Menu Zarezerwuj
Puro Mag

POZNAŃ: Design nad jeziorem. Polish Culture Trip

23.08.2018 City

Design i plaża? Tak! Tego lata można plażować i chłonąć kulturę jednocześnie. Nad poznańskie Jezioro Strzeszyńskie zawitał właśnie mobilny kontener wypełniony polską sztuką i kulturą. Szczególnie atrakcyjna jest wystawa polskiego designu, prezentująca perełki polskiego wzornictwa z ostatnich dziesięciu dekad.

Skąd pomysł, by kulturę prezentować w kontenerze? Mobilny Instytut Kultury to zaaranżowany kontener portowy, podróżujący po świecie z misją promocji polskiej sztuki, muzyki i designu. “Dziecko” Moniki Petryczko ze szczecińskiego Stowarzyszenia Miastoholizm. Inspiracją do jego stworzenia były wrocławskie obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016, gdzie MIK pojechał z wystawą najlepszych zjawisk kulturalnych ze Szczecina i Pomorza Zachodniego. Potem idea “transportowania” kultury się rozszerzyła: przez dwa lata kontener jeździł po Europie prezentując polski design z kilkunastu regionów Polski, hołdując idei lokalności i zrównoważonego wzornictwa. Gościł m.in. podczas Design September Brussels, przy polskiej ambasadzie w Kopenhadze czy na Łódź Design Festival.

W tym roku, z związku z obchodami 100-lecia niepodległości Polski, Mobilny Instytut Kultury ruszył w tournée po Polsce. Premiera projektu odbyła się w Gdańsku, teraz czas na Poznań. “Polish Culture Trip to hołd złożony polskiej kulturze, dziejącej się na przestrzeni ostatnich stu lat. Lubimy sytuacje, w których kultura staje na drodze człowiekowi. A staje się tak, wtedy, kiedy się ją dobrze zorganizuje” - mówi Monika Petryczko, producentka wydarzenia.

Tegoroczna odsłona Polish Culture Trip to wystawa designu, kuratorowana przez Magdalenę Kalisz z gdańskiego showroomu Sztuka Wyboru, autorska interpretacja polskiego malarstwa w wykonaniu multimedialnej artystki Pani Pawlosky oraz wystawa polskiego plakatu na pocztówkach pod kuratelą Piotra Depty-Kleśty. Wszystko to w kontenerze, który jest mobilny, otwarty i interaktywny. Sprawia, że nie ma barier w odbiorze sztuki, skraca dystans.

Jakie perełki zobaczymy w Poznaniu? Między innymi słynny fotel RM58 Romana Modzelewskiego wdrożony ponownie do produkcji przez markę VZÓR, ceramikę z Bolesławca i Ćmielowa, współczesne projekty Marka Cecuły i Oskara Zięty obok oryginalnych prototypów mebli z lat 60-tych autorstwa Rajmunda Hałasa. Podróż wzdłuż i wszerz polskiego dziedzictwa, bardzo sentymentalna, wzbudzająca wspomnienia i emocje. Bo design jest często niewidzialnym bohaterem naszej codzienności, tym samym tworzy naszą tożsamość i osobistą historię. A czasem po prostu wyzwala poczucie piękna, do czego w niecodziennych okolicznościach przyrody, nad Jeziorem Strzeszyńskim, zapraszamy.

Wystawa Polish Culture Trip otwiera się już w piątek, 24 sierpnia o godzinie 19. Wernisażowi towarzyszy panel dyskusyjny “Polskie wzornictwo dziś: trendy, edukacja, odbiorcy, współpraca z przemysłem" z udziałem Małgorzaty Kopczyńskiej, Agaty Kiedrowicz, Ryszarda Mańczaka oraz Karola Starczewskiego, który poprowadzi Agnieszka Ziółkowska z NowyModel.org, partnera wystawy. W Poznaniu Polish Culture Trip będzie gościć do 29 sierpnia by 1 października zaprezentować się w Szczecinie. Gorąco zapraszamy do jedynego takiego kontenera na świecie!

 

Polish Culture Trip - Poznań
21.08 - 28.08.2018 r. (wernisaż 24 sierpnia, godz. 19.00)
Visual Park, ul. Koszalińska 15, Poznań, Strzeszynek

 

 

 

 

 

Similar articles

KRAKÓW: Kulturalne hity jesieni
12.10.2017 City

KRAKÓW: Kulturalne hity jesieni

WROCŁAW: Nudź się, na zdrowie!
20.11.2018 City

WROCŁAW: Nudź się, na zdrowie!