Menu Zarezerwuj
Puro Mag

Kulturalny KRAKÓW: 10 najlepszych wystaw, festiwali i wydarzeń kulturalnych wiosną w Krakowie

28.04.2017 City

Kulturalny KRAKÓW: 10 najlepszych wystaw, festiwali i wydarzeń kulturalnych wiosną w Krakowie

Ach ten Kraków, o którym bardowie śpiewają, żeby im stolicy do niego nie przenosić. Los jednak chciał inaczej - gród Kraka został wybrany w 2000 roku Europejską Stolicą Kultury, jako pierwsze miasto w Polsce. Czyżby stąd ten nieprzerwany, wzbierający potok wydarzeń kulturalnych, porywający i mieszkańców, i turystów? Zobaczmy, co jego fale przyniosą nam w najbliższych kilku tygodniach.

Norman Leto „Nieistniejące przestrzenie wystaw”, Muzeum Historii Fotografii
18 kwietnia - 7 maja

Dziesięć lat po swoim głośnym debiucie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Norman Leto przekrojowo pokazuje swoje prace w Muzeum Fotografii w Krakowie. W wieku lat 26 eksperymentował ze sztuką video, tworzył symulacje komputerowe i nadal jest uważany za głównego przedstawiciela nurtu filmowego w sztukach wizualnych. Sam tytuł wystawy „Nieistniejące przestrzenie wystaw” nawiązuje do częstej praktyki Leto polegającej na kreowaniu cyfrowo własnej przestrzeni wystawowej wykonanej na podstawie planów architektonicznych autentycznego miejsca, galerii, muzeum. Takie przestrzenie istnieją w jego filmach, są obecne w renderingach 3D. Obrazuje to ścisły związek pomiędzy przestrzenią rzeczywistą a wykorzystaniem przez artystę siatek brył i algorytmów do kreowania przestrzeni 3D.

Informacje: www.mhf.krakow.pl

NIEISTNIEJĄCE PRZESTRZENIE WYSTAW. NORMAN LETO
Muzeum Historii Fotografii
Ul. Józefitów 16
30-045 Kraków

„Zsolnay. Węgierska secesja” Międzynarodowe Centrum Kultury
19 kwietnia - 2 lipca

Wystawa przybliża znakomitą sztukę powstałą w Peczu, mieście połączonym z Krakowem oficjalną współpracą już od 1987 roku. Można zachwycać się do woli kolekcją ponad stu obiektów ze słynnej manufaktury ceramiki Zsolnay, która jest jednym z synonimów węgierskiej secesji. Różnorodność wzorów i innowacyjność stosowanych technologii sprawiły, że fabryka Zsolnay znana była nie tylko w Austro-Węgrzech, ale i w całej Europie, a jej wyroby porównywane są z pracami Massiera czy Tiffany’ego. Na krakowskiej wystawie, obok urzekającej ceramiki dekoracyjnej o charakterystycznych miękkich liniach i iryzujących, metalicznych barwach, znajdują się także rysunki i detale architektoniczne z kolekcji Janus Pannonius Múzeum w Peczu. To pierwsza prezentacja zbiorów i samego zjawiska w Polsce.

Informacje: mck.krakow.pl

Zsolnay. Węgierska secesja
Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25
31-008 Kraków

29. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
23-30 kwietnia

Festiwal prezentuje twórczość muzyków związanych z Krakowem. Tegoroczna edycja poświęcona jest artystom z kręgu nordyckiego: Finlandii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Danii, a także z Holandii i Estonii. Utwór fińskiej kompozytorki Kai Saariaho, gościa specjalnego wydarzenia, „ Notes on Light” zabrzmi na otwarcie festiwalu w wykonaniu wybitnego duńskiego wiolonczelisty Jakoba Kullberga wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca. Imprezę uświetni występ duńskiego Kroger Quartet oraz holenderskiego kompozytora i muzykologa Leo Samamy z napisanym specjalnie na festiwal Kwartetem smyczkowym nr 3. Finał przyniesie prawykonanie III Symfonii autorstwa Macieja Jabłońskiego – krakowianina z wyboru.

Informacje: mck.krakow.pl

29. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
Biuro MFKK
ul.
Dunajewskiego 5, 31-133 Kraków

Festiwal Netia Off Camera
28 kwietnia – 7 maja

Festiwal prezentuje kino odważne, niezależne, płynące pod prąd. Jednym z głównych celów krakowskiego festiwalu jest wspieranie młodych, utalentowanych reżyserów. W tym roku do rywalizacji o Krakowską Nagrodę Filmową w konkursie “Wytyczanie drogi” stanie dziesięć filmów, z których większość to debiuty fabularne ich twórców. Nowością podczas tegorocznej edycji będzie sekcja „Aż po grób” ukazująca tęsknotę twórców za romantycznymi historiami m. in. młodej Pakistanki mieszkającej w Brukseli: zgodnie z tradycją dziewczyna musi wybrać sobie małżonka, a pomóc ma jej w tym… Skype (“Noces”, reż. Stephan Streker). W ramach sekcji „Przyszłość nadejdzie dziś” zobaczymy sielankowe obrazy utopii i mroczne wizje dystopii. Filmy prezentowane w sekcji „Silna płeć” ukażą historie postaci bezkompromisowych i odważnych. Dla miłośników muzycznej odsłony festiwalu zaplanowano występ młodej piosenkarki Dillon, której intrygujący, chropawy wokal poznał już cały świat.

Informacje: www.offcamera.pl

XXIII Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”
25-30 kwietnia

To jeden z najbardziej znanych festiwali jazzowych na świecie. W bogatym programie nie zabraknie tuzów światowego i polskiego jazzu oraz premierowych wykonań artystów jazzowych młodego pokolenia. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie bez wątpienia China Moses, córka wybitnej wokalistki Dee Dee Bridgewater. Na festiwalu usłyszymy też album Polish Jazz – YES! saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego. 25 kwietnia przypada setna rocznica urodzin Pierwszej Damy Piosenki - w koncercie specjalnym „Tribute to Ella Fitzgerald” najważniejsze utwory ikony jazzu zinterpretują wokalistki młodego pokolenia. Wschodzące gwiazdy usłyszymy również w ramach koncertów Jazzowej Sceny Młodych.

Informacje: www.krakow-jazz.pl

Tekst: Kasia Pilitowska
Zdjęcia: dzięki uprzejmości instytucji i festiwali

Similar articles

Wege Mapa: Najlepsze wegańskie i wegetariańskie restauracje Warszawy
30.01.2020 City

Wege Mapa: Najlepsze wegańskie i wegetariańskie restauracje Warszawy

The Decorated Streets of Wroclaw – See the best street art in Europe
01.05.2014 City

The Decorated Streets of Wroclaw – See the best street art in Europe