Menu Zarezerwuj
Puro Mag

TRÓJMIASTO: Dotyk w fabryce. Niezwykła wystawa porcelany

24.11.2018 City

Do końca roku w Centrum Designu Gdynia można oglądać unikalną wystawę ceramiki “Ludzie z fabryki porcelany”. Zobaczymy naczynia, które choć powstały w dużej fabryce, noszą na sobie ślad ludzkiej dłoni.

Technikę zdobienia porcelany pigmentem na bazie kobaltu wymyślono w Chinach w okresie panowania dynastii Yuan. Kobalt pięknie i trwale barwi, doskonale kontrastując z perłową bielą naczyń. Stał się się wyróżnikiem, lecz zarazem i pułapką ceramicznej tradycji. Polemiki z tym bogatym dorobkiem i zarazem współczesnym modelem pracy podjęli się antropolożka Ewa Klekot i ceramik Arkadiusz Szwed. - Serwis „Ślad człowieka” powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę czynnika ludzkiego w produkcji przemysłowej - mówią kuratorzy projektu. Szwed dodaje: - To mój osobisty ukłon w stronę wybitnych specjalistów, którzy często pozostają na drugim planie, choć ich wiedza i doświadczenie są imponujące. Chciałem wykrzyczeć, że w ogóle istnieją!

Wystawę można oglądać do końca roku w Centrum Designu Gdynia, a także kupić oryginalne elementy serwisu na stronie fabryki w Ćmielowie.

 

“Ludzie z fabryki porcelany”

kuratorzy wystawy:
Ewa Klekot
Arkadiusz Szwed


16.11-31.12.2018 | godz. 10:00-18:00 (codziennie oprócz świąt)

Centrum Designu Gdynia
PPNT Gdynia | budynek IV 
galeria F0.20 
al. Zwycięstwa 96/98, Gdyniazdjęcia: Arkadiusz Szwed
zdjęcie główne: Arkadiusz Szwed & Bartosz Grześkowiak & Magda Skoczylas-Szwaj

Similar articles

Czarne złoto, czyli TOP 10 poznańskich kawiarni
30.08.2019 City

Czarne złoto, czyli TOP 10 poznańskich kawiarni

Meals on wheels. Poznańskie Food Trucki
14.06.2017 City

Meals on wheels. Poznańskie Food Trucki