Menu Zarezerwuj
Puro Mag

ŁÓDŹ: Design zasługuje na REFLEKSJE

18.05.2018 City

Zbliża się najważniejsze wydarzenie branży projektowej w Europie Środkowo-Wschodniej - Łódź Design Festival. Nowy, wiosenny termin Festiwalu (19-27 maja 2018) to mnóstwo niespodzianek i powrót do korzeni - edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwania inspiracji. Koniecznie odwiedźcie Łódź tej wiosny!


Człowiek - rzemiosło - technologia

REFLEKSJE to motyw przewodni tegorocznej edycji, który prowokuje do krytycznego spojrzenia na współczesny design. Pierwszym obszarem jest relacja człowieka z technologią. Nie zawsze nadążamy za tym, co nowe, i często nie potrafimy przewidzieć konsekwencji zmian. Czy technologia zawsze nam pomaga, czy może częściej wyklucza? Temu zagadnieniu poświęcona będzie wystawa główna „Nothing but flowers”, przygotowana przez zespół Łódź Design Festival pod kuratelą Agaty Połeć. Poszukując odpowiedzi na pytanie o związki łączące nas ze współcześnie powstającymi przedmiotami, Festiwal zachęci także do zastanowienia się nad znaczeniem nowoczesnego rzemiosła i wartością, jaką przypisujemy pracy ludzkich rąk. Do tych kwestii nawiązuje m.in. wystawa ceramiczna „Kółko Kropka Kreska”, kuratorowana przez Magdalenę Gazur, przygotowana we współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, Porcelaną Kristoff i Hutą Szkła Kryształowego Julia.

Gość specjalny: Jaime Hayon

Hiszpański projektant, którego odważne, zabawne i nieoczywiste formalnie projekty są rozpoznawalne na całym świecie, został uznany przez „Time” za jednego z najważniejszych kreatorów współczesności. Projektant w ramach Festiwalu poprowadzi wykład „Form Follows Function, and Then What?” („Forma podąża za funkcją – i co dalej?”, 22.05.2018). Hayon podczas wykładu stworzy subiektywny przegląd swojej dotychczasowej twórczości, przedstawiając inspiracje łączące w sobie zarówno design, jak i sztukę. Opowie o swoim postrzeganiu procesu projektowego, w którym emocje związane z projektem oraz jego historia stają się kluczowe.


Znaki rozpoznawcze: must have oraz make me!

Must have, nazywany polskimi Red Dotami, to najważniejszy w Polsce plebiscyt promujący polskie wzornictwo. To znak jakości, którym wyróżniane są wdrożenia polskich projektantów i producentów, prezentujące najnowsze trendy we wzornictwie. Do tej pory, w ośmiu edycjach plebiscytu, ocenianych było już ponad 3 tysiące produktów. Gala z rozdaniem nagród odbędzie się 26 maja, w weekend festiwalowy, a projekty zakwalifikowane do finału będzie można zobaczyć na wystawie. Natomiast make me! to międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych (20–35 lat). Nagradzane są w nim projekty innowacyjne, eksperymentujące z materiałem, poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Konkurs – dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie, kontaktowi z ekspertami oraz promocji finalistów – może być trampoliną do rozwoju zawodowego. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną Paradyż Award o wartości 50 tys. zł, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż. Finalistę poznamy 19 maja podczas gali otwarcia Festiwalu.

Edukreacja

Kolejnym stałym wydarzeniem Festiwalu jest Edukreacja, czyli program edukacyjno-rozwojowy dla dzieci. W tegorocznej edycji zaplanowano m.in. wystawę „Przytul Polskę”, kuratorowaną przez Mamy Projekt (Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska) oraz propozycje kilkunastu warsztatów projektowych. Edukreacja to miejsce do wspólnej kreatywnej zabawy i nauki dla rodzin z dziećmi, na dobry początek przygody z designem. Wstęp na Festiwal dla dzieci do lat 12 i seniorów jest bezpłatny

 

Łódź Design Festival to wydarzenie zapraszające do interakcji i współpracy, otwarte na nowe pomysły i działania. Jest miejscem spotkań i poszukiwania inspiracji. Nie może Was tam zabraknąć!

 


Więcej informacji, program i bilety:
www.lodzdesign.com

Similar articles

PURO MOOD... for FOOD: Ósmy smak? Kwiatowy
22.04.2015 City

PURO MOOD... for FOOD: Ósmy smak? Kwiatowy

Kulturalny KRAKÓW: 10 najlepszych wystaw, festiwali i wydarzeń kulturalnych wiosną w Krakowie
28.04.2017 City

Kulturalny KRAKÓW: 10 najlepszych wystaw, festiwali i wydarzeń kulturalnych wiosną w Krakowie