Menu Zarezerwuj
Puro Mag

KRAKÓW: Co kupić pod choinkę? Świąteczny Prezentownik

06.12.2017 City

W okolicach grudnia wszyscy jak zaklęci powtarzają mantrę: „i co kupić, i co kupić, i co kupić”... Na szczęście w Krakowie fantazja i duch oryginalności mają się doskonale. Trzeba jedynie skręcić nieco z zakupowego szlaku: pomyszkować w autorskich butikach, zastukać do artystycznych pracowni by odkryć nowe i unikalne. Ruszamy w miasto w poszukiwaniu (nie tylko) świątecznych inspiracji!

Na dzień dobry

Poranek to najważniejsza pora dnia, a otaczanie się pięknymi przedmiotami daje gwarancję dobrego nastroju i pogody ducha. Porcelana z KALVY, niewielkiej krakowskiej rodzinnej manufaktury, zachwyca prostotą kształtów i delikatnością zdobień. Motywy zwierzęce i roślinne stały się znakiem rozpoznawczym tej marki. Można wybrać spośród kilkunastu serii lub zamówić indywidualną dekorację śniadaniowych kubeczków, filiżanek lub talerzyków. Przedmioty można kupić w sklepie internetowym a odebrać na ul. Kalwaryjskiej 21 w Krakowie.

www.kalva.pl

Zjawiskowa ceramika

Andrzej Mędrek to cichy krakowski artysta, ale to, co wychodzi spod jego rąk, a właściwie z koła garncarskiego, krzyczy kolorami i oszałamia kształtem. Andrzej wytwarza unikatowe obiekty użytkowe z kamionki i porcelany. Jego prace charakteryzuje znakomite wyczucie formy, które w połączeniu z efektami stosowanych szkliw nadaje im niepowtarzalny, jednostkowy charakter. Każdy przedmiot jest unikatowy, dopieszczony w szczegółach, barwie i materii. Z artystą można umówić się w pracowni i wybrać to, czego dusza zapragnie. Można też zamówić indywidualny projekt lub obdarować bliskich warsztatami tworzenia ceramiki, które prowadzi Andrzej.

Andrzej Mędrek Ceramika

 

Dla kolekcjonerów

W świecie istnieje tylko kilka manufaktur, które zajmują się tradycyjną produkcją porcelany i ręcznym dekorowaniem wyrobów. Jedną z nich jest Fabryka Porcelany AS Ćmielów, manufaktura specjalizująca się w ręcznej produkcji luksusowej porcelany, która kultywuje przedwojenne tradycje Wytwórni Świt w Ćmielowie. Krakowski salon firmowy to prawdziwa galeria niezwykłej sztuki użytkowej z prezentami dla kolekcjonerów i pasjonatów. Każdy z produkowanych obecnie wyrobów posiada dedykowany certyfikat autentyczności, potwierdzający pochodzenie oraz nazwisko projektanta, a w przypadku figurek również niepowtarzalny numer rzeźby.

Porcelana "AS" Ćmielów 
Van Rij Gallery Kraków
Porcelana "AS" Ćmielów sklep Kraków. Galeria van Rij /fb

 
 

Papierowe cuda

Dla tych, co kochają papier, w szczególności zeszyty i notesy. Łatwo ich poznać: kartkując albumy, nie tylko dotykają stron z nostalgicznym uśmiechem, lecz także… wąchają. Te zwykłe z pozoru rzeczy „papierniczeni” - mała krakowska firma, traktuje z najwyższą atencją. Papierowe wyroby to nie tylko okładka, ale i format, rodzaj papieru i oprawy, sposób szycia i otwierania, przyjemność dotykania i pisania… Tak wykonane papierowe niezbędniki są po prostu piękne i użyteczne. Można je obejrzeć także na miejscu w pracowni, wystarczy się umówić. Wy jesteśmy papierniczo-zauroczeni!

www.papierniczeni.pl

Pachnące buteleczki

Krakowianka, Klaudyna Hebda, blogerka i etnofarmaceutka, czyli badaczka zależności między ludźmi a roślinami leczniczymi, produkuje pachnące i naturalne kosmetyki z roślin łąkowych. Ich powstawanie opisała w wydanej niedawno książce (też świetny prezent!) „Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu”, a autorskie buteleczki i pudełeczka pełne olejków, hydrolatów, peelingów i kremów sprzedaje w sklepie internetowym. Wonności idealne na dłuugą i szarą polską zimę!

www.klaudynahebda.pl

Mebelki, obrazki i cuda-wianki!

Tu wszystko jest autentyczne, fajne i dobrze zaprojektowane. Bibeloty z lat: 60., 70. i 80., odnowione fotele i krzesła, szkło, ceramika, polskie plakaty filmowe, lampy, zegary i przeróżne cuda-wianki. Dobre miejsce na poszukiwanie prezentu dla miłośnika stylu vintage. Ach, te szpeje!

"Szpeje"
Sklepy:
Nowa Huta w Muzeum PRL-u, os. Centrum E1, wt.-nd. g. 12-17
ul. Józefa 9, pn.-pt. G. 11-19, sb.-nd. g. 11-18

 

Lubię rzeczy

Sklep, w którym niebanalne przedmioty w stylu vintage z minionych dekad - lampy, wazony, przedmioty dekoracyjne, szkło, ceramika, grafika - kolekcjonowane przez dwie krakowianki, wyróżniają się na tle powszedniości sieciowych sklepów. Po uprzednim umówieniu telefonicznym można odwiedzić osobiście showroom i dokonać trudnego wyboru prezentu spośród zgromadzonych okazów!

Lubię rzeczy

Forum Designu

Miejsce, które można bez przesady nazwać świątynią polskiego współczesnego designu. Ulokowane w kultowym budynku Hotelu Cracovia stanowi niezaprzeczalną kopalnię wspaniałych prezentów. Można wybierać spośród mebli, dodatków, akcesoriów do ogrodu, dla dzieci, mody i tekstyliów. Cyklicznie odbywają się też targi i inne kreatywne wydarzenia.

www.forumdesignu.pl

Rzeczy same

Sklep (online i stacjonarny) z przedmiotami zaprojektowanymi i wyprodukowanymi w Polsce. Czego tu nie ma! Meble, lampy, ceramika, tekstylia, plakaty a także notatniki, wybrane kolekcje torebek i biżuterii, zabawki dla dzieci oraz książki i magazyny związane tematycznie z „dobrą rzeczą” i „dobrą przestrzenią”. Świetne miejsce, w którym można kupić prezent dla tych, którzy cenią współczesne wzornictwo, funkcjonalne i oryginalne rozwiązania, naturalne materiały i niemasowość produkcji.

Rzeczy same

ul. Nadwiślańska 11 
pon.-pt.  g. 11-19, sob. g. 11-17

Pamoja Goods

Projekt społeczno-artystyczny realizowany przez Alicję Wysocką / Alfa Omegi oraz kobiety mieszkające w slumsie Mathare w Nairobi w Kenii. Jego częścią jest krakowski sklep, w którym można kupić wyjątkowe buty, torby, plecaki i przedmioty stworzone przez kilkanaście kobiet z naturalnych, a nierzadko recyklingowanych, materiałów. Każda rzecz jest unikatowa, piękna w swojej prostocie i urzekająca afrykańską mieszanką kolorów. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na poprawę bytu twórczyń i edukację dzieci. To niezwykle, można komuś sprawić radość prezentem i równocześnie zrobić dobry uczynek! 

Pamoja Goods
ul. Józefińska 9
Kraków

Winylowa miłość

Tak się wspaniale składa, że wszystkie trzy najlepsze sklepy z płytami tworzą “trójkąt winylowy” na Kazimierzu. Trzej właściciele, trzy osobowości i trzy podejścia do „czarnych placków”. Jedno ich łączy: autentyczna miłość do tego co robią. Możesz przyjść posłuchać każdej płyty, możesz pogadać o stylach, wykonawcach i muzyce. Wsiąkniesz na kilka godzin, to oczywiste, ale wyjdziesz z nietuzinkowym prezentem, to pewne.

Records Dillaz 
Paul's Boutique Record Store  
High Fidelity, ul. Podbrzezie 6

 

tekst: Kasia Pilitowska
zdjęcia: dzięki uprzejmości właścicieli butików

 

Similar articles

POZNAŃ: Nocny Targ Towarzyski
27.04.2017 City

POZNAŃ: Nocny Targ Towarzyski

KRAKÓW: Wege mapa. Najlepsze wegetariańskie & wegańskie restauracje w Krakowie / część I
29.01.2018 City

KRAKÓW: Wege mapa. Najlepsze wegetariańskie & wegańskie restauracje w Krakowie / część I