Menu Zarezerwuj
Puro Mag

Gdynia Design Days: ERROR

30.06.2018 City

11. edycja Gdynia Design Days startuje już w najbliższy piątek 6 lipca o 18:00. Największy letni festiwal designu w Polsce każdego roku przyciąga profesjonalistów i entuzjastów dobrego projektowania. Na 10 dni Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia stanie się centrum festiwalowych wydarzeń obejmujących inspirujące wystawy i spotkania, angażujące warsztaty i wykłady oraz projekcje filmowe i dyskusje.


Tegorocznym tematem GDD jest ERROR, rozumiany jako błąd, spowodowany m.in. przesytem dóbr i technologii oraz komunikacyjnym szumem online i offline. Hasło, odwołując się do łacińskiego czasownika, mówi także o wędrowaniu, a co za tym idzie, poszukiwaniu nowych możliwości i rozwiązań. W programie festiwalu znalazło się 20 wystaw kuratorskich i aż 120 merytorycznych wydarzeń. Dla zainteresowanych konkretnym zagadnieniem przygotowano bloki tematyczne skupione wokół 5 zakresów: ERROR, WZORNICTWO, GRAFIKA, MODA, MIASTO + ARCHITEKTURA oraz WNĘTRZA. Jak zwykle, nie zabraknie także rozwijających kreatywność wydarzeń dla dzieci. Tegoroczna edycja festiwalu ma charakter międzynarodowy. Festiwal współtworzy blisko 150 ekspertów z Polski i zagranicy, a na wystawach będzie można zobaczyć innowacyjne produkty z niemal całego świata. Wszelkie informacje o wystawach dostępne są w języku angielskim, a w programie znalazły się także anglojęzyczne warsztaty i wykłady.Na co warto zwrócić szczególną uwagę w tegorocznym programie?

Ludzkość vs. nadmiar

Jednym z współczesnych błędów współczesnego świata, wpisującym się w hasło ERROR, jest przeładowanie. Problem nadmiaru informacji i dóbr stanowił punkt wyjścia do wystawy głównej „Error. Czy chcesz kontynować?” kuratorowanej przez Izabelę Bołoz oraz przygotowanej przez DorotęStępniak wystawy „Overload / Przeciążenie”. Zadamy sobie pytania – jakie są granice zależności człowieka od technologii? Jak zachować równowagę między rzeczywistością cyfrową i analogową? Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla własnej wygody? Wśród prezentowanych produktów znalazły się m.in. kurtka KOVR, blokującą sygnały radiowe i promieniowanie, dzięki czemu uniemożliwia namierzanie przez urządzenia cyfrowe oraz urządzenie Moment == Memory, które rejestruje nasze życie za pomocą kamery przymocowanej do ciała. O uzależnieniu od technologii i generowaniu danych porozmawiamy w bloku ERROR podczas wykładu Michała Mazura (TrendNomad).

 

Pomagamy, projektując

ERROR to także stawianie czoła nieoczekiwanemu. Zadaniem projektantów jest nie tylko ułatwianie codziennego życia, ale także reagowanie na kryzysy. O tym jak projektować w dobie zmian klimatycznych i konfliktów opowie wystawa „Empatia, teraz!” (kurator: Michał Bachowski), gdzie zobaczymy m.in. słownik obrazkowy ICOON for refugees. Książeczka zaprojektowana przez Gosię Warnik ma pomagać odnaleźć się w nowej rzeczywistości osobom zmuszonym do emigracji ze względu na różnego rodzaju kryzysy. Z kolei na wystawie „(Nie)ożywione” (kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Karol Murlak) poznamy nowe materiały tworzone z odpadów. Za przykład posłuży m.in. krzesło skonstruowane z mieszaniny suchych, jesiennych liści i bio-żywicy ze zużytego oleju kuchennego. Podczas festiwalu sprawdzimy także, jak wykorzystywać innowacje w designie dla podniesienia komfortu życia osób z niepełnosprawnościami. Wystawa „MyHand” to prezentacja projektu wykorzystującego druk 3d do samodzielnego wykonywania spersonalizowanych protez parametrycznych (zespół kuratorski: Wiesław Bartkowski, Monika Brauntsch, Dorota Cetnarska, Michał Piasecki, Dorota Kabała).

Kreatywna synergia – design + biznes

W tym roku po raz trzeci w programie GDD znajdą się wydarzenia łączące design z biznesem. Pakiet szkoleniowy „Design językiem Biznesu” skierowany jest do przedsiębiorców chcących nawiązać relacje z projektantami. Za harmonogram odpowiada agencja strategiczna Change Pilots – Henryk Stawicki i Justyna Turek. Z kolei cykl wykładów i warsztatów „Stwórz i Sprzedaj” przeznaczony jest dla twórców chcących z sukcesem wprowadzić swoje produkty na rynek. W ramach wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję skorzystać ze wskazówek m.in. Magdy Przelaskowskiej z zespołu Google oraz Dariusza Puzyrkiewicza, współautora „Biblii e-Biznesu”. Co więcej na GDD2018 zostanie zaprezentowana trzecia seria produktów marki „MANUBA kolekcja GDD” opartej na współpracy lokalnych rzemieślników z projektantami, dostępnych w sprzedaży podczas festiwalu.

 

Dzieciaki, do dzieła!

„A kuku. Ilustrowane historie” to interaktywna wystawa ilustracji skierowana do dzieci i dorosłych o dziecięcej wrażliwości. 15 prac najlepszych polskich rysowników pokaże różnorodność i talent grafików i twórców ilustracji. Każdego dnia na festiwalu dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach rozwijających umiejętności manualne i wyobraźnię. Zbudują miasto z Lego i port z tektury, stworzą drewniane intarsje, skonstruują tipi. Najmłodsi poznają także możliwości nowych technologii podczas
warsztatów z technik multimedialnych.


Poznaj ludzi i miasto

GDD to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń. Towarzyskim sercem festiwalu będzie Strefa Spotkań ulokowana w prototypowni PPNT Gdynia. To tutaj – w centrum festiwalowych wydarzeń, uczestnicy napiją się kawy przygotowanej przez TŁOK Kawiarnię, przejrzą książki o tematyce designu i odpoczną. Organizatorzy GDD zachęcają także do eksplorowania miasta – w wielu gdyńskich i trójmiejskich kawiarniach, sklepach i instytucjach natknąć się będzie można na mniejsze wystawy i dobrze zaprojektowane produkty. Poszukujący relaksu znajdą ukojenie w Terminalu Designu w Parku Rady Europy, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa #offline, pokazująca wyjątkowe przedmioty wyposażenia wnętrz (LUMANN). Miłośników pięknych gadżetów i przedmiotów codziennego użytku ucieszy informacja o targach wzornictwa Gdynia Design Days <3 Bakalie. We wnętrzach modernistycznego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości 7 i 8 lipca swoje produkty wystawią młode polskie marki tworzące m.in. biżuterię, kosmetyki, ceramikę, dywany, oświetlenie i grafikę. W poszukiwaniu inspiracji warto udać się też do Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”, który na czas festiwalu zmieni się w Dom Idei Design Alive.


Pełen program GDD2018 na www.gdyniadesigndays.eu
Na wystawy i wykłady wstęp wolny. Na warsztaty wymagana jest rejestracja.

GDD2018 #ERROR
Kiedy: 6 – 15 lipca
Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
www: gdyniadesigndays.eu
FB: facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram: @gdyniadesigndays
oficjalny hashtag: #GDD2018 #GDD #gdyniadesigndays

Similar articles

PURO MOOD for Books: Beautiful Details
06.06.2016 City

PURO MOOD for Books: Beautiful Details

KRAKÓW: Smak w kieszeni. Rzecz o najmniejszych knajpkach Krakowa
14.07.2017 City

KRAKÓW: Smak w kieszeni. Rzecz o najmniejszych knajpkach Krakowa