Menu Zarezerwuj
Puro Mag

POZNAŃ: Malta Festival

20.06.2017 City

Malta - artystyczna wyspa powołana do życia 27 lat temu - znowu zaprasza do doświadczania wolności i różnorodności. Malta Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy środkowo- wschodniej. Od 16 do 25 czerwca odbędzie się w jego ramach mnóstwo wydarzeń związanych z szeroko pojętą kulturą.

Tegoroczna edycja kontynuuje zapoczątkowany w 2010 projekt - temat Idiomy - czyli tematy istotne dla zrozumienia świata. W tym roku organizatorzy przybliżą przestrzeń bałkańską z jej niezaprzeczalnie ciekawą historią i całym kulturowym bogactwem.

Tegoroczny Festiwal skupiony na temacie Bałkanów wnikliwie przygląda się Europie, Polsce i nam samym – zebranym w mikrowspólnotach. Ten ósmy już Idiom jest znów zwierciadłem, w którym możemy dostrzec własne sprawy, skonfrontować się z nimi - mówi Michał Merczyński, Dyrektor Festiwalu.

Nejc Saje The Republic of Slovenia

Nejc Saje The Republic of Slovenia

Malta to przede wszystkim teatr: plenerowy, offowy, eksperymentalny… Dwóch kuratorów tegorocznej edycji Oliver Frljić i Goran Injac przygotowało program ukazujący różnorodność bałkańskich kontekstów i wątków w ramach Platformy Bałkany. Frljić: - Nasz program jest bardzo ryzykowny. Ma skłaniać do odkrywania nowych rzeczy, a nie do potwierdzania czegoś co już wiesz albo wydaje ci się, że wiesz.

W rozsianych po całym mieście lokalizacjach (m.in Plac wolności, plac im. Mickiewicza, Stary Browar, Scena Wspólna, Teatr Polski, Teatr Nowy, Kino Muza, Bałtyk) doświadczymy teatru, jak i tańca, kina i sztuk wizualnych. Będzie również muzycznie. W przeszłości festiwal zapraszał takich artystów jak: Faith no More, Sinead O`Connor, Kraftwerk, Michael Nyman, Nine Inch Nails… W tym roku wystąpią giganci klimatu spod znaku Laibach, Polskę natomiast reprezentują Dr. Misio, Tymon & The Tranistors oraz L.U.C. który wraz z muzykami i rowerzystami w ramach projektu Bike Bands Opening hucznie otworzył tegoroczny Festival. 

 

Festiwalowym centrum stanie się Generator Malta usytuowany na Placu Wolności, gdzie organizatorzy nawołują do symbolicznej i namacalnej negocjacji wolności. To miejsce wyświetlania filmów, spotkań, debat, warsztatów, interwencji artystycznych czy monodramów (m.in. z udziałem Jana Peszka czy Danuty Stenki).

Wydarzeniu szczególnego wymiaru dodaje fakt, że tegoroczna edycja przestała być dotowana przez Ministerstwo Kultury. Organizatorzy nie załamali się - wręcz przeciwnie - aby domknąć budżet sami zorganizowali zbiórkę (tzw. crowdfounding), która okazał się gigantycznym sukcesem. Akcja trwa nadal i popiera ją coraz więcej ludzi a cel jest szczytny - uzbierać całą sumę potrzebną na organizację festiwalu! Na większość z około 300 wydarzeń obowiązuje wstęp wolny. Prawie 600 artystów z 20 krajów zaprezentuje swoje spojrzenie na świat a Poznań w tym czasie stanie się kulturalnym epicentrum.

Plac Wolności

Silent Disco

L.U.C.

Bike Bands Opening

- Mam nadzieję, że jej tegoroczna edycja będzie okazją do twórczego spotkania tych wszystkich, którzy chcą dostrzec rzeczywistość wyraźniej. Pozostańmy obywatelami festiwalowej Republiki! - zaprasza Michał Merczyński.

I jego słowa wyraźnie bierzemy sobie do serca, zapraszając Was na ten wyjątkowy festiwal.

Program i bilety: malta-festival.pl

Similar articles

POZNAŃ: 5 miejsc, które warto odwiedzić (nie tylko) wiosną
11.05.2017 City

POZNAŃ: 5 miejsc, które warto odwiedzić (nie tylko) wiosną

KRAKÓW: Smak w kieszeni. Rzecz o najmniejszych knajpkach Krakowa, część II
25.08.2017 City

KRAKÓW: Smak w kieszeni. Rzecz o najmniejszych knajpkach Krakowa, część II