Menu Zarezerwuj
Puro Mag

TRÓJMIASTO: Dotyk w fabryce. Niezwykła wystawa porcelany

24.11.2018 City

Do końca roku w Centrum Designu Gdynia można oglądać unikalną wystawę ceramiki “Ludzie z fabryki porcelany”. Zobaczymy naczynia, które choć powstały w dużej fabryce, noszą na sobie ślad ludzkiej dłoni.

Technikę zdobienia porcelany pigmentem na bazie kobaltu wymyślono w Chinach w okresie panowania dynastii Yuan. Kobalt pięknie i trwale barwi, doskonale kontrastując z perłową bielą naczyń. Stał się się wyróżnikiem, lecz zarazem i pułapką ceramicznej tradycji. Polemiki z tym bogatym dorobkiem i zarazem współczesnym modelem pracy podjęli się antropolożka Ewa Klekot i ceramik Arkadiusz Szwed. - Serwis „Ślad człowieka” powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę czynnika ludzkiego w produkcji przemysłowej - mówią kuratorzy projektu. Szwed dodaje: - To mój osobisty ukłon w stronę wybitnych specjalistów, którzy często pozostają na drugim planie, choć ich wiedza i doświadczenie są imponujące. Chciałem wykrzyczeć, że w ogóle istnieją!

Wystawę można oglądać do końca roku w Centrum Designu Gdynia, a także kupić oryginalne elementy serwisu na stronie fabryki w Ćmielowie.

 

“Ludzie z fabryki porcelany”

kuratorzy wystawy:
Ewa Klekot
Arkadiusz Szwed


16.11-31.12.2018 | godz. 10:00-18:00 (codziennie oprócz świąt)

Centrum Designu Gdynia
PPNT Gdynia | budynek IV 
galeria F0.20 
al. Zwycięstwa 96/98, Gdyniazdjęcia: Arkadiusz Szwed
zdjęcie główne: Arkadiusz Szwed & Bartosz Grześkowiak & Magda Skoczylas-Szwaj

Similar articles

POZNAŃ: Jarmark świąteczny
18.12.2017 City

POZNAŃ: Jarmark świąteczny

WROCŁAW: Magdalena Abakanowicz w Pawilonie Czterech Kopuł
17.02.2018 City

WROCŁAW: Magdalena Abakanowicz w Pawilonie Czterech Kopuł