Menu Zarezerwuj
Puro Mag

WROCŁAW: Magdalena Abakanowicz w Pawilonie Czterech Kopuł

17.02.2018 City

Magdalena Abakanowicz to jedna z najwybitniejszych artystek XX-wieku. Kilkanaście prac jej autorstwa zakupiło ostatnio Muzeum Narodowe we Wrocławiu, powiększając swoją kolekcję, która stała się tym samym największą i najbardziej reprezentatywną ekspozycją prac artystki na świecie.

Abakanowicz zasłynęła jako rzeźbiarka, twórczyni słynnych abakanów, monumentalnych instalacji z tkaniny. Z czasem artystka zaczęła także tworzyć w innych materiałach: metalu, drewnie, niekiedy ceramice, ale skala, rodzaj ekspresji oraz zainteresowanie ludzką egzystencją nadal pozostały jądrem jej twórczości. Prace Abakanowicz powstawały zazwyczaj w seriach, często w przestrzeniach otwartych, które sama nazywała “przestrzeniami doświadczenia”. Zazwyczaj rzeźby plenerowe artystka realizowała za granicą, jednak największa praca tego typu znajduje się w Poznaniu - grupa stu dwunastu postaci wykonanych z żeliwa, zatytułowana "Nierozpoznani" (2002) na terenie parku Cytadela. 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wzbogaciło swoją kolekcję prac artystki, liczącą do tej pory 51 dzieł, o nowe prace, pochodzące głównie z ostatniego okresu twórczości artystki. To bezcenne uzupełnienie pozwoliło stworzyć największy i w pełni reprezentatywny dla całej twórczości Magdaleny Abakanowicz zbiór na świecie. W zbiorach Muzeum znajdują się prace dokumentujące aktywność twórczą Abakanowicz niemal od momentu jej debiutu aż po dzieła realizowane w pierwszych latach XXI w. Do tego zespołu należą m.in. słynne wielkoformatowe kompozycje przestrzenne – abakany, jak i realizowane w kolejnych dekadach znakomite zespoły rzeźb figuralnych z cyklu Tłum, Plecy, Postaci siedzące, a także prace unikatowe, jak War Games czy Koło i lina. Dzieła można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, do 25 marca 2018 roku. W programie oprowadzania kuratorskie, spotkania, prelekcje i warsztaty dla dzieci.

 

Pawilon Czterech Kopuł
Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław 

godziny otwarcia, bilety, informacje:
pawilonczterechkopul.pl/pl/
tel.: 71 712 71 82

 

zdjęcia: Arkadiusz Podstawka

Similar articles

KRAKÓW: Krakowskie mleczaki
29.04.2016 City

KRAKÓW: Krakowskie mleczaki

Serce KRAKOWA. Osobisty przewodnik po Kazimierzu
31.07.2018 City

Serce KRAKOWA. Osobisty przewodnik po Kazimierzu