Menu Zarezerwuj
Puro Mag

Kulturalny POZNAŃ: Wystawy i festiwale, które trzeba odwiedzić wiosną w Poznaniu

15.05.2017 City

Wiosna w Poznaniu kręci się wokół sztuki i designu! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy selekcję wystaw i wydarzeń, które koniecznie trzeba odwiedzić w stolicy Wielkopolski.

Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 3

...bądź interaktywny:

Od 24 kwietnia do 21 maja Arsenał zaprasza na „Jutro nie przyjdzie nigdy” –  wspólny projekt Katarzyny Krakowiak i Mirosława Bałki, będący pytaniem o znaczenie słów i znaków, którymi się komunikujemy, ale nie porozumiewamy. To także pytanie o możliwość artykulacji naszych potrzeb i lęków. Przy pomocy neonów, muzyki i znaków artyści stworzyli niezwykłą multimedialną instalację. 16.05 o 17.30 artyści wraz z kuratorem wystawy Markiem Wasilewskim zapraszają na oprowadzanie kuratorskie.

...bądź melomanem...

Od 21 kwietnia do 21 maja odbędzie się Wystawa najlepszych okładek płytowych Konkursu 30/30. Zajrzyj na fanpage Konkursu po najnowsze informacje i wieści z wystawy.

…i podglądaczem!

Od 11 kwietnia do 28 maja prezentowany będzie dorobek artystyczny Julesa Richardsa - fotografa i wynalazcy który w 1893 r stworzył weraskop służący jako narzędzie do utrwalania piękna kobiecego ciała. Trójwymiarowe, prehistoryczne z dzisiejszego punktu widzenia, zdjęcia roznegliżowanych kobiet oglądać będziemy niczym podglądacze za pomocą Fotoplastykonu, unikatowego i przepięknie odrestaurowanego obiektu z 1923 roku.

World Press Photo

Centrum Kultury Zamek

ul. Św. Marcin 80/82

Crème de la crème światowej fotografiii w Poznaniu! Od 28 kwietnia do 21 maja CK Zamek zaprasza na wystawę World Press Photo 2017 poświęconą najlepszym fotografiom prasowym świata. Spośród ponad 80 tysięcy zdjęć wykonanych przez 5000 dziennikarzy z całego globu wyłoniono zwycięzców w takich kategoriach jak: ludzie, wydarzenia, sprawy codzienne, sport, przyroda, projekty długoterminowe, sprawy współczesne, wiadomości. Dzięki swojemu prestiżowi wystawę WPP zwiedza rocznie ok 4 mln ludzi z 45 krajów. Na Poznaniaków czeka nie lada gratka: już 10 maja o godz 18.30 zwiedzanie wystawy razem z Łukaszem Cynalewskim, wieloletnim reporterem “Gazety Wyborczej”, laureatem nagród w konkursach fotograficznych.

Noc Muzeów

Muzea i instytucje kultury Poznania
20 maja

Pierwszą polską Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Poznaniu w Muzeum Narodowym. Od tamtego czasu wydarzenie odbywa się rokrocznie w wielu miastach Polski. Przez kilka godzin tej niezwykłej nocy można odwiedzić  zupełnie za darmo ponad 30 różnego typu placówek kulturalnych w stolicy Wielkopolski, m.in. Galerię Miejską Arsenał, Uniwersytet Artystyczny, Centrum Kultury Zamek, Kino Muza, Muzeum Narodowe. Największym minusem wydarzenia jest jego… różnorodność. Nie da się bowiem odwiedzić wszystkich miejsc. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was kilka unikatowych  propozycji:

  • “Noc w Operze. Przed-Akcja” w Teatrze Wielkim, czyli opera od kuchni - tajemnice operowych spektakli. Dowiemy się skąd pochodzi sceniczny deszcz i wiatr, jak pracują światła i całe zaplecze techniczne.
  • “Unitra - czar muzyki z czarnej płyty” w Muzeum Unitry. Jak wyglądały oldschoolowe już dziś prywatki, kultowe komputery lat 80. - Atari czy Comodore,
  • “ADAM SZULC BARBER SHOP” U golarza Adama w godzinach 17.00–20.00 czeka nas darmowe strzyżenie, trymowanie lub golenie. Cały czas będzie trwała wystawa starych peerelowskich kosmetyków, o których będzie opowiadać Adam Szulc - właściciel i pasjonat historii fryzjerstwa. Adam opowie również o symbolach, tradycjach, idei i historii barber shopów.
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń; warsztaty, wystawy, wykłady, koncert… Idealna oferta dla osób nielubiących przemieszczać się z miejsca na miejsce!
  •  Z kolei fani przemieszczania się skorzystać mogą z zabytkowego tramwaju, który jeździć będzie po trasie linii tramwajowej M.

Informacje o miejscach i wystawach:
nocmuzeow.poznan.pl
www.facebook.com/nocmuzeowpoznan

Galeria YES. Dzieciństwo
ul. Paderewskiego 7

Galeria YES to przestrzeń prezentacji biżuterii artystycznej polskich projektantów.
Od 12 maja do 10 czerwca będzie gościć wystawę “Dzieciństwo”. Wspominanie dzieciństwa to powrót do lepszej wersji samego siebie – bardziej autentycznej i szczerej. To rozpamiętywanie radości, która była bardziej radosna niż teraz, ale i smutku z błahego powodu, który bywał prawdziwą rozpaczą…Wystawa prac studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pokazuje jak różnie kojarzy się nam ten czas i jak odmienne bywają wspomnienia. Młodzi artyści zaprojektowali i wykonali biżuterię nie tylko lekką, kolorową i radosną, ale też czasami pokazującą lęki i strach z przeszłości. Ekspozycja „Dzieciństwo” prezentuje prace wykonane w Pracowni Biżuterii pod kierunkiem dr Sergiusza Kuchczyńskiego i w Pracowni Emalii prowadzonej przez dr Olgę Podfilipską – Krysińską.

Wystawa prezentowana jest w ramach Poznań Design Festiwal. Po wystawie biżuteria zostanie przekazana na aukcję na rzecz dzieci, które najbardziej potrzebują wsparcia i pomocy.

Poznań Design Festiwal
Urzeczeni

Poznań Design Festiwal to kontynuacja projektu Poznań Design Days, który zdążył silnie zakorzenić się w świadomości poznaniaków i kalendarzu imprez miejskich. Zmiana nazwy na Poznań Design Festiwal przyniosła też zmianę formuły: festiwal będzie przestrzenią prospołecznych działań wokół 3 żywiołów: WODY-ZIEMI-POWIETRZA. 3 letni cykl pod wspólną nazwą POZNAŃ MIASTO ŻYWIOŁÓW rozpocznie się tegoroczną odsłoną skupioną wokół rzeki Warty. Czym zostaniemy “Urzeczeni”? Szeregiem działań kulturalnych i edukacyjnych: warsztatami projektowania małej architektury, wystawami, pokazami filmów, interaktywnymi instalacjami. A wszystko po to, by zwiększyć świadomość wokół “wody w mieście”. W końcu “wszystko płynie” ;)!

Informacje o festiwalu:
poznandesignfestiwal.pl
www.facebook.com/PoznanDesignFestiwal

Tekst: Adi Kaniewski

Foto: dzięki uprzejmości festiwali i instytucji

Similar articles

KRAKÓW: Porozmawiajmy o mieście
22.10.2018 City

KRAKÓW: Porozmawiajmy o mieście

POZNAŃ: Smaki Azji
26.09.2017 City

POZNAŃ: Smaki Azji