Menu Zarezerwuj
Puro Mag

WARSZAWA: Art–Mapa. Top 10 muzeów i galerii, które trzeba odwiedzić!

31.10.2019 City

Tu spotyka się wysokie i niskie, codzienne i wyjątkowe, polskie i międzynarodowe. Warszawa to tętniąca życiem europejska stolica  – w niej koncentruje się życie społeczne, kulturalne i artystyczne. W warszawskich przybytkach sztuki krzyżują się współczesność z historią oraz tożsamość polska z europejską. Zapraszamy na fascynujący spacer po najciekawszych muzeach, galeriach i miejscach sztuki w Warszawie. 

fot: Zachęta

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3

Zachęta zachęca do kontemplacji jeszcze zanim przekroczy się jej progi, a mowa o majestatycznym budynku, w którym się znajduje. Podobne wrażenia robią wnętrza mieszczące sztukę XX i XXI wieku. Kolekcja galerii to ponad 3500 obiektów, wśród których pysznią się prace polskich ikon: Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow, Zbigniewa Libery i Wilhelma Sasnala - można je oglądać w ramach wystaw czasowych. Najbliższa zbiorowa wystawa to „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku”, nawiązująca do teatru jako czułego instrumentu rejestrującego zmiany społeczno-kulturowe. Przenikanie się dziedzin artystycznych to zjawisko, które w Zachęcie prezentuje się wyjątkowo trafnie i pięknie. Gwarantowana uczta dla zmysłów!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Wybrzeże Kościuszkowskie 22

Oczekując na obiecany stały gmach stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, warto regularnie udawać się nad Wisłę, by odwiedzać niepozorny pawilon – tymczasową siedzibę instytucji. Odbywające się tam wystawy co chwilę dotykają newralgicznych punktów społecznych i politycznych wplatanych w sztukę. Aktualnie w MSN trwa „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”, zorganizowana w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jednym z jej elementów jest antywojenna „Guernica”, słynne płótno Pabla Picassa z 1937 roku. Po sycącym ducha pobycie w muzeum zachęcamy do odwiedzin tutejszej księgarni, a następnie do bardziej przyziemnych przyjemności – wizyty w Palomie nad Wisłą, czyli sąsiedniej restauracji z zachwycającym wnętrzem i menu.

Muzeum Narodowe
Al. Jerozolimskie 3

Tutaj zawsze dzieje się mnóstwo! Jeśli to wasza pierwsza wizyta w Muzeum Narodowym, warto od razu sprawdzić, co obejmują wystawy czasowe. Aktualnie można tu zobaczyć „Widoczne Niewidoczne”, czyli 143 obrazy, które w większości pozostają schowane w muzealnych magazynach, w tym płótna Zdzisława Beksińskiego, Romana Opałki i Tamary Łempickiej. Ponadto w ramach rocznic śmierci wielkich mistrzów, Bruegla i Rembrandta, wystawiane są ich grafiki, a do połowy stycznia potrwa przygotowana z rozmachem azjatycka ekspozycja „Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei”. Wystawa stała jest obszerna, więc warto podzielić jej zgłębianie na etapy. Za punkt obowiązkowy obierzcie zwiedzenie Galerii Wzornictwa Polskiego z perłami designu.

fot: Muzeum Plakatu

Muzeum Plakatu w Wilanowie
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. St. Kostki Potockiego 10/16

Punkt obowiązkowy nie tylko dla entuzjastów plakatu, ale też sztuki w ogóle. Założeniem muzeum jest bowiem to, że plakat jest postrzegany jako obraz, a obrazy podlegają uniwersalnym prawom interpretacji. Wyzwań do takiej artystycznej analizy jest sporo. Tutejsza kolekcja obejmuje aż ponad 36 tysięcy prac polskich i 25 tysięcy tytułów zagranicznych! Wśród tych pierwszych jest najstarszy obiekt z 1892 r., anonimowy, traktujący o żegludze parowej afisz, i kultowe dzieła twórców Polskiej Szkoły Plakatu. Międzynarodowe prace to m.in. abstrakcyjny plakat Joana Miró z lat 70. i geometryczny majstersztyk Giovanniego Pintoriego. Obecnie trwa zmiana ekspozycji - muzeum zaprasza do odwiedzin od 15 listopada!

Wystawa "Dotknij sztuki", fot: Krzysztof Gajewski

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Jazdów 2

Dobrze tu przyjść prosto ze spaceru po sąsiednich Łazienkach, z porządnie dotlenioną głową i czystą percepcją. To dlatego, że w przestrzeni Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski często pojawia się sztuka mile wymagająca i skłaniająca do analiz i refleksji, łącząca znane nazwiska z debiutującymi młodymi artystami. Genialna była, kończąca się właśnie, wystawa „Dotknij sztuki” – pole eksperymentów dla twórcy i dla odbiorcy, w tym dla dzieci. Z kolei niebawem rozpocznie się wystawa Karola Radziszewskiego, a nieco później dobrze się zapowiadająca pierwsza europejska ekspozycja kolektywu hyslom z Japonii. Będąc w Zamku Ujazdowskim, koniecznie zajrzyjcie też do księgarni i do kameralnego kina, gdzie wyświetlane są filmy flirtujące ze sztukami wizualnymi.

fot: Muzeum Neonów

Muzeum Neonów
ul. Mińska 25

Neonizacja w Polsce była pięknym zjawiskiem i choć część świecących szyldów zdobi jeszcze przestrzenie miast, spora liczba tych kultowych zniknęła. Albo znajduje się w tym niezwykłym praskim muzeum gromadzącym perły polskiej kultury. W niepozornym magazynie ulokowanym w postindustrialnej przestrzeni Soho Factory rozbłyska m.in. słynny zielony neon Cepelii, wizerunek syrenki czy budzące wspomnienia z dzieciństwa napisy Jaś i Małgosia lub Społem. Muzeum Neonów jest prywatne – jego właściciel zbiera i odnawia szyldy zebrane z różnych miast Polski. A jeśli chcecie mieć neon w domu, możecie się zaopatrzyć w mniejszą reprodukcję, np. słynnej siatkarki, która znowu rozbłyska na placu Konstytucji.

fot: Raster Gallery

Galeria Raster
ul. Wspólna 63

Libera, Dwurnik, Rydet czy Sasnal to nazwiska artystów, których prace były prezentowane w pięknych białych przestrzeniach Rastra. Jedna z najprężniej działających w kraju i najbardziej znana na świecie polska galeria promuje sztukę współczesną i młodych artystów – wspomniany Wilhelm Sasnal, jako członek Grupy Ładnie, zaczynał właśnie z Rastrem. Galerię w 2001 r. założył duet krytyków sztuki: Łukasz Gor­czyca i Michał Kaczyński. Ich najnowsza, trwająca właśnie wystawa to „Duch domu” Dominiki Olszowy, traktująca o prze­strzeni domowej nacechowanej sprzecz­nymi emocjami: obok przyziemnych firanek i skórzanych mebli pojawiają się fantastyczne skrzaty. Po jej obejrzeniu koniecznie przejrzyjcie publikacje – w tym wydawnictwa własne Rastra – w kolekcji tutejszej księgarni.

Maurycy Gomulicki “Melancholia”, fot: Królikarnia

Królikarnia
ul. Puławska 113a

Ten mokotowski spacer zaczyna się od przechadzki po trawie w okalającym Królikarnię Parku Rzeźby, w którym znajdują się m.in. prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Najnowszym dziełem jest pięknie mieniąca się bryła „Melancholia” Maurycego Gomulickiego, która będzie gościć w parku przez 3 lata. Wnętrze Królikarni – osiemnastowiecznego zamku – to siedziba Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, w którym odbywają się wystawy – jak miniona o pomnikach – i spotkania artystyczne. Najbliższym zapowiadanym wydarzeniem są „Słuchy – koncerty do zwiedzania”, czyli instalacje dźwiękowe. Polecamy także polować na organizowane przez Królikarnię spacery „Śladami warszawskich pomników”.

Mateusz Sadowski, fot: Stereo Gallery

Galeria Stereo
ul. Miedziana 11


Założona przez dwójkę krytyków i kuratorów sztuki Zuzannę Hadryś i Michała Lasotę Galeria Stereo funkcjonuje równą dekadę – pierwotnie znajdowała się w Poznaniu, a od 2013 r. rezyduje w stolicy. Od początku misją jednej z najciekawszych rodzimych galerii było promowanie sztuki współczesnej i ścisła współpraca z artystami. W przestrzeni Stereo pojawiają się prace twórców polskich – m.in. związanych z galerią Wojciecha Bąkowskiego, Piotra Bosackiego i Normana Leto, i zagranicznych – najbliższa wystawa to monografia urodzonego w Kanadzie, a mieszkającego w Berlinie Aleksandra Hardashnakova.

fot: Muzeum życia w PRL

Muzeum życia w PRL
ul. Piękna 28/34

Dla niektórych będzie to wizyta mocno sentymentalna, dla innych – historyczna i kulturotwórcza. Nazwa Muzeum Życia w PRL mówi sama za siebie, zapowiadając, że ekspozycja dotyczy codziennych realiów minionego ustroju. W przestrzeni po brzegi wypełnionej pamiątkami i symbolami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej znajdują się mundur milicjanta, model poczciwej pralki Frani, syfon do wody sodowej i kolorowe butelki po oranżadzie. Na 260 metrach kwadratowych muzeum znajdującego się w sercu MDM-u zmieścił się nawet Fiat 126p i w całości zaaranżowane pomieszczenia: mieszkanie (wraz z kuchnią) i kawiarnia nawiązująca do kultowej Antycznej. I tak – można się tu napić kawy!

 

 

Tekst: Marika Krystman
Zdjęcia: dzięki uprzejmości muzeów i galerii

Similar articles

KRAKÓW: PUNCA. Ambasada polskiego wzornictwa
26.07.2018 City

KRAKÓW: PUNCA. Ambasada polskiego wzornictwa

Wakacyjny Przewodnik PURO: Kraków w plenerze
31.07.2017 City

Wakacyjny Przewodnik PURO: Kraków w plenerze