Menu Zarezerwuj
Puro Mag

ŁÓDŹ: Top 10 miejskich atrakcji w Łodzi

02.01.2020 City

Łódź to miasto kontrastów: surowe, postindustrialne budynki stają się siedzibą miejsc pełnych kultury i sztuki. W przemysłowym krajobrazie kiełkują ożywcze inicjatywy, które jak magnes przyciągają miłośników mody, designu i filmu. Nie bez powodu Łódź znalazła się na drugim miejscu rankingu Best in Travel Lonely Planet 2019. W Łodzi się dzieje! 

Manufaktura

Architektoniczny majstersztyk, który roztacza swój majestat w bezpośrednim sąsiedztwie PURO. Dawna fabryka włókiennicza, gruntownie zrewitalizowana, w 2006 roku stała się ważnym miejscem na turystycznej, kulturalnej i handlowej mapie Łodzi. Ceglane imperium mieści galerię handlową (a w niej ćwierć tysiąca butików!), ale i miejsca dedykowane sztuce (Muzeum Sztuki ms2, Teatr Mały), Muzeum Fabryki z bogatą dokumentacją fabrycznego życia, kino, place zabaw dla najmłodszych, restauracje i kawiarnie. Jednak jej punktem centralnym jest ponad trzyhektarowy Rynek Włókniarek Łódzkich, pełniący funkcję przyjaznej przestrzeni publicznej. To tutaj organizowane są imprezy kulturalne i rozrywkowe, przyciągające zarówno łodzian, jaki i turystów, a najdłuższa w Europie fontanna rozświetla mrok kolorami i zaprasza do relaksu.

Muzeum Sztuki 

Łódź to centrum sztuki awangardowej, gdzie od zawsze rozwijały się progresywne zjawiska artystyczne. Taki też charakter mają działania Muzeum Sztuki, zlokalizowanego w 3 budynkach: ms1 przy ul.Więckowskiego 36 z Salą Neoplastyczną projektu Władysława Strzemińskiego, ms2 zlokalizowanym w zabytkowych przestrzeniach XIX-wiecznej tkalni, i Pałacu Herbsta, niezwykłej dziewiętnastowiecznej rezydencji z imponującą historią. Wspólnym mianownikiem wszystkich oddziałów Muzeum jest aktywny dialog ze sztuką i odbiorcami, interdyscyplinarna prezentacja zbiorów sztuki, szerokie działania artystyczne: performensy, warsztaty, pokazy filmowe. I przepiękne wnętrza!

Ulica Piotrkowska

Reprezentacyjna arteria miasta, duma Łodzian. Jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km! Początkowo (200 lat temu!) pełniła funkcję traktu komunikacyjnego, z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu. Budowle, urbanistyka, instytucje, restauracje, kluby i puby umieszczone w pobliżu tej ulicy tworzą szczególną jej atmosferę o kultowym charakterze, wykraczającym zasięgiem poza Łódź. Taką perełką jest chociażby Off Piotrkowska, zagłębie autorskich butików, artystycznych pracowni i knajpek (Piotrkowska 138/140), i Pasaż Róży (Piotrkowska 3), niesamowite podwórko wyłożone lustrzaną mozaiką projektu artystki Joanny Rajkowskiej. 

Palmiarnia Łódzka 

Jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Otaczający ją Park Źródliska (wpisany do rejestru zabytków) jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi, powstałym na początku XIX w. z części okolicznych lasów. Spadkobierczyni kolekcji roślin – przede wszystkim palm – z oranżerii łódzkich fabrykantów i carskich urzędników. Widok bananów na drzewach i egzotycznych kaktusów robi wrażenie, zwłaszcza gdy za oknem plucha i ziąb. 

Łódzki Ogród Botaniczny

Usytuowany na terenie Parku Źródliska, nieopodal Palmiarni, obejmuje swoim zasięgiem 67 hektarów terenów pełnych oryginalnych roślin, w ilości ponad 3,5 tysiąca gatunków! Rozsiane po całej powierzchni parku zgromadzone są tematycznie, możemy podziwiać m.in. minimalistyczny ogród japoński, malownicze alpinarium ze skałkami i górskimi gatunkami, jak dziewięćsił bezłodygowy czy dzwonki karpackie, oraz tajemniczo brzmiące arboretum, w którym prowadzi się naukowe badania nad morfologią i rozwojem roślin. Na spacer - o każdej porze roku - wybór doskonały!

Miejski Ogród Zoologiczny 

Gdy już nasycimy oczy okazami flory, czas na faunę! Łódzki Ogród zoologiczny powstał na ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej, w części miasta zwanej Zdrowie w 1938 roku. Pierwszym mieszkańcem Zoo był jeleń o imieniu Boruta, który przywędrował do centrum miasta i został złapany na placu Reymonta. Inną słynną mieszkanką Zoo była Magda, jedna z najstarszych słonic indyjskich w Europie. Dziś możemy podziwiać wiele gatunków dostępnych jedynie tutaj, m.in. dwa samce koendu, parę łabędzi czarnych, jeżozwierze afrykańskie czy gerezę abisyńską, która ma długie, czarno-białe, jedwabiste futro. Warto dodać, że trwają prace nad budową Orientarium, gigantycznego przedsięwzięcia z wybiegami, basenem ze słoną wodą i podwodnym tunelem dla zwiedzających oraz "dżunglą" dla zwierząt.


Rozgwieżdżone niebo nad głową? W Łodzi wszystko jest możliwe :) Planetarium EC1 to najnowocześniejsza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej przestrzeń poświęcona zagadkom kosmosu, nazwana przez miesięcznik National Geographic Traveler jednym z "7 Nowych Cudów Polski 2016". W repertuarze są pokazy dla widzów indywidualnych, grup zorganizowanych (szkół, przedszkoli), biznesu, o znakomitej rozpiętości tematycznej: od znaków na niebie czyli sekretów gwiazdozbioru i Zodiaku, przez tajemnicze czarne dziury, planety spoza Układu Słonecznego po pokazy dla najmłodszych czy gwiazdozbiory letniego nieba prezentowane na żywo podczas astronomicznego lata. Dialog wiedzy z rozrywką na najwyższym poziomie! 

 

Centrum Nauki i Techniki EC1

Jednym z ważnych obiektów architektonicznych w centrum miasta jest zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej w której obecnie działa instytucja pod nazwą „EC1 Łódź — Miasto Kultury”. Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. Jednocześnie stanowi ważny element Nowego Centrum Łodzi, łącząc tendencje architektoniczne z początku ubiegłego stulecia oraz nowoczesnego nurtu postindustrialnego. To przestrzeń otwarta dla artystów różnych dziedzin i przystosowana do twórczości indywidualnej, warsztatów oraz imprez grupowych. Oprócz Planetarium w EC1 działa największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki ze sferycznym kinem 3D i trzema ścieżkami edukacyjnymi, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier Komputerowych. Tu nie sposób się nudzić!

 

Łódź Design Festival

Coroczne święto miłośników designu przyciągające zarówno polską, jak i międzynarodową publiczność. ŁDF to autorskie wystawy tematyczne poświęcone najważniejszym kwestiom wokół szeroko rozumianego wzornictwa, eksperymentalne ekspozycje i projekty, światowe gwiazdy designu prezentujące swoje osiągnięcia, ale i bogata selekcja najlepszych produktów z Polski (plebiscyt must have) oraz przegląd najciekawszych projektantów młodego pokolenia (konkurs make me!). Ponadto szeroki program warsztatów, także dla najmłodszych. Hasło tegorocznego festiwalu to “Progres”. Widzimy się w maju w Łodzi?

Łódzka Filmówka | Łódź Film School

Kultowa instytucja, wylęgarnia talentów z Romanem Polańskim i Andrzejem Wajdą na czele - Szkoła Filmowa w Łodzi to jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie. Profesjonalne, artystyczne kino w Polsce potrzebuje uczelni kształcącej filmowców – uznali artyści i teoretycy sztuki, którzy po zakończeniu II wojny światowej znaleźli się w Łodzi i w 1948 r. stworzyli Szkołę Filmową. Główną siedzibą PWSFTviT jest niezmiennie od 1948 dawny pałacyk łódzkiego przemysłowca Oskara Kona, przy ul. Targowej 61/63. Naprzeciwko „filmówki” znajduje się park Źródliska, a w nim, w pałacu pofabrykanckim Karola Scheiblera, mieści się siedziba Muzeum Kinematografii, z bogatymi zbiorami filmów, plakatów, rekwizytów i urządzeń technicznych związanych z filmem.

Similar articles

WROCŁAW: Autorskie butiki z modą i designem. 10 najlepszych adresów
27.11.2017 City

WROCŁAW: Autorskie butiki z modą i designem. 10 najlepszych adresów

POZNAŃ: LaChapelle. Songs For The World
29.08.2018 City

POZNAŃ: LaChapelle. Songs For The World