Menu Zarezerwuj
Puro Mag

GDAŃSK: Sztuka Wyboru. Wyjątkowy concept store w Trójmieście

31.10.2018 City

Jest takie miejsce na mapie Trójmiasta, gdzie kultura, sztuka i ludzie spotykają się w jednym miejscu. Gdzie idee krążą w powietrzu i zyskują realny wymiar. Gdzie można poczuć, dotknąć, doświadczyć. Sztuka Wyboru - wyjątkowa przestrzeń w skali kraju - to kawiarnia, księgarnia, galeria sztuki, sklep z dizajnem i ogromna przestrzeń konferencyjno-wystawiennicza, mieszcząca się na dwóch piętrach zabytkowego budynku w gdańskim Wrzeszczu. Tym wszystkim zarządza Magdalena Kalisz*, współtwórczyni miejsca, kuratorka i animatorka kultury. Tu się dzieje!


Jak się stało, że Sztuka Wyboru pojawiła się w Waszym życiu? Ona Was znalazła, czy Wy ją?

Ona znalazła nas, ale też byliśmy na nią gotowi. Cztery lata temu mieszkaliśmy z Pawłem Szopowskim (mój partner i wspólnik) w Warszawie i pracowaliśmy przy projekcie przewodników z serii Ogarnij Miasto. Razem z Dorotą Szopowską (siostrą Pawła) byłyśmy odpowiedzialne za teksty, redakcję i zdjęcia miejsc opisywanych w naszych przewodnikach, natomiast Paweł koordynował proces wydawniczy i dystrybucję. Spędzaliśmy sporo czasu jeżdżąc po polskich miastach i odkrywając mniej uczęszczane ścieżki. Poznałam mnóstwo ciekawych, twórczych ludzi i odwiedziłam dziesiątki inspirujących miejsc. Przez moment nawet myśleliśmy o tym, aby otworzyć w Warszawie nowoczesne alternatywne centrum informacji turystycznej z pyszną kawą, dobrą książką, polskim dizajnem i sztuką. Mniej więcej w tym czasie dostaliśmy sygnał z Gdańska. W jednej z centralnych dzielnic powstawał nowy projekt pod nazwą Garnizon Kultury. Otrzymaliśmy propozycję współpracy od inwestora i dziesięć miesięcy później mieszkaliśmy już we Wrzeszczu, a miesiąc po naszej przeprowadzce Sztuka Wyboru zaistniała na mapie Gdańska.


Co jest unikalnego w Gdańsku i Trójmieście, że tu działacie?

Gdańsk zawsze był mi bliski, pochodzę z północy Polski, wychowałam się w położonym 60 km stąd Elblągu. Jednak nigdy wcześniej nie mieszkałam w Trójmieście. Studia i pierwsze lata pracy spędziłam w Warszawie, potem wyjechałam „w świat” na 8 lat. Z plecakiem przemierzyłam 5 kontynentów i odwiedziłam blisko 60 krajów. Pracowałam głównie w branży turystycznej i zazwyczaj wybierałam lokalizacje nad brzegiem morza czy oceanu. Podświadomie czuję się najlepiej w pobliżu wielkiej wody. Uwielbiam, kiedy za oknem słychać krzyki mew. Ucieszyłam się z Gdańska, mam tu z jednej strony Bałtyk, z drugiej wspaniale pofałdowane tereny leśne w postaci Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - idealne na spacery z psem i rowerowe wyprawy. Przyzwyczaiłam się do silnych wiatrów, które świetnie wpływają na atmosferę Gdańska i przyspieszają jego puls. W powietrzu krążą idee wolności, solidarności i kreatywności. Gdańsk jest częścią złożonego organizmu składającego się z trzech niezależnych, unikalnych miast. Mieszkam 15 minut drogi od Sopotu i 25 minut od Gdyni. Ta bliskość i różnorodność jest dla mnie bardzo atrakcyjna.

Na czym polega Sztuka Wyboru? Co się u Was dzieje?

Sztuka Wyboru zajmuje dwa piętra (850 m2) w pięknie odrestaurowanym, zabytkowym budynku na terenie dawnych koszar pruskich. To połączenie przestronnej kawiarni z księgarnią i galerią sztuki (parter) oraz sklep z polskim wzornictwem, niezależną modą i dwie przestronne sale na kreatywne działania (1 piętro). W ciągu trzech lat staliśmy się ważnym kulturalnym punktem Trójmiasta. Organizujemy autorskie spotkania, wystawy sztuki i dizajnu, warsztaty kreatywne, debaty tematyczne, targi vintage, kursy projektowania graficznego i fotografowania, cykle spotkań pod hasłem Sztuka Podróżowania oraz Zdrowe Niedziele. Prawie codziennie dzieje się u nas coś ciekawego. Spójrzmy na aktualny tydzień: dziś odbyły się u nas warsztaty florystyczne pod hasłem „Las w słoiku”, jutro gościmy trzy spotkania w ramach festiwalu Open House: warsztaty architektoniczne, spotkanie z Lilly Bernheimer, autorką książki „Potęga przestrzeni wokół nas” oraz wykład dr Moniki Zawadzkiej o dzielnicy Wrzeszcz. W niedzielę pilates, warsztaty robienia kiszonek i tworzenia świec sojowych. W środę mamy kolejną odsłonę projektu Sztuki Dźwiękowe: spotkanie z Marcinem Dymiterem Zagubione taśmy. Muzyka użytkowa, radiowa i telewizyjna oraz koncert Filipa Szałaska i Petara Petkova Trzy cisze. Galenosfery w pobliżu. W czwartek spotkanie z cyklu Sztuka Podróżowania, a w piątek wernisaż wystawy zbiorowej Delikatna sprawa. Szkło. W sobotę i niedzielę - przerwa na oddech ;)


Sporo organizujesz i wymyślasz (choćby Alternatywne Targi Ślubne, Gdańskie Targi Książki) - jaki jest wspólny mianownik tych przedsięwzięć, myśl przewodnia? I skąd czerpiesz energię i motywację, by to wszystko realizować?

Wymyślamy razem z Pawłem, właściwie to on rzuca jakiś pomysł w przestrzeń, a ja przytakuję i zabieramy się do realizacji. Tak powstały przewodniki Ogarnij Miasto, Alternatywne Targi Ślubne (sześć edycji za nami), Gdańskie Targi Książki (pracujemy właśnie nad drugą edycją), dodatkowo cykliczne projekty pod hasłem Sztuka Projektowania i Sztuka Fotografowania, sporadycznie wydajemy też książki napisane przez znajomych związanych ze Sztuką Wyboru. Wspólny mianownik: alternatywa, możliwość wyboru, zrobić coś po swojemu, coś, co nam się podoba i czego nie ma wokół nas. Skąd energia na to wszystko? Lubimy nowe wyzwania i naszą pracę. Pracujemy naprawdę dużo, ale zajmuję się głównie tym, co mnie interesuje. Spotykam na co dzień ludzi, którzy podobnie myślą i mają podobne poglądy na świat. Razem z nimi działam, inspirujemy się nawzajem. Następuje ciągłą wymiana energii. Jednak zawsze pilnuję, aby mieć czas na wakacje i na oddech poza Trójmiastem. Wtedy powroty do Gdańska są miłe, a w głowie jeszcze więcej pomysłów na kolejne działania.


Jaka jest Sztuka Wyboru, w trzech słowach?

Otwarta na nowe projekty, dynamiczna i zaskakująca.


Za 5 lat... Wymarzony projekt, przedsięwzięcie?

Chodzi mi po głowie małe nowoczesne prywatne muzeum, w specjalnie zaprojektowanym na tę okazję budynku. Tematyka jeszcze do końca nieokreślona, ale myśli krążą wokół książki i projektowania graficznego lub wokół architektury i koncepcji „smart city”. A jeśli chodzi o przedsięwzięcie: nowe targi lub festiwal wokół przyszłości szeroko pojętej kultury i sztuk wizualnych.

*MAGDALENA KALISZ
Z wykształcenia prawniczka, kulturoznawczyni i amerykanistka. Osiem lat spędziła poza Polską, podróżując i pracując głównie w branży turystycznej. Przemierzyła pięć kontynentów i zwiedziła ponad 60 krajów. Od kilku lat znowu mieszka w Polsce i współtworzy serię alternatywnych i subiektywnych przewodników „Ogarnij Miasto”. Pilnie śledzi polskie miasta, odkrywa w nich nowe zjawiska i trendy, fotografuje i opisuje. Obecnie mieszka w Gdańsku i współtworzy nowe kreatywne miejsce - Sztukę Wyboru, która jest połączeniem kawiarni, księgarni, galerii sztuki i sklepu z polskim wzornictwem. Kreuje wydarzenia promujące kulturę, sztukę, literaturę i dizajn. Prowadzi spotkania autorskie, organizuje wystawy, targi i warsztaty

 

Sztuka Wyboru / fb
ul. J. Słowackiego 19
80-257 Gdańsk

 

Rozmowa: Agata Kiedrowicz
Zdjęcia: Daria Szczygieł 

Similar articles

Wakacyjny Przewodnik PURO: Kraków w plenerze
31.07.2017 City

Wakacyjny Przewodnik PURO: Kraków w plenerze

Mała czarna po krakowsku
20.01.2017 City

Mała czarna po krakowsku