Menu Zarezerwuj
Puro Mag

WROCŁAW: Michał Szlaga. Fotografowałem polskiego króla

15.01.2019 City

Michał Szlaga to jeden z najzdolniejszych fotografów-dokumentalistów młodego pokolenia. W Galerii Awangarda BWA Wrocław pokazuje Polskę przez pryzmat własnego obiektywu. To opowieść o ludziach, miejscach, rytuałach i społeczno-politycznej przemianie.

Szlaga pochodzi z Kaszub, ale ukształtowało go gdańskie środowisko artystyczne. Kontekst miejsca silnie wpłynął na tematy i sposób jego pracy - mierząc się z symbolicznym krajobrazem politycznych przemian, zdecydował się na pracę w technikach dokumentalnych. Jeden z pierwszych i najbardziej znanych cykli fotograficznych Szlagi “Stocznia” pokazuje stopniowe odchodzenie dawnego świata stoczni gdańskiej, historię przemian i ludzi. W PURO Gdańsk dumnie prezentujemy jedną z prac obrazujących stocznię.

Praca Michała Szlagi w PURO Gdańsk

Praca Michała Szlagi w PURO Gdańsk

Kiedy Michał Szlaga podchodzi do swoich bohaterów – mówi kuratorka Anna Mituśportretuje ludzi, którzy żyją w swojej opowieści, na swój sposób starając się dźwigać na swoich barkach jej ciężar. Epicki tryb ujmowania i redagowania tematu dotyczy jednak również prezentacji zdjęć, które same w sobie są intymne, proste. To setki ujęć wykonywanych „przy okazji”, podczas prywatnych i zawodowych podróży, składających się w cykle.

We Wrocławiu zobaczymy monograficzny przekrój prac artysty. Szlaga portretuje ludzi i zdarzenia, które zmieniają się w historię przez duże H, ale i zwykłe czy intymne sytuacje składające się na cykle Polska, Pikselowe prostytutki czy Miłość.

Wystawa Michała Szlagi w BWA Wrocław

Wystawa Michała Szlagi w BWA Wrocław

Jak sam Michał Szlaga wyznaje, dokądkolwiek pojedzie i na cokolwiek zwróci obiektyw i tak zawsze wyjdzie mu Polska. Nic dziwnego, że znalazł tytułowego polskiego króla na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku i te same, co w Stoczni Gdańskiej, żurawie w Rio de Janeiro. W kilkuset mocnych obrazach oglądamy świat oczami fotografa – dopowiada kuratorka. To niesamowite obrazy, które pokazują jak silna jest grawitacja historii, a może po prostu trauma w życiu Polaków. To, co wydaje się nam unikalne, może być przecież równie dobrze zupełnie banalne albo szalone.

 

Michał Szlaga, Fotografowałem polskiego króla
kuratorka: Anna Mituś

16.11.2018–03.02.2019
Galeria Awangarda BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32

Similar articles

Meals on wheels. Poznańskie Food Trucki
14.06.2017 City

Meals on wheels. Poznańskie Food Trucki

WROCŁAW: Biblioteka na Dworcu Głównym. Dla wszystkich!
19.07.2017 City

WROCŁAW: Biblioteka na Dworcu Głównym. Dla wszystkich!