Bistro Narożnik

ul. Rydygiera 30

Przystanek na obiad i okazja do spróbowania regionalnego piwa. Narożnik jest miejscem stosunkowo nowym na mapie Nadodrza, zdołał już jednak zdobyć grono wiernych klientów. Długi, drewniany bar jest dominującym elementem tej przyjemnie zaciemnionej, klimatycznej przestrzeni. W menu zupy, kanapki, drugie dania i ciasta. Warto przystanąć tu na chwilę, żeby poczuć się jak jeden z nadodrzańskich bywalców.

Róża Rozpruwacz

ul. Jagiellończyka 2

Szycie, prucie, naprawianie. A do tego rozmowy przy kawie, w otoczeniu pięknych tkanin. Róża Rozpruwacz to miejsce dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z krawiectwem. Kalendarz nadchodzących warsztatów dostępny jest na stronie www.rozarozpruwacz.pl. Znajdzie się coś dla dziewczyn marzących o odświeżeniu zawartości swojej szafy i świeżo upieczonych mam, które chciałyby własnoręcznie uszyć przytulankę.

PANATO

ul. Jedności Narodowej 68A

Przedsiębiorstwo społeczne, w którym siedzibę ma pracownia szycia, sitodruku i kreacji. W praktyce miejsce, w którym można kupić ładną i praktyczną torbę na rowerowe wycieczki lub uczestniczyć w warsztatach (sitodruk, introligatorstwo i wiele innych - oferta dostępna jest na stronie PANATO). Coś dla miłośników ekologicznych produktów i oddolnych inicjatyw, tworzonych przez ludzi z masą pomysłów i ogromną energią do działania.

Cafe Rozrusznik

ul. Cybulskiego 15

Miejsce, która zachwyca od samego progu. W powietrzu unosi się zapach kawy, w tle gra muzyka z winyli, a wystrój sprawia przytulne i przyjemnie ekscentryczne wrażenie. Rozrusznik jest obowiązkowym punktem na mapie amatorów alternatywnie parzonej kawy i tych, którzy lubią poczytać książkę z dala od miejskiego zgiełku. Głodni mogą liczyć na wegetariańskie dania oraz kanapki. I oczywiście ciasta, których sława wykracza poza granice Nadodrza.

tekst: Asia Flisek
zdjęcia: archiwum Nadodrzańskich lokali

Similar articles

POZNAŃ: Malta Festival
20.06.2017 City

POZNAŃ: Malta Festival

KRAKÓW: Co kupić pod choinkę? Świąteczny Prezentownik
06.12.2017 City

KRAKÓW: Co kupić pod choinkę? Świąteczny Prezentownik