Menu Zarezerwuj
Puro Mag

KRAKÓW: Kulturalne hity jesieni, część II

24.10.2017 City

W Krakowie się dzieje! Jeśli chcesz wiedzieć, co i gdzie, zajrzyj do naszego przewodnika po najciekawszych wydarzeniach i festiwalach.

23- 29 października. Festiwal Conrada 2017

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest Niepokój. By pomóc nam zrozumieć i udomowić współczesne lęki, do Krakowa zjadą twórcy różnych kultur i światopoglądów, związani nie tylko z literaturą, ale także z filmem, teatrem, muzyką czy sztukami plastycznymi. Na miłośników literatury czekają dyskusje, debaty, lekcje czytania, wręczenie Nagrody Conrada honorującej najlepszego debiutanta, a także koncert i przede wszystkim możliwość spotkania ze znakomitymi gośćmi – pisarzami i krytykami z Polski i zagranicy. Do Krakowa przyjadą: Serge Bloch, Frédéric Boyer, Dan Brown, Maria Dąbrowska, Adam Hochschild, Siri Hustvedt, Achille Mbembe, Agneta Pleijel. Podczas festiwalu odbędzie się polska odsłona najsłynniejszej francuskiej nagrody literackiej – Lista Goncourtów: polski wybór. Gościem będzie francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz Éric-Emmanuel Schmitt.

Informacje i program: conradfestival.pl

Hakanaï | Adrien M & Claire B | Théâtre de Châtillon. Patchlab 2016 | fot. G. Gadioli

Hakanaï | Adrien M & Claire B | Théâtre de Châtillon. Patchlab 2016 | fot. G. Gadioli

24 – 29 października. 6. Patchlab Festival 2017

Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w oparciu o nowe media, najnowsze technologie i programowanie – 6. Patchlab Festival 2017 poświęcony jest sztuce danych oraz sztucznej inteligencji. Zbudowany wokół zasobów cyfrowych program festiwalu zaprezentuje możliwości ich twórczego wykorzystania, ale i zagrożenia, jakie niosą. W programie instalacje, performance, warsztaty, spotkania i prezentacje z udziałem artystów mediów elektronicznych z Polski, Niemiec, Austrii, Francji, Grecji, Włoch, Węgier, Belgii, Danii, Iranu, Japonii i Tajwanu. Tydzień ze sztuką cyfrową zwieńczy koncert legendy niemieckiej muzyki elektronicznej Anthony Rotha.

Informacje: www.patchlab.pl

26 – 29 października. 21. Międzynarodowe Targi Książki

Gościem honorowym tegorocznych Targów będzie Francja. Tradycyjnie niezwykle ciekawy program obejmuje nie tylko literaturę, ale i spotkania z autorami oraz tłumaczami. W Krakowie pojawią się m.in. ks. Adam Boniecki, prof. Jerzy Bralczyk, Arlette Cousture, Daniel de Latour, Jacek Dukaj, Katarzyna Grochola, Cezary Harasimowicz, Jan Hartman, Sylwia Chutnik, O. Leon Knabit, Marek Krajewski, Camilla Läckberg, Łukasz Orbitowski, Olga Tokarczuk, Michał Rusinek, Éric-Emmanuel Schmitt, Tomasz Sekielski, Szczepan Twardoch, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Adam Zagajewski.

Info: ksiazka.krakow.pl

fot. Mikołaj Zając

fot. Mikołaj Zając

17 – 26 listopada Audio Art 2017

Audio Art Festival to impreza dla ludzi z otwartym umysłem, gotowych na muzyczne eksperymenty. W siedzibie Instytutu Goethego, Akademii Muzycznej i Bunkrze Sztuki wystąpią artyści reprezentujący improwizację, noise oraz nową muzykę komponowaną wzbogaconą o wpływy elektroakustyki czy performance’u. Wydarzenia festiwalu Audio Art są transmitowane na żywo przez internet.

Info: www.audio.art.pl

24 – 26 listopada. Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem 2017

Zaprojektowani prezentują najnowszy polski i europejski dizajn, jego twórców i producentów na blisko 80 stoiskach. W programie wykłady i warsztaty związane z projektowaniem wnętrz i przedmiotów, spotkania z artystami i rzemieślnikami.

Informacje: www.zaprojektowani.com.pl

25 listopada. Premiera musicalu „Chicago”, Teatr Variete

Dzieło o międzynarodowej sławie po raz pierwszy na krakowskich deskach! Oparta na faktach historia dwóch kobiet skazanych za morderstwo święci triumfy zarówno na Brodwayu i teatrach na całym świecie, jak i na srebrnym ekranie (nagrodzona 6 Oskarami ekranizacja Roba Marshalla). W VARIETE za reżyserię odpowiada doskonale wszystkim znany i niezwykle ceniony przez krytyków i widzów Wojciech Kościelniak. Na scenie zobaczymy 19 aktorów, którym towarzyszy zespół 14 muzyków. Taki tytuł na scenie VARIETE gwarantuje sukces na całą Polskę, który nie może Cię ominąć!

More: teatrvariete.pl

Fot. Krzysztof Pawela, Warszawa, 1984 r.

Fot. Krzysztof Pawela, Warszawa, 1984 r.

Do 27 października. Wystawa „Fotoreporterzy”, Muzeum Historii Fotografii, ul. Rakowicka 22

Zdjęcia jedenastu reporterów skupionych wokół tygodnika studenckiego „itd” dokumentujących przełomowy czas schyłku PRL-u i stanu wojennego. Zapis okresu obfitującego w ważne i spektakularne wydarzenia, których źródłem były ruchy społeczne kontestujące istniejący system polityczny.

Info: mhf.krakow.pl

Do 31 grudnia. Wystawa „Osobliwe”, Muzeum Historii Fotografii, ul. Józefitów 16

Wystawa fotograficznych obrazów, które wytrącają widza z poczucia wizualnego komfortu. Zdjęcia wybrane ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie oraz z prywatnych kolekcji Jacka Dehnela i Wojciecha Nowickiego to crème de la crème zdjęć niewytłumaczalnych, nie wiadomo-po-co-zrobionych, a nawet źle wykonanych. Większość z nich to dzieła błędu i przypadku – te jednak w sztuce fotografii traktuje się z respektem.

Info: mhf.krakow.pl

 

text: Kasia Pilitowska

Similar articles

KRAKÓW: Spacer brzegami Wisły
20.03.2019 City

KRAKÓW: Spacer brzegami Wisły

Perły TRÓJMIASTA. Rozmowa z Moniką Brzywczy
31.12.2019 City

Perły TRÓJMIASTA. Rozmowa z Moniką Brzywczy