Menu Zarezerwuj
Puro Mag

Kulturalny KRAKÓW: 10 najlepszych wystaw, festiwali i wydarzeń kulturalnych wiosną w Krakowie (cz.2)

10.05.2017 City

Druga część naszego przewodnika po najciekawszych wydarzeniach kulturalnych Krakowa. Architektura, muzyka, fotografia, film - przybywajcie do serca Małopolski po niezwykłe doświadczenia i emocje. Kraków, kultura i wiosna - to idealne połączenie!

Festiwal Otwarte Mieszkania

13-14 maja

Festiwal Otwarte Mieszkania to unikatowe wydarzenie architektoniczne na mapie Krakowa. To spacery i zwiedzanie zamkniętych dla zwykłego śmiertelnika prywatnych mieszkań i poznanie historii ich mieszkańców. W ciągu weekendu 13-14 maja, organizatorzy udostępnią dla zwiedzających (zupełnie za darmo) kilkanaście wnętrz mijanych na co dzień budynków. Po każdym z obiektów oprowadzą gości gospodarze, architekci lub przewodnicy.Wśród otwartych przestrzeni znajdą się między innymi: mieszkania i domy prywatne, a także pracownie artystyczne oraz nowe projekty architektoniczne lokali użytkowych. Festiwal stanowi wyjątkową okazję do poznania miasta oraz jego mieszkańców. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Krakowie, dające możliwość spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy owe otwarte miejsca stworzyli, żyją w nich i pracują. Ponadto odbędą się spotkania z architektami wnętrz oraz znawcami krakowskiej urbanistyki i architektury.

Informacje: https://www.facebook.com/festiwalotwartemieszkaniakrakow/

10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
17 - 23 maja

Jak co roku festiwal pęka w szwach od niezwykłych wydarzeń. Najpiękniejsza muzyka filmowa stworzona przez Abla Korzeniowskiego (m.in. do filmów „Samotny mężczyzna” i „Zwierzęta Nocy”), powracający na festiwal Howard Shore z muzyką do trylogii „Władca Pierścieni”, uwielbiana przez miłośników kina muzyka z „Gwiezdnych wojen” Johna Williamsa i wreszcie filmowe superprodukcje: „Niekończąca się opowieść” i „Titanic” z muzyką na żywo oraz wielki urodzinowy dancefloor z prawdziwą legendą muzyki, zdobywcą trzech Oscarów Giorgio Moroderem w roli DJ’a - to tylko kilka wydarzeń przygotowanych w ramach 10. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Informacje: http://fmf.fm/

Miesiąc Fotografii w Krakowie
19 maja - 18 czerwca

Miesiąc Fotografii w Krakowie należy do najważniejszych europejskich wydarzeń fotograficznych. Oprócz programu głównego, na spragnionych kontaktu z fotografią czekają także m.in.: Sekcja ShowOFF, Przegląd Portfolio oraz dziesiątki wydarzeń towarzyszących, spotkań, warsztatów, projekcji, wykładów – z udziałem czołowych specjalistów z całego świata. Ślady pozostawione przez obcych, tańce z podtekstem erotycznym, operatorzy dronów zrzucający śmiercionośne pociski w Pakistanie z bazy na pustyni pod Las Vegas... Artyści 15. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie zabiorą nas w balansującą na pograniczu prawdy i fikcji podróż po świecie widzianym oczami obserwatora skrytego za aparatem fotograficznym.

Informacje: http://photomonth.com

XIX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego “Od kuchni”
20-21 maja oraz 27-28 maja

Dwa majowe weekendy, kilkanaście wyselekcjonowanych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, interesujące historie i tradycje na wyciągnięcie ręki, pełni pasji przewodnicy – to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków Małopolski. Hasło tegorocznej edycji brzmi: “Od kuchni”. Kuchnia jest jednym z fundamentów naszej cywilizacji. “Kojarzy nam się z ciepłem domowego ogniska, dzieleniem się chlebem i rozmową z bliskimi przy wspólnym stole, a także rozmaitymi zwyczajami, które mają dla nas istotne znaczenie kulturowe i duchowe. W ramach majowego święta zaprosimy więc do poznawania dziejów sztuki kulinarnej, poszukiwania ciekawych historii o kuchni i z kuchnią w tle. A czasem po prostu wejdziemy do zabytków kuchennym wejściem” - zapewniają organizatorzy. W ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie można odwiedzić  11 zabytków, zlokalizowanych na czterech trasach zwiedzania – dwóch krakowskich oraz w okolicach Bochni i Szczawnicy. Zwiedzanie uatrakcyjnią mini-wystawy, spotkania, koncerty, spacery i wycieczki tematyczne.

Informacje: http://dnidziedzictwa.pl/

57. Krakowski Festiwal Filmowy
28 maja – 4 czerwca

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, filmów polskich oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i świata. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Tegoroczna edycja Festiwalu zbiega się w czasie z obchodami 70-lecia polskiej animacji. Z tej okazji organizatorzy przygotowali serię wydarzeń Industry poświęconych polskiej animacji – panele, pitchingi oraz bal animatora.

Informacje: http://www.krakowfilmfestival.pl/

Tekst: Kasia Pilitowska
Zdjęcia i grafiki: dzięki uprzejmości instytucji i festiwali

Similar articles

POZNAŃ: 5 miejsc, które warto odwiedzić (nie tylko) wiosną
11.05.2017 City

POZNAŃ: 5 miejsc, które warto odwiedzić (nie tylko) wiosną

WROCŁAW: Biblioteka na Dworcu Głównym. Dla wszystkich!
19.07.2017 City

WROCŁAW: Biblioteka na Dworcu Głównym. Dla wszystkich!