Menu Zarezerwuj
Puro Mag

WARSAW: Sonia Szóstak “Fortune Teller Told me”

31.01.2019 City

Wysmakowane, intymne, magiczne. Portrety Sonii Szóstak, utalentowanej fotografki młodego pokolenia, zagoszczą po raz pierwszy w Warszawie. Fotografka zaprezentuje wybór swoich najnowszych, a także wcześniejszych prac. Leitmotivem tej wystawy są rozważania na temat kobiecego ciała widzianego przez pryzmat fotografii. Specjalnie na wystawę w Leica 6×7 Gallery Warszawa powstały zdjęcia z udziałem Małgorzaty Beli.


Sonia Szóstak fotografuje swoje bohaterki w przemyślanych, starannie zaaranżowanych sceneriach. Jednocześnie zostawiając modelkom (i niekiedy modelom) pełną przestrzeń. Mieszczańskie wnętrza, przesiąknięte stalowym chłodem alpejskie wzgórza, intymne, zacienione pokoje, skąpane w słońcu ogrody... Stanowią tło dla spotkania, relacji pomiędzy portretowaną a czułym okiem aparatu, który zdaje się być immanentnym uczestnikiem sceny, nie zaś narzucającym odgórną narrację narzędziem. Artystka w kadrze zatrzymuje to, co te intymne sytuacje ewokują: nieskrępowaną konwenansami świadomość ciała, pewność siebie, bystrość wzroku bezkarnie wpatrzonego w obiektyw. Płeć artystki ma z pewnością ogromne znaczenie: w fotografiach jak w lustrze odbija się równość tejże relacji, wynikająca z pełni zaufania, dojrzałości estetycznej fotografki, jak i samych modelek.

Głównym tematem twórczości Soni Szóstak jest ludzkie ciało w naturze. Fotografka bada możliwości ciała w ruchu, chwyta je poza czasem, a jednocześnie na wskroś współcześnie. Pełni wdzięku bohaterowie fotografii Szóstak to modelki i znajomi, uchwyceni w lekkich tanecznych pozach. To fotograficzny portret jej pokolenia zanurzonego w marzeniach o tym co nierealne, nieuchwytne, piękne. Praktyka fotograficzna Szóstak zbliża się czasem do realizmu magicznego, każde zdjęcie zdaje się opowiadać swoją historię. Osadzone w rzeczywistości fotografie przekraczają jej granice, są odrealnione. Kunszt fotograficzny pozwala Szóstak śmiało poruszać się pomiędzy tradycjami i poetykami. Czy to starannie zaaranżowane czy spontaniczne uwiecznione, jej fotografie są natychmiast rozpoznawalne - czytamy w tekście kuratorskim.

Szóstak nawiązuje do języka mistrzów obrazu, zarówno fotograficznego, jak i malarskiego (Tycjan, Peter Lindberg, Erwin Olaf), wybornie operując światłem, kompozycją, niekiedy rekwizytem. Jednak konsekwentnie wypracowuje swój własny, rozpoznawalny już styl. Fortune Teller Told me” to prawdziwa perełka. Bo rzadko można doświadczyć wystaw, które emanują autentycznym pięknem. Pięknem, które dodaje szlachetności, przywraca wiarę w niewinność. I czułe oko aparatu.


Sonia Szóstak „Fortune Teller Told Me”

Wernisaż: 15.02. (piątek), godz. 18:00
Wystawa: 16.02. – 06.04.2019
kuratorka: Magdalena Gemra
oprawadzanie autorsko-kuratorskie: 16.02. (sobota), godz. 16:00

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii:
poniedziałek–sobota 10–20
niedziela handlowa 12–18
Wstęp bezpłatny

Wydarzenie na Facebooku
więcej informacji: warsaw.leica-gallery.pl

Patroni medialni: Fotopolis, Doc! Magazine, Art Info, Digital Camera

Similar articles

Gdynia Design Days: Nadciąga sztorm
29.06.2017 City

Gdynia Design Days: Nadciąga sztorm

KRAKÓW: Porozmawiajmy o mieście
22.10.2018 City

KRAKÓW: Porozmawiajmy o mieście