Pieszo, biegiem, rowerem, można też wpław lub tramwajem… wodnym. Albo motorówką! Byle nie w fotelu ;) Sposobów na wakacyjne odkrywanie Poznania i jego okolic jest mnóstwo. Wybraliśmy dla Was te najciekawsze. Ahoj przygodo!
fot. lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak
Nareszcie Warta rozkwita w pełnej krasie! Miasto Poznań stworzyło projekt (docelowo szlak turystyczny) którego celem jest poprawa dostępności terenów nadrzecznych w Poznaniu. Dolina Warty to obszar przepiękny krajobrazowo, a dzięki Wartostradzie w ciągu kilku minut można się przedostać - w stylu eko oczywiście - z zatłoczonego centrum miasta do terenów zielonych na Szelągu czy w pobliżu ujść rzek Głównej i Cybiny. Najlepiej wypożyczonym rowerem miejskim. Na każdego, kto znajdzie się na Wartostradzie, czeka gładka jak stół nawierzchnia, piękny widok i przyjemny, nadrzeczny wiaterek.
fot. Miasto Poznań
Rzeka Warta, szczególnie w odcinku miejskim, to przestrzeń dająca wytchnienie mieszkańcom betonowej dżungli. Nad brzegiem długiej wody Poznaniacy relaksują się piknikując, uprawiając sporty czy po prostu wylegując się na kocach. A jeżeli macie ochotę poczuć się jak w kultowym filmie “Rejs”, koniecznie sprawdźcie rozkład pływania… tramwaju wodnego. Statki o wdzięcznej nazwie Bajka i Widmo kursują w weekendy (od piątku do niedzieli), czas rejsu na całej trasie to ok 1:40.
fot. Jezioro Malta
W 1952 roku na terenie 64 hektarów utworzono zbiornik wodny. Od tego czasu pełni rolę “naczelnego” poznańskiego kąpieliska i miejsca, gdzie odbywają się krajowe, europejskie i międzynarodowe zawody kajakarskie i wioślarskie. Malta to jest również rekreacyjno-sportowa mekka dla wszystkich chcących aktywnie spędzić czas. Poniżej kilka przykładów jak to zrobić.
fot. Nowe Zoo
To drugi co do wielkości ogród zoologiczny w Polsce. Na leśnym, pagórkowatym terenie Białej Góry znajduje się naturalne siedlisko fauny krajowej. Nowe Zoo słynie z najbogatszych w Europie kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów. Zobaczymy też tutaj wiele gatunków zagrożonych jak kowari, kazuar hełmiasty, jeleń baweański, świnia wisaiska, jeleń Alfreda, tygrys syberyjski czy norka europejska. Zoo współpracuje z Europejskim Programem Ochrony Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem.
fot. Adi Kaniewski
Jedna z trzech w Polsce kolejek wąskotorowych, której mija właśnie 45 rocznica służby. Podróżując na dystansie 3850 metrów tą uroczą maszyną dojedziemy m.in do Term Maltańskich i Nowego Zoo. Aby mini parowóz poprowadził pierwszy pociąg o godzinie 10 rano, trzeba zacząć go uruchamiać (czyli rozpalać w kotle) już o 02:30! Ciekawostką jest fakt, że na trasie Maltanki znajduje się najstarsza szyna w Poznaniu, pochodząca z 1898 roku, która pamięta czasy Powstania Wielkopolskiego!
fot. Malta Ski
Narciarstwo latem? W sercu Wielkopolski wszystko jest możliwe :) Zimowe szaleństwo na stoku podczas upalnych dni nabiera innego wymiaru: zjazdów pontonem, przejazdów kolejką górską czy letnim torem saneczkowym. Ponadto na terenie Malta Ski znajduje się wypożyczalnia ekorowerów, mini golf czy karuzela, a to wszystko w bliskim sąsiedztwie wody i lasu. Istny wakacyjny zawrót głowy!
fot. Termy Maltańskie
Najnowocześniejszy i największy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce znajduje się właśnie w Poznaniu! Wystarczy wymienić: 18 basenów sportowych i rekreacyjnych o światowym standardzie, Świat Saun (a w nim koloroterapia, łaźnia kwiatowa, sauny zewnętrzne z 200-letniego drewna Kelo, łaźnia turecka, grota śnieżna i tężnia solna) a także Strefa Spa czyli 17 gabinetów oferujących wyjątkowe kilkuetapowe ceremonie rodem z Maroka, Indii czy Turcji. Aquapark z kolei to 13 zjeżdżalni, basen z morskimi falami, statek piracki, niecka z wodą geotermalną... Do tego dodajmy 4 baseny zewnętrzne i stumetrowy Słoneczny Taras na jezioro Maltańskie i wychodzi na to, że Termy Maltańskie nie mają konkurencji!
fot. wakeparkmalta.pl
To młoda dyscyplina sportowa łącząca narty wodne i surfing. Na czym to polega? Śmiałek znajdujący się na desce ciągnięty jest przez wyciąg lub motorówkę. Można trasę pokonać na dwa sposoby: spokojnie ślizgać się po wodzie lub pokusić się o efekty specjalne, zależnie od umiejętności i odwagi ;) Obiekt znajdujący się na terenie jeziora Maltańskiego dysponuje dwoma torami: o długości 160 metrów - dla początkujących, i nieco dłuższym, z licznymi przeszkodami i 16 metrowym „boxem” - dla doświadczonych zawodników. Kto wie, może zostaniesz królem Wake’a?
fot. Adi Kaniewski
fot. Miasto Poznań
Liberalne prawo żeglugi śródlądowej pozwala na samodzielne kursy motorówką! Aby stać się kapitanem tej jednostki pływającej wystarczy przejść krótkie przeszkolenie motorowodne, wynająć “łajbę” (50zł/h), i obowiązkowo krzyknąć „ahoj, szczury lądowe!” Jeśli planujesz więc wyprawę w poszukiwaniu “Czarnej Perły”, a wcześniej chcesz trochę poćwiczyć, zadzwoń 618770585 lub napisz: biuro@przystanposnania.pl
text: Adi Kaniewski