Menu Zarezerwuj
Puro Mag

POZNAŃ: Design nad jeziorem. Polish Culture Trip

23.08.2018 City

Design i plaża? Tak! Tego lata można plażować i chłonąć kulturę jednocześnie. Nad poznańskie Jezioro Strzeszyńskie zawitał właśnie mobilny kontener wypełniony polską sztuką i kulturą. Szczególnie atrakcyjna jest wystawa polskiego designu, prezentująca perełki polskiego wzornictwa z ostatnich dziesięciu dekad.

Skąd pomysł, by kulturę prezentować w kontenerze? Mobilny Instytut Kultury to zaaranżowany kontener portowy, podróżujący po świecie z misją promocji polskiej sztuki, muzyki i designu. “Dziecko” Moniki Petryczko ze szczecińskiego Stowarzyszenia Miastoholizm. Inspiracją do jego stworzenia były wrocławskie obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016, gdzie MIK pojechał z wystawą najlepszych zjawisk kulturalnych ze Szczecina i Pomorza Zachodniego. Potem idea “transportowania” kultury się rozszerzyła: przez dwa lata kontener jeździł po Europie prezentując polski design z kilkunastu regionów Polski, hołdując idei lokalności i zrównoważonego wzornictwa. Gościł m.in. podczas Design September Brussels, przy polskiej ambasadzie w Kopenhadze czy na Łódź Design Festival.

W tym roku, z związku z obchodami 100-lecia niepodległości Polski, Mobilny Instytut Kultury ruszył w tournée po Polsce. Premiera projektu odbyła się w Gdańsku, teraz czas na Poznań. “Polish Culture Trip to hołd złożony polskiej kulturze, dziejącej się na przestrzeni ostatnich stu lat. Lubimy sytuacje, w których kultura staje na drodze człowiekowi. A staje się tak, wtedy, kiedy się ją dobrze zorganizuje” - mówi Monika Petryczko, producentka wydarzenia.

Tegoroczna odsłona Polish Culture Trip to wystawa designu, kuratorowana przez Magdalenę Kalisz z gdańskiego showroomu Sztuka Wyboru, autorska interpretacja polskiego malarstwa w wykonaniu multimedialnej artystki Pani Pawlosky oraz wystawa polskiego plakatu na pocztówkach pod kuratelą Piotra Depty-Kleśty. Wszystko to w kontenerze, który jest mobilny, otwarty i interaktywny. Sprawia, że nie ma barier w odbiorze sztuki, skraca dystans.

Jakie perełki zobaczymy w Poznaniu? Między innymi słynny fotel RM58 Romana Modzelewskiego wdrożony ponownie do produkcji przez markę VZÓR, ceramikę z Bolesławca i Ćmielowa, współczesne projekty Marka Cecuły i Oskara Zięty obok oryginalnych prototypów mebli z lat 60-tych autorstwa Rajmunda Hałasa. Podróż wzdłuż i wszerz polskiego dziedzictwa, bardzo sentymentalna, wzbudzająca wspomnienia i emocje. Bo design jest często niewidzialnym bohaterem naszej codzienności, tym samym tworzy naszą tożsamość i osobistą historię. A czasem po prostu wyzwala poczucie piękna, do czego w niecodziennych okolicznościach przyrody, nad Jeziorem Strzeszyńskim, zapraszamy.

Wystawa Polish Culture Trip otwiera się już w piątek, 24 sierpnia o godzinie 19. Wernisażowi towarzyszy panel dyskusyjny “Polskie wzornictwo dziś: trendy, edukacja, odbiorcy, współpraca z przemysłem" z udziałem Małgorzaty Kopczyńskiej, Agaty Kiedrowicz, Ryszarda Mańczaka oraz Karola Starczewskiego, który poprowadzi Agnieszka Ziółkowska z NowyModel.org, partnera wystawy. W Poznaniu Polish Culture Trip będzie gościć do 29 sierpnia by 1 października zaprezentować się w Szczecinie. Gorąco zapraszamy do jedynego takiego kontenera na świecie!

 

Polish Culture Trip - Poznań
21.08 - 28.08.2018 r. (wernisaż 24 sierpnia, godz. 19.00)
Visual Park, ul. Koszalińska 15, Poznań, Strzeszynek

 

 

 

 

 

Similar articles

Serce KRAKOWA. Osobisty przewodnik po Kazimierzu
31.07.2018 City

Serce KRAKOWA. Osobisty przewodnik po Kazimierzu

Dobry wieczór we Wrocławiu!
24.09.2014 City

Dobry wieczór we Wrocławiu!