Wiosna w Poznaniu kręci się wokół sztuki i designu! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy selekcję wystaw i wydarzeń, które koniecznie trzeba odwiedzić w stolicy Wielkopolski.
...bądź interaktywny:
Od 24 kwietnia do 21 maja Arsenał zaprasza na „Jutro nie przyjdzie nigdy” – wspólny projekt Katarzyny Krakowiak i Mirosława Bałki, będący pytaniem o znaczenie słów i znaków, którymi się komunikujemy, ale nie porozumiewamy. To także pytanie o możliwość artykulacji naszych potrzeb i lęków. Przy pomocy neonów, muzyki i znaków artyści stworzyli niezwykłą multimedialną instalację. 16.05 o 17.30 artyści wraz z kuratorem wystawy Markiem Wasilewskim zapraszają na oprowadzanie kuratorskie.
...bądź melomanem...
Od 21 kwietnia do 21 maja odbędzie się Wystawa najlepszych okładek płytowych Konkursu 30/30. Zajrzyj na fanpage Konkursu po najnowsze informacje i wieści z wystawy.
…i podglądaczem!
Od 11 kwietnia do 28 maja prezentowany będzie dorobek artystyczny Julesa Richardsa - fotografa i wynalazcy który w 1893 r stworzył weraskop służący jako narzędzie do utrwalania piękna kobiecego ciała. Trójwymiarowe, prehistoryczne z dzisiejszego punktu widzenia, zdjęcia roznegliżowanych kobiet oglądać będziemy niczym podglądacze za pomocą Fotoplastykonu, unikatowego i przepięknie odrestaurowanego obiektu z 1923 roku.
Crème de la crème światowej fotografiii w Poznaniu! Od 28 kwietnia do 21 maja CK Zamek zaprasza na wystawę World Press Photo 2017 poświęconą najlepszym fotografiom prasowym świata. Spośród ponad 80 tysięcy zdjęć wykonanych przez 5000 dziennikarzy z całego globu wyłoniono zwycięzców w takich kategoriach jak: ludzie, wydarzenia, sprawy codzienne, sport, przyroda, projekty długoterminowe, sprawy współczesne, wiadomości. Dzięki swojemu prestiżowi wystawę WPP zwiedza rocznie ok 4 mln ludzi z 45 krajów. Na Poznaniaków czeka nie lada gratka: już 10 maja o godz 18.30 zwiedzanie wystawy razem z Łukaszem Cynalewskim, wieloletnim reporterem “Gazety Wyborczej”, laureatem nagród w konkursach fotograficznych.
Pierwszą polską Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Poznaniu w Muzeum Narodowym. Od tamtego czasu wydarzenie odbywa się rokrocznie w wielu miastach Polski. Przez kilka godzin tej niezwykłej nocy można odwiedzić zupełnie za darmo ponad 30 różnego typu placówek kulturalnych w stolicy Wielkopolski, m.in. Galerię Miejską Arsenał, Uniwersytet Artystyczny, Centrum Kultury Zamek, Kino Muza, Muzeum Narodowe. Największym minusem wydarzenia jest jego… różnorodność. Nie da się bowiem odwiedzić wszystkich miejsc. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was kilka unikatowych propozycji:
Informacje o miejscach i wystawach:
nocmuzeow.poznan.pl
www.facebook.com/nocmuzeowpoznan
Galeria YES to przestrzeń prezentacji biżuterii artystycznej polskich projektantów.
Od 12 maja do 10 czerwca będzie gościć wystawę “Dzieciństwo”. Wspominanie dzieciństwa to powrót do lepszej wersji samego siebie – bardziej autentycznej i szczerej. To rozpamiętywanie radości, która była bardziej radosna niż teraz, ale i smutku z błahego powodu, który bywał prawdziwą rozpaczą…Wystawa prac studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pokazuje jak różnie kojarzy się nam ten czas i jak odmienne bywają wspomnienia. Młodzi artyści zaprojektowali i wykonali biżuterię nie tylko lekką, kolorową i radosną, ale też czasami pokazującą lęki i strach z przeszłości. Ekspozycja „Dzieciństwo” prezentuje prace wykonane w Pracowni Biżuterii pod kierunkiem dr Sergiusza Kuchczyńskiego i w Pracowni Emalii prowadzonej przez dr Olgę Podfilipską – Krysińską.
Wystawa prezentowana jest w ramach Poznań Design Festiwal. Po wystawie biżuteria zostanie przekazana na aukcję na rzecz dzieci, które najbardziej potrzebują wsparcia i pomocy.
Poznań Design Festiwal to kontynuacja projektu Poznań Design Days, który zdążył silnie zakorzenić się w świadomości poznaniaków i kalendarzu imprez miejskich. Zmiana nazwy na Poznań Design Festiwal przyniosła też zmianę formuły: festiwal będzie przestrzenią prospołecznych działań wokół 3 żywiołów: WODY-ZIEMI-POWIETRZA. 3 letni cykl pod wspólną nazwą POZNAŃ MIASTO ŻYWIOŁÓW rozpocznie się tegoroczną odsłoną skupioną wokół rzeki Warty. Czym zostaniemy “Urzeczeni”? Szeregiem działań kulturalnych i edukacyjnych: warsztatami projektowania małej architektury, wystawami, pokazami filmów, interaktywnymi instalacjami. A wszystko po to, by zwiększyć świadomość wokół “wody w mieście”. W końcu “wszystko płynie” ;)!
Informacje o festiwalu:
poznandesignfestiwal.pl
www.facebook.com/PoznanDesignFestiwal
Tekst: Adi Kaniewski
Foto: dzięki uprzejmości festiwali i instytucji