Menu Zarezerwuj
Puro Mag

TRÓJMIASTO: Historia czerwieni

20.11.2019 City

Niezwykła wystawa zagościła w murach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jej motywem przewodnim nie są nurty czy epoki w sztuce, a... kolor czerwony. Energetyczny, namiętny, bolesny, historyczny – ekspozycja „Nazywam się czerwień” zaprasza do doświadczenia czerwieni przez pryzmat kultury i sztuki, ale i do własnych interpretacji. 

Oparta na autorskim pomyśle wystawa Bogusława Deptuły pokazuje historię czerwieni przez pryzmat dzieł sztuki (nie odwrotnie!). Bogactwo czerwieni – i pokrewnych jej barw – jest właściwie nieograniczone: ożywia i pociąga, rozświetla i kusi, lub przeciwnie: budzi przestrach i zapowiada śmierć, pali i niszczy - pisze kurator. Na dwóch poziomach galerii zobaczymy kilkadziesiąt prac –  video, instalacji, obrazów, rzeźb, tkanin– powstałych w różnym czasie, przy użyciu różnych technik, w odmiennych stylistykach i rozmaitych konwencjach. Na wystawie zobaczymy prace wybitnych artystów i artystek, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Teresy Pągowskiej, Jana Dobkowskiego, Gerrita Rietvelda. Od feminizmu po abstrakcję - bez względu na konotacje, czerwień nadaje głos temu co nieme i nienazwane. Na wystawie dojdzie do wielu artystycznych spotkań i konfrontacji, zderzenia odmiennych postaw i rozwiązań estetycznych. Obrazy olejne, rzeźby, grafiki, rysunki, tkaniny, instalacje przestrzenne, filmy wideo – wszystkie te różnorodne techniki będą realizować się w dominującej gamie czerwieni. Wystawa stawia sobie za artystyczno-estetyczny cel wskazanie bogactwa i intensywności czerwieni w świecie sztuki wczoraj i dzisiaj. Taka narracja koloru - zarówno kuratorska, jak i artystyczna - paradoksalnie niesie wolność poprzez ograniczenie. 

Skąd się wziął kolor? W historii sztuki od wieków dominował szkic - zamysł, koncept (designo), kolor był zawsze na drugim planie, jako plama, która wypełniała kontur. Tymczasem kolor jest podstawową jakością wizualną, ale też emocjonalną, społeczną, kulturową. „Widzimy kolor, ilekroć otwieramy oczy w oświetlonej przestrzeni, a kontrast kolorów sprawia, że postrzegamy poszczególne rzeczy, ludzi, krajobrazy. Kolor determinuje to, jak widzimy i jak odczuwamy” - mówi projektantka Hella Jongerius. Kolor zyskuje autonomię w sztuce, ale i w ludzkiej percepcji.


Nazywam się czerwień
Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
Plac Zdrojowy 2
81-720 Sopot
woj. pomorskie, Polska
28 września 2019 – 12 stycznia 2020

Similar articles

POZNAŃ: Wstrząśnięte, nie mieszane. 5 najlepszych winiarni i barów koktajlowych w Poznaniu
31.01.2018 City

POZNAŃ: Wstrząśnięte, nie mieszane. 5 najlepszych winiarni i barów koktajlowych w Poznaniu

POZNAŃ: Smaki Azji
26.09.2017 City

POZNAŃ: Smaki Azji