Menu Zarezerwuj
Puro Mag

Kulturalny POZNAŃ: 5 najlepszych premier jesieni

08.10.2017 City

Jesienią liście opadają, ale kultura kwitnie! Zwłaszcza w sercu Wielkopolski. Specjalnie dla Was opracowaliśmy przewodnik po najbardziej intrygujących poznańskich premierach kulturalnych.

Dzieci Rewolucji / Teatr Ósmego Dnia

Kiedyś w  Poznaniu życie kulturalne toczyło się przez siedem dni tygodnia. Tak było do 1964 - wtedy założono Teatr Ósmego Dnia ;) Przebogata historia, kilkadziesiąt spektakli, mnóstwo wspaniałych postaci, artystów, nagród i zaangażowania to tylko niewielka część dziedzictwa tej zasłużonej jednostki kulturalnej. “Ósemki” nie ustają w twórczych poszukiwaniach - 8 października o godzinie 19 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (ul. Głogowska) odbędzie się światowa premiera spektaklu multimedialnego „Dzieci Rewolucji”. Ten plenerowy spektakl współtworzony z grupą chorwackich aktorów to głęboka analiza stosunków społecznych przypadająca w 100. rocznicę wybuchu rewolucji. Co sprawia, że spokojni ludzie wychodzą na ulicę i rzucają przekleństwami - kamieniami w innych spokojnych ludzi? Spektakl w inscenizacji Jacka Chmaja będzie swoistą podróżą na przestrzeni stu lat, pomiędzy ekspresyjną siłą obrazów rewolucji rodem z Pancernika Potiomkina Eisensteina, a oglądanymi chłodnym okiem obrazami strzelanek w rodzaju Counter Strike’a. 

Teatr Ósmego Dnia
Dzieci Rewolucji
Premiera: 8 października 2017 r., godz. 19 / Międzynarodowe Targi Poznańskie, Hala nr 2
Cena Biletu: 20zł
Rezerwacja biletów:teatr@osmego.art.pl lub telefonicznie: 61 855 20 86

 Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst / CK Zamek

27 września 2017 można spokojnie nazwać dniem Meksyku w Polsce a Poznań najbardziej meksykańskim z miast. Wszystko za sprawą wielkiej wystawy (około 200 dzieł meksykańskich artystów), która odbędzie się w Centrum Kultury ZAMEK. „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” nie jest opowieścią o burzliwym życiu Fridy i Diego, ale narracją, która bada związki artystów z Polską, choćby tajemnicze zniknięcie obrazu Kahlo “Zraniony stół”. Poczyniono wiele, aby pokazać artystkę wielowymiarowo. W całym kraju odbędą się seanse filmowe, a restauracje zaproszą na wydarzenie „Kuchnia Fridy Kahlo” gdzie posmakujecie menu, jakim artyści podejmowali gości (w Poznaniu będzie to Concordia Taste na ul. Zwierzynieckiej) . Ambasada Meksyku przygotowuje cykl kursów livestreamingowych o kulturze i sztuce Meksyku, a we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie odbędą się wystawy fotografii. To właśnie poznańska wystawa stała się iskrą wszystkich wydarzeń towarzyszących! Aby głębiej poznać twórczość artystki, w CK Zamek zaplanowano cykl działań: lekcje muzealne, wykłady, zwiedzania z przewodnikiem i warsztaty twórcze, jak również seans filmowy w Kinie Pałacowym. 

 

Frida Kahlo and Diego Rivera. Polski kontekst 
CK Zamek
28.09 2017 – 21.01.2018
Bilety: 20/25 zł
Więcej informacji: Frida na Zamku

 

Rigoletto / Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

W czasach kiedy „opera” kojarzy się bardziej z nazwą wyszukiwarki internetowej niż poruszającym dziełem sztuki, mocno wierzymy, że prawdziwa opera może być wydarzeniem egzotycznym i fascynującym. Poznańska Opera (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, ul. Aleksandra Fredry 9) rozpoczyna sezon mocnym akcentem - premierą Rigoletta (14 października). Od czasu premiery w 1851 roku dzieło to doczekało się mnóstwa interpretacji. Dlatego też zapytaliśmy pracowników Opery jakie będzie Rigoletto wyreżyserowane przez Marcina Bortkiewicza (dotąd związanego głównie z filmem - "Noc Walpurgii"). Dostaliśmy odpowiedź: "duszne, mroczne, nieozłocone, gęste, niepolityczne, w stronę ludzkich emocji…" Brzmi nieźle, prawda?

Z ciekawostek: poznańska placówka zatrudnia około 400 osób i hołduje starej, dobrej tradycji. Tu nie chadza się na skróty. Wszystkie rekwizyty wykonywane są ręcznie, na zamówienie. Ogrom pracy obuwników, krawców i rzemieślników wszelkiej maści przekłada się na doświadczenie widza - zanurzenie w magicznym świecie opery z całą potęgą szczegółu. Poznańska placówka często zaprasza do współpracy artystów niezwiązanych ze środowiskiem operowym. Fusion w najlepszym wydaniu!

 

Teatr Wielki w Poznaniu
Rigoletto
Bilety od 53 zł

Björk Digital / Stary Browar

Niecodzienna okazja do spotkania z Björk! Wystawa, która w Poznaniu zostanie po raz pierwszy zaprezentowana polskiej publiczności, zaprasza odwiedzających do interakcji z wykorzystaniem najnowszej technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Wystawa zawiera interaktywną przestrzeń edukacyjną, która prezentuje innowacyjną appsBiophilia, aplikację stworzoną przez Björk, pozwalającą odkrywać muzykę, naturę i technologię. Na wystawie prezentowana jest również szeroka gama filmów wideo Björk, obejmujących 24-letnią karierę artystki i jej współpracę z reżyserami filmowymi, w tym nagradzanym Spike Jonzem, Michelem Gondrym, Nickiem Knightem i Stephanem Sedanaouim. Słyszeliśmy, że wrażenia zapierają dech w piersiach. Must experience!

Björk Digital
3  — 31 październik 2017
Bilety: 20/25 zł

Tricky / CK Zamek

Nastrojowy, mroczny, charyzmatyczny i uwodzicielski. Tricky, król trip hopu wraca na koncerty do Polski z materiałem ze świetnego nowego albumu „ununiform”! Premierowy krążek legendanego artysty ukazał się 22 września. „Ununiform” to pierwszy właściwy album Tricky’ego od czasu, gdy trzy lata temu przeprowadził się do Berlina. Na płycie towarzyszą mu wspaniałe wokalistki, m.in. Martina Topley-Bird, Franceska Bellmonte czy Asia Argento. Po mrocznym i nieco chaotycznym „Skilled Mechanics”, jeden z pionierów trip-hopu oraz współzałożyciel Massive Attack na obczyźnie odnalazł spokój i twórczą wenę, powracając z dziełem dojrzalszym, zaskakującym tonem wewnętrznej harmonii i pogodzenia z losem. A kto słuchał Massive Attack, ten doskonale wie, jak hipnotyzującą i uwodzicielską moc ma twórczość Tricky'ego. To właśnie z tą formacją muzyk nagrał najlepsze albumy trip-hopowe w historii, między innymi spod jego palców wyszły płyty ,,Lines" i ,,Protection". Na tym jednak nie wyczerpuje się lista artystów i wielkich nazwisk, z którymi Tricky współpracował (od Bjork, PJ Harvey po Cyndi Lauper i Alanis Morissette!). „Niczego już nie muszę udowadniać, czuję się komfortowo czerpiąc z tego, co wcześniej sam zrobiłem” - komentuje artysta. I retorycznie pyta: „Ludzie mi mówią, że ta płyta brzmi jak „Tricky”, ale co to faktycznie oznacza?” Płyta „ununiform” to piękna, intensywna, osobista odpowiedź na to pytanie.

 

Tricky - koncert
Miejsce: sala wielka (CK Zamek)
21 listopad 2017, g.20
Bilety: 79 zł

Similar articles

WARSZAWA: Art–Mapa. Top 10 muzeów i galerii, które trzeba odwiedzić!
31.10.2019 City

WARSZAWA: Art–Mapa. Top 10 muzeów i galerii, które trzeba odwiedzić!

GDAŃSK: Szekspir w sercu Trójmiasta
30.04.2018 City

GDAŃSK: Szekspir w sercu Trójmiasta