Menu Zarezerwuj
Puro Mag

GDAŃSK: Szekspir w sercu Trójmiasta

30.04.2018 City

Skąd Szekspir w Gdańsku? Tutaj, jeszcze za jego życia, wystawiane były sztuki Mistrza ze Stratfordu. Gdański Teatr Szekspirowski powstał w miejscu, gdzie od początku XVII w. funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. Obecnie stoi tu jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata, inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim.

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zaprojektowany przez Renato Rizziego, uznawany za jedno z największych dzieł architektury ostatnich lat, pokryty jest 1 200 000 antracytowych cegieł i ceglanej kostki brukowej, a jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira. Jako jedyny teatr w Polsce wystawia spektakle na scenie elżbietańskiej. Może pomieścić do 1000 gości, w zależności od ustawienia sali i rodzaju wydarzenia. W budynku pełno jest niecodziennych rozwiązań architektonicznych - funkcję foyer pełni zarówno hol wejściowy, ale również podwieszana drewniana sala oraz korytarze, prowadzące do poszczególnych poziomów galerii dla widzów. W przypadku ustawienia klasycznej sceny włoskiej najlepsza widoczność jest z miejsc siedzących na parterze, na pokrytych skórą fotelach oraz na galeriach na wprost sceny. Gdy wysunięta jest scena elżbietańska, na parterze nie ma foteli a widzowie stoją wokół sceny - w tym układzie widoczność z galerii bocznych jest znakomita. Wisienką na torcie jest otwierany dach, który błyskawicznie - w ciągu 3 minut! - pozwala na oglądanie spektaklu pod gołym niebem.

 

Aby przenieść się w elżbietańskie czasy wystarczy udać się na wycieczkę z przewodnikiem (zalecamy wcześniejszą rezerwację miejsca), które są organizowane codziennie, lub - co gorąco polecamy - wybrać się na spektakl (np. w ramach słynnego Festiwalu Szekspirowskiego) lub jedno z licznych wydarzeń kulturalnych, warsztatów, koncertów.

Gdański Teatr Szekspirowski jest także założycielem Teatru w Oknie (obecnie pod skrzydłami Fundacji Theatrum Gedanense) - pierwszego tego typu teatru studyjnego na świecie. Usytuowany jest w samym centrum gdańskiej starówki, przy ul. Długiej 50/51, głównej spacerowej ulicy Gdańska, na którą wychodzą jego dwa duże okna. Stanowią one naturalną sceniczną rampę, element scenografii bądź przestrzeń gry, umożliwiając wystawianie spektakli zarówno wewnątrz teatru, jak i na zewnątrz, na dobudowanej scenie bądź bezpośrednio na ulicy.

Aktualny program wydarzeń znajduje się stronie internetowej teatru: teatrszekspirowski.pl

Zdjęcia: Matteo Piazza (1,2,3-4,6-7), Krzysztof Mystkowski (5), Dawid Linkowski (8)

Similar articles

KRAKÓW: Kulturalne hity jesieni, część II
24.10.2017 City

KRAKÓW: Kulturalne hity jesieni, część II

TRÓJMIASTO: Retro spacery. Skręć w lewo
19.01.2018 City

TRÓJMIASTO: Retro spacery. Skręć w lewo