Menu Zarezerwuj
Puro Mag

Dobry wieczór we Wrocławiu!

24.09.2014 City

Kiedyś rozświetlały ulice polskich miast, z czasem jednak zgasły i trochę o nich zapomniano. Teraz jednak z sukcesem przywracane są do życia, by powtórnie stać się oryginalnym elementem tkanki miejskiej i znowu cieszyć oczy przechodniów.

Niezwykłe wydarzenie miało miejsce we wtorek 23 września, we Wrocławiu. Dzięki staraniom fundacji Neon Side Wrocław, zajmującej się od lat ratowaniem i rewitalizacją miejskich neonów, rozbłysło podwórko przy ulicy Ruska 46. Neonowa ekspozycja została włączona przedpremierowo, gdyż wciąż trwają prace nad rozmieszczeniem szyldów na elewacji. Organizatorom wydarzenia zależy aby przywrócić odrestaurowane neony ich oryginalnemu kontekstowi, czyli przestrzeni miejskiej.

W swojej wciąż rozrastającej się kolekcji Neon Side posiada 45 neonów a te najbardziej okazałe rozświetliły ściany budynków wrocławskiego podwórka. Lokalizacja też jest nie przypadkowa. To nowo powstające artystyczne i kulturalne miejsce na mapie miasta. Swoje siedziby będą miały tam stowarzyszenia kulturalne i organizacje związane między innymi z organizacją  projektu Europejska Stolica Kultury, którą Wrocław zostanie w 2016 roku!

Galeria Neon Side to inicjatywa grupy miłośników neonów, dzięki którym będzie można je podziwiać na zewnątrz oraz wewnątrz w klubo-galerii przy Ruska 46. Chce ona stać się centrum dyskusji o sztuce, organizować wydarzenia kulturalne, spotkania z artystami, wystawy, koncerty. Pełną parą rusza już pod koniec października.

Neonami z czasów Polski Ludowej, klimatem jaki tworzą, różnorodnością kształtów i liter, zachwycają się nie tylko wielbiciele wzornictwa z tamtych lat, ale również brytyjska telewizja BBC zwiastując renesans neonów w Polsce.  Trudno się z nimi nie zgodzić. Wrocław nie jest bowiem jedynym miastem skupiającym pasjonatów świetlnych szyldów. Od 2012 roku na warszawskiej Pradze działa Muzeum Neonów, zajmujące się dokumentacją i ochroną polskich reklam świetlnych powstałych po II wojnie światowej, a Muzeum Historii Poznania jest w trakcie przygotowywania specjalnej wystawy poświęconej neonom poznańskim.

W PURO trzymamy kciuki za takie pasjonujące inicjatywy, zwłaszcza że mają one miejsce w naszych PURO Miastach. My również hołdujemy sztuce rozświetlania przestrzeni i dumnie prezentujemy neon naszej poznańskiej restauracji NIFTY No. 20Zapraszamy!

Fotografie neonów dzięki uprzejmości Neon Side Wrocław.

Similar articles

Gdynia Design Days: Nadciąga sztorm
29.06.2017 City

Gdynia Design Days: Nadciąga sztorm

WROCŁAW: T-mobile Nowe Horyzonty
03.08.2017 City

WROCŁAW: T-mobile Nowe Horyzonty