Menu Zarezerwuj
Puro Mag

KRAKÓW: Kulturalne hity jesieni

12.10.2017 City

Choć jesień skłania do grzania się pod kraciastym pledem z kubkiem herbaty w ręku, to w Krakowie wcale nie tak łatwo usiedzieć w domu! Obok znanych i obleganych festiwali, które stały się międzynarodową wizytówką miasta, na każdym rogu, w każdej piwnicy, klubie czy kawiarni, na małej lub wielkiej scenie - coś się dzieje. Jeśli jeszcze nie wiesz co ani gdzie - my Ci podpowiemy.  

8 – 15 października. UNSOUND Festival 

Pół wieku temu narodził się ruch hippisowski. Na pamiątkę tego wydarzenia tegoroczny festiwal muzyki elektronicznej Unsound odbędzie się pod hasłem Flower Power. Gwiazdy programu muzycznego to Einstürzende Neubauten, przewrotne ucieleśnienie hasła Flower Power i Zonal - rozwinięcie duetu Techno Animal - projektu Kevina Martina (The Bug) i Justina Broadricka (Godflesh) oraz Moor Mother. Mroczną elektronikę i ambient zaprezentują Visible Cloaks (duet Spencera Dorana i Ryana Carlile'a) i Gas Wolfganga Voigta oraz rosyjska producentka i DJ Nina Kraviz. W weekend dawnymi salami bankietowymi hotelu Forum zawładną didżeje: Noncompliant, DJ Sprinkles, Umfang, DJ Bone i DJ Stingray. Oprócz muzyki na festiwalowiczów czekają:  instalacja dźwiękowa Rainforest Spiritual Enslavement w Ogrodzie Botanicznym, warsztaty z reagowania na seksizm z Siksą, pokaz filmu "Fuck for Forest" i rozmowa z jego reżyserem Michałem Marczakiem.

Info: www.unsound.pl

11 października. Ogólnopolska premiera filmu “Ach, Śpij Kochanie”/ Kino Kijów 

W Kinie Kijów Centrum odbędzie się ogólnopolska premiera filmu „Ach Śpij Kochanie”. Thriller o miłości w reżyserii Krzysztofa Langa ma wszystko, aby podbić serca polskich widzów. Na czerwonym dywanie zobaczymy twórców obrazu, a wśród gwiazd m. in. odtwórców głównych ról: Andrzeja Chyrę i Tomasza Schuchardta, a także Andrzeja Grabowskiego i Bogusława Lindę. Zdjęcia do filmu realizowane były w Krakowie i Małopolsce. Zobaczymy muzea, krakowskie kamienice, międzywojenne wille, a także nowohuckie plenery. Historia filmowa została osnuta na faktach, zdradzimy Wam, że z totalnym dreszczykiem!

info

12 – 13 października. Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2017 

Tworzenie przyjaznego, a zarazem pięknego miejskiego krajobrazu to idea przewodnia Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2017. Tegorocznym tematem jest „Podwórze – pole wyobraźni”. Uczestnicy konkursów MBA zmierzyli się z pozostającymi na styku strefy prywatnej i  publicznej przestrzeniami krakowskich podwórek, śródmiejskich kwartałów oraz placów i skwerów postpeerelowskich osiedli. Konferencji towarzyszą wystawy konkursowe, a przez kolejne trzy tygodnie zgłoszone na konkurs prace można będzie oglądać w dawnym hotelu Cracovia. 

info

12 – 15 października. Zdjęcie z Kościuszką!

Portret zbiorowy krakowian w czapkach to jedno z wydarzeń Finału Roku Tadeusza Kościuszki - mogą wziąć w nim udział zarówno rodowici krakowianie, jak i przybysze. Dla uczestników przygotowano 10 tysięcy papierowych czapek! Pamiątkowe zdjęcie z drabiny wozu strażackiego wykona fotograf Wiesław Majka 14 października o godz. 15.00 na Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową. Do zbiorowego zdjęcia ustawi się również sam...Tadeusz Kościuszko. Zdjęcie będzie można pobrać ze strony www.krakow.pl i wydrukować lub podzielić się nim ze znajomymi.

info

14 października. Something Must Break – nowy projekt muzyczny w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Cyklem muzycznych koncertów, Artur Rojek, twórca OFF Festivalu, rozpoczyna współpracę z Małopolskim Ogrodem Sztuki. W programie wykonawcy z różnych stron świata - niepokorni, burzący schematy. Jako pierwsza wystąpi post-punkowa sensacja z Waszyngtonu – Priests. Kolejne koncerty zagrają przedstawiciele alternatywnej sceny zza oceanu: Mount Eerie (13 listopada) oraz Cities Aviv (1 grudnia).

www.mos.art.pl

 

9 – 19 października. 12. Krakowska Jesień Jazzowa

Krakowska Jesień Jazzowa to najważniejsze w Polsce wydarzenie dla twórców i słuchaczy muzyki improwizowanej. Tegoroczną edycję rozpocznie trzydniowa rezydencja Pera-Åke Holmlandera. Szwedzki wirtuoz tuby wystąpi wraz z grupą skandynawskich muzyków pod szyldem Carliot – It’s Never Too Late Orchestra. Towarzyszyć im będą m.in.: saksofonista i klarnecista Mikołaj Trzaska, portugalska trębaczka Susana Santos Silva i amerykański perkusista Tim Daisy. Kolejne koncerty: 15 października wspólny występ Krakow Improvisers Orchestra z Satoko Fujii – japońską pianistką jazzową i kompozytorką, 17 października koncert Michaela Zeranga oraz 19 października polskiego tria Lotto.

kjj-festiwal.pl

21 października “Harry Potter i Komnata Tajemnic in Concert”

Koncerty symfoniczne do filmów o Harry’m Potterze wracają do Krakowa wraz z drugą częścią „Harry Potter i Komnata Tajemnic in Concert”. Niezapomnianą ścieżkę autorstwa Johna Williamsa wykona Sinfonietta Cracovia, a widzowie równocześnie obejrzą film na 480 calowym ekranie HD. 

info

21 października. "Kraków Łał" Targi mody dzięcięcej, zabawek i akcesoriów

Targi dla najmłodszych - choć większość klientów odwiedza je w brzuchu mamy lub w wózeczkach, stały się jedną z najbardziej wyczekiwanych imprez w Krakowie. Wystawcy zaprezentują najlepszy polski dizajn dla najmłodszych, a przedstawiciele europejskich firm pokażą produkty tworzone według zasad fair trade. Nie zabraknie stoisk z książkami, zabawkami, biżuterią, zdrową żywnością i kosmetykami dla maluchów i przyszłych rodziców.  

info

22 października. Festiwal kulinarny Najedzeni Fest! Etnicznie

Po raz kolejny dawne sale bankietowe hotelu Forum zamienią się w najbardziej różnorodną restaurację w Krakowie. W roli gospodarzy wystąpią krakowskie bary, restauracje, mali producenci, sklepy z dobrym jedzeniem, piekarnie, inicjatywy kulinarne. Tak zapowiada się kolejna edycja festiwalu kulinarnego Najedzeni Fest!, tym razem pod hasłem: „Etnicznie”. U blisko 80 festiwalowych wystawców będzie można spróbować potraw pochodzących z różnych zakątków świata, a także zrobić nietuzinkowe egzotyczne zakupy.

info

 

tekst: Kasia Pilitowska

Similar articles

DESIGN TRENDS: Wokół zmysłów
05.12.2015 City

DESIGN TRENDS: Wokół zmysłów

Slow Beauty. 5 najlepszych naturalnych drogerii w Polsce
30.03.2017 City

Slow Beauty. 5 najlepszych naturalnych drogerii w Polsce