Menu Zarezerwuj
Puro Mag

KRAKÓW: PUNCA. Ambasada polskiego wzornictwa

26.07.2018 City

Serce krakowskiego Kazimierza pełne galerii, butików i knajpek. Uwagę przyciąga stylistyczna perełka na kolorowej ulicy Józefa: ciemnografitowe, ciężkie drzwi i witryna z oryginalnymi detalami. W tle, dyskretnie podświetlone, pysznią się pośród mięsistych aksamitów - kamienie, szkła, szlachetne metale. Wchodzimy do środka.

Niewielkie wnętrze zaaranżowane jest niczym scenografia najlepszego spektaklu. Szare ściany, płynnie przechodzące w miękką linię zasłon, doskonale eksponują formy i kolory. A te, starannie wyselekcjonowane, stanowią kwintesencję polskiego wzornictwa. Jesteśmy w PUNCA, autorskim butiku, prowadzonym przez duetów architektów wnętrz: Ewelinę Polak i Michała Gluszaka. Postanowili w sercu turystycznego Krakowa promować polskie produkty, wytworzone rzemieślniczo i z pasją.

“Współpracujemy ze sobą od lat i łączy nas podobna wrażliwość. Trochę niezależna od mody i utartych schematów. Opatrzone, sześcienne formy to dla nas nuda. Naszą bolączką jest to, że w Polsce wciąż niezły zbyt mają rzeczy brzydkie, że niewiele jest miejsc promujących polskie wzornictwo. Zalewa nas morze tandety, która rozpada się w rękach. Gdzie się podziało polskie rzemiosło? Czy naprawdę jest tak beznadziejnie? Otóż nie! Są w Polsce perły, tylko trzeba je znaleźć i promować. Ruszyliśmy więc w Polskę i rozpoczęliśmy połów”

Co więc złowili Ewelina i Michał, i co my złowimy w PUNCA? Biżuterię uzdolnionych polskich projektantek: Darii Siwiak, Aleksandry Przybysz /ALE.Concept, 10 decoart, ceramikę z najlepszych polskich manufaktur: Bolesławca, Kristoff, pracowni Marka Cecuły - Ćmielów Design Studio, eleganckie kryształy z huty Julia, czy przepiękne jedwabne apaszki wyeksponowane na ścianach niczym dzieła sztuki. Studio PUNCA zajmuje się także projektowaniem i tworzeniem własnych mebli - ich formy i detale podbijają serce! Szmaragdowa komoda wygląda niczym fasetowany kamień szlachetny oprawiony w mosiądz. Jest niczym biżuteria dla wnętrza, a jednocześnie - bardzo praktyczna i pojemna. Co więcej - projektanci, współpracując z lokalnymi twórcami, szyją autorskie obrusy i tekstylia stołowe, z przyjemnych tkanin, dopracowane do ostatniego szczegółu. To wyjątkowe produkty, których można dotknąć i poczuć magię pracy ludzkich rąk.

Nas w PUNCA urzekło jeszcze jedno: atmosfera. Zimą wnętrze ogrzewa kominek, wypełniając zapachem świerku i dymu. W jego cieple parzy się herbata w porcelanowym dzbanku - nikt tu nie zmarznie. Latem, gdy na zewnątrz doskwiera upał, przyjemny chłód zapewniają wiekowe mury kamienicy i ceramiczne, oryginalne płytki na podłodze. Uchylcie drzwi do tego magicznego świata.

 

PUNCA
Kazimierz, ul. Józefa 3
poniedziałek - sobota 11:00-19:00
niedziela 11:00-16:00 (tylko w grudniu)

 

Dopóki nam starczy sił, będziemy ambasadorami polskiego wzornictwa!

Similar articles

POZNAŃ: Wege mapa Poznania (część I)
24.10.2018 City

POZNAŃ: Wege mapa Poznania (część I)

POZNAŃ: Mapa sztuki. Niezwykłe muzea i galerie, które trzeba odwiedzić!
29.09.2019 City

POZNAŃ: Mapa sztuki. Niezwykłe muzea i galerie, które trzeba odwiedzić!