Menu Zarezerwuj
Puro Mag

TRÓJMIASTO: Doczute. Sensoryczna wystawa Anny Królikiewicz

24.09.2019 City

A co, jeśli obraz nagle stałby się obecny i trójwymiarowy? Dotykalny, odczuwalny - językiem, uchem, nosem? Płaskie ekrany i rzeczywistość obrazkowa przestały nam wystarczać. I w sztuce, i w życiu wracamy do ciała i zmysłów -  tego, co namacalne, materialne. 

Anna Królikiewicz, artystka i profesorka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, praktykująca malarstwo i wielkoformatowy rysunek, od niemalże dekady nie używa pędzli i farb. Zamieniła je na materię pokarmu - by być bliżej odbiorcy. Sztuka pokarmu, przechodząc przez trzewia, zostawia ślad, wypełnia refleksją, nie zagracając przestrzeni i archiwów w erze kompulsywnej nadprodukcji. - To zanurzenie w świecie, zamieszkiwanie go, bycie wewnątrz stymuluje bezpośrednie doświadczenie. Jest głęboką formą estetycznego zaangażowania. Coraz większa jest potrzeba „wcieleśnienia”, uwikłania, wzajemności, poszukiwania wspólnoty – także tej przy stole – i konieczności odnowienia wspólnego języka. Międzyludzkiego. Międzyjęzyka.* - mówi artystka. 

Retrospektywna, ale wzbogacona o nowe obiekty wystawa Anny Królikiewicz od sufitu, od dębu, od marchwi*, kuratorowana przez Emilię Orzechowską, a także monograficzne wydawnictwo Międzyjęzyk są wyrazem tak właśnie widzianego przez artystkę fundamentu zmysłów i opartej o nie sztuki. Obie formy artystycznego wyrazu - książka oraz wystawa - będą miały swoją premierę 3 października w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Pieczołowicie zaprojektowane, będą ucztą dla zmysłów.

Plakat wystawy projektu Macieja Bychowskiego

Obiekt z serii "Elswhere", fot. Bogna Kociumbas

Stempel Wydawnictwa "Doczute", projekt: Sylwia Kasprowicz / Fusystudio

Zaproszenie na wystawę, proj. Maciej Bychowski

W kuchni artystki: przygotowania do wystawy

Czego doświadczymy? Przestrzenie galerii przyporządkowane są poszczególnym zmysłom: jest miejsce na pracę olfaktoryczną, pracę dźwiękową, wizualne artefakty z performensów, elementy smakowe (w wieczór otwarcia). Wklęsły relief drążący powierzchnię ściany sąsiaduje z obiektem miękko wypukłym, twarde jest obok puszystego, monumentalne obok pokruszonego. Znajdzie się też metafora stołu zasobnego w odrzuty codzienności, kuchenne i pracowniane utensylia podniesione do rangi obiektów, szkice i notatki artystki. W czasie otwarcia wystawy odbędzie się performens dźwiękowy Mikołaja Trzaski i Kena Vandermarka wykorzystujący zasady języka, jego performatywność, foniczne aspekty wyrazów, pramowę. - W otoczeniu wszechobecnej, chłodnej technologii i w sytuacji wyobcowania ze świata apeluję o dotyk, o kontakt, o autentyczne zanurzenie w przeżywaniu i w materii. Liczy się tylko to, co „Wypatrzone. Wydeptane. Doczute. Dowąchane” jak pisał Miron Białoszewski – deklaruje artystka.

Książka Międzyjęzyk, podsumowująca 26 lat praktyki twórczej Królikiewicz, będzie także dziełem multisensorycznym. Pełna treści (zawierająca teksty i eseje wybitnych kuratorów i postaci sztuki), wzbogacona o dźwięk (płytę Stendek/Substancje z utworami nagranymi do instalacji artystki), wydana w limitowanym nakładzie 300 sztuk, ręcznie stemplowanych i numerowanych, z czego 50 to unikaty, z dodatkowymi manualnymi zabiegami wewnątrz książki. Książka będzie w dystrybucji podczas wystawy oraz poprzez Wydawnictwo Doczute (od 3 października).

PURO ma przyjemność współpracować z Anną Królikiewicz jako autorką tekstów (PURO Mag) i artystką (PURO Gdańsk). Serdecznie zapraszamy na zmysłową ucztę, smakujcie sztuki!

 

Anna Królikiewicz, wystawa od sufitu, od dębu, od marchwi oraz premiera książki Międzyjęzyk
Państwowa Galeria Sztuki, Sopot

04.10-03.11.2019, (od wtorku - do niedzieli w godzinach 11:00-19:00)
wernisaż 03.10.2019 o godzinie 19:00

Więcej informacji: FB

 

Zdjęcie główne: Lucyna Kolendo 


* słowa lub fragmenty poezji i prozy Mirona Białoszewskiego

Similar articles

Poznań: TOTEMY - na styku sztuki i ekologii
18.07.2019 City

Poznań: TOTEMY - na styku sztuki i ekologii

KRAKÓW: Miasto w mieście, Tytano w Krakowie
29.08.2016 City

KRAKÓW: Miasto w mieście, Tytano w Krakowie