Menu Zarezerwuj
Puro Mag

WROCŁAW: Biblioteka na Dworcu Głównym. Dla wszystkich!

19.07.2017 City

Spóźnia się Twój pociąg, przesiadka się dłuży, ale ciężki bagaż zniechęca, by wyskoczyć do miasta? Skocz do ...biblioteki! We historycznym gmachu dworca Wrocław Główny otwarto niedawno bibliotekę z bogatą kolekcją literatury, czasopism i komiksów mangi. Brzmi nieźle? Wygląda również nie najgorzej ;)

Skąd pomysł na dworcową bibliotekę? Na całym świecie dworce czy lotniska nie stanowią już jedynie przestrzeni tymczasowego pobytu, ale wychodząc naprzeciw potrzebom współczesności, proponują użytkownikom aktywne spędzenie czasu poprzez sztukę i kulturę. W Polsce doskonałym przykładem takich adaptacji jest uznana przez jury American Library Association za najpiękniejszą bibliotekę na świecie, Stacja Kultura w Rumi czy obiekty dostępne na dworcach w Rabce Zdrój i Obornikach Śląskich.

Kultura w podróży z kolei to nie nowość dla wrocławskiego dworca. Od 1947 roku, z krótkimi przerwami, działało tu ostatnie dworcowe kino w Europie. W ciągu ponad 60 lat funkcjonowania w systemie projekcji non-stop (przez niemal całą dobę co dwie godziny seans) przewinęło się przez nie ponad 7 milionów widzów! Bywał tu m.in. Zbyszek Cybulski, wyświetlano filmy młodych twórców ze słynnej łódzkiej Filmówki.

Jak wygląda sama biblioteka? Wrocławski, niedawno odrestaurowany dworzec, słynie z konserwatorskich odkryć i dbałości o detale. Stąd adoptowana przestrzeń zachowała elementy oryginalnego wystroju, m.in. kształt stolarki drzwiowej i okiennej, ażurowe podciągi, a w centralnej części lokalu – pomieszczenie z zachowanymi kwiatowymi polichromiami. Projekt aranżacji wnętrza i wyposażenia przygotowała wrocławska pracownia projektowa ReaDesign. Kierunek i pomysł na przestrzeń nowej filii nawiązuje do jej lokalizacji: „Dworzec to miejsce obsługi podróżnych, to początek, koniec lub chwilowy przystanek od dalszej podróży, obsługa pasażerów, hol recepcyjny, kasy biletowe, poczekalnie, bary. Biblioteka na dworcu to przystanek i odpoczynek w podróży w atmosferze apartamentu” – mówi projektantka, Agnieszka Opiela.

W bibliotece możemy zanurzyć się w lekturę któregoś z 20 tysięcy woluminów z bogatego księgozbioru książek i czasopism, posłuchać audiobooków czy posurfować w internecie. Dostępna jest także licząca ponad 1.5 tysiąca tytułów kolekcja komiksów manga oraz piękne książki dla dzieci wydane w latach 1945-1980, a zgromadzone w tzw. Kuchni Literackiej.

Maluchy i młodsze dzieci zadomowią się w klimatycznym zakątku z pluszową leżanką, stanowiskiem komputerowym, a przede wszystkim bogatą kolekcją książek dla różnych poziomów czytelniczych – od książek-zabawek po pierwsze czytanki i lektury rozwijające umiejętność czytania. W bibliotece organizowane są także warsztaty plastyczne, spotkania z twórcami, wystawy. Jesteśmy przekonani, że to świetny pretekst, by na dworcu pojawiać się duuużo wcześniej niż na planowany odjazd pociągu!

Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
ul. Piłsudskiego 105
Dworzec PKP Wrocław Główny

Godziny otwarcia, program wydarzeń: www.biblioteka.wroc.pl
Facebook: www.facebook.com/Filia-nr-12

Similar articles

OKO na POZNAŃ
17.04.2018 City

OKO na POZNAŃ

KRAKÓW: Tajemnicze ogrody
20.06.2018 City

KRAKÓW: Tajemnicze ogrody