Menu Zarezerwuj
Puro Mag

Poznań: TOTEMY - na styku sztuki i ekologii

18.07.2019 City

W przestrzeni Poznania pojawiły się imponujące rzeźby-totemy autorstwa artystki Alicji Białej i architekta Iwo Borkowicza. Te przyciągające oko grą kolorów i wzorów obiekty spełniają nie tylko funkcję estetyczną. Po zeskanowaniu QR kodu znajdującego się na każdym z totemów, nasz smartfon pokaże informacje o biodegradacji naszej planety. Totemy wizualizują naukowe dane i zapraszają do refleksji. 

Totemy - niegdyś symbolizowały relacje człowieka z siłami natury, które traktowano jak mitycznych przodków i oddawano im cześć. Współczesne totemy, w interpretacji młodych twórców, wizualizują skalę zniszczenia i biodegradacji naszej planety. Olbrzymie formy w jaskrawych kolorach zwracają na siebie uwagę nie tylko przez wzgląd na estetykę - mają zachęcać i prowokować przechodniów do interakcji. Totemy umieszczono w charakterystycznym, “gorącym” punkcie komunikacyjnym Poznania - pomiędzy centrum Concordia Design a nowopowstałym, ikonicznym budynkiem Bałtyk, niedaleko ronda Kaponiera. Nie można przejść obok nich obojętnie.

Przestrzeń publiczna powoduje, że trafia się do wszystkich mieszkańców, nie tylko do wąskiej grupy bywalców galerii i muzeów. To zarówno cieszy, jak i obciąża. Totemy bazują na informacjach statystycznych, ważne było więc dla nas, aby zaistniały w przestrzeni publicznej. Zawarte w nich informacje mówią o moralności nas wszystkich – gatunku homo sapiens. Są komunikatem do całego społeczeństwa - mówi Alicja Biała, artystka wizualna, autorka dzieła.

Rzeźby składające się na instalację są ręcznie malowane przez Alicję w charakterystyczne dla jej twórczości wzory. Tworzą trójwymiarowy obraz o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Poszczególne kolory i patterny odzwierciedlają wyniki badań i statystyk dotyczących stanu środowiska. Dzięki temu w łatwy sposób można sobie zwizualizować np. skalę wycinki drzew, zanieczyszczenia powietrza, czy wyeksploatowania łowisk. Na stronie projektu www.totemy.org znajdziemy szczegółowe opisy oraz raporty naukowe, które są kanwą projektu.

Interesujące jest dla mnie zestawieniem pozytywnych, abstrakcyjnych form z informacjami, które są trudne, ważne i realne. Siła Totemów zbudowana jest na tarciu życia codziennego, w którym pragniemy lekkości, z faktem, że równolegle musimy być w stanie zrozumieć i przekazać poważne problemy w skali globalnej - dodaje Iwo Borkowicz, współtwórca Totemów.

Czy zaangażowana sztuka zarezonuje z publicznością? - To olbrzymia odpowiedzialność. Z jednej strony bardzo się cieszę i wierzę w ten projekt – w jego aspekt estetyczny, kulturowy, ale też etyczny. Olbrzymią przyjemność sprawia mi możliwość podzielenia się tym czym żyję, i co uważam za ważne. Z drugiej strony zastanawiam się, czy nasze intencje zostaną odczytane poprawnie: czyli nie jako atak a chęć rozmowy i ewolucji naszego – jako społeczeństwo – spojrzenia na siebie samych. Ale to się okaże już niebawem - konkluduje Alicja.

 

TOTEMY instalacja, autorzy: Alicja Biała & Iwo Borkowicz

Organizatorzy: Miasto Poznań, Estrada Poznańska, Vox Artis ,Concordia Design
Gdzie? Przystań Sztuki - plac pomiędzy Concordią Design a Bałtykiem, ul. Roosevelta 22 w Poznaniu 

www.totemy.org

 

fotografie: Damin Christidis (1,2,4,6), Hubert Padalak (3), Alicja Biała (5)

Similar articles

WROCLAW: Przełom wiosny i lata to najlepszy moment na odwiedziny we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym
12.06.2014 City

WROCLAW: Przełom wiosny i lata to najlepszy moment na odwiedziny we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

POZNAŃ: Dżungla w centrum miasta
26.10.2018 City

POZNAŃ: Dżungla w centrum miasta