Menu Zarezerwuj
Puro Mag

DESIGN TRENDS: Design DNA. Kolor

25.07.2015 City

Wygląd, forma, faktura i zapach przedmiotów to obok ich funkcjonalności zespół cech, który, tak jak DNA w człowieku, zawiera wiele istotnych informacji o obiekcie. Te namacalne wartości odczuwane dzięki ludzkim zmysłom wpływają na jakość relacji i emocje, które powstają między nami a otaczającymi nas rzeczami. A nierzadko wywołują miłość od pierwszego wejrzenia! W Trendbooku 2016, inspirowanym Dutch Design Week 2014, analiza kolorów, kształtów, detali, wzorów i materiałów nosi tytuł Design DNA. Bo niczym kod genetyczny określa to, co ważne we współczesnym designie.

foto: Pieteke Korte / Foamstone, photo credits: Daantje Bons 

W serii artykułów przybliżających trendy we współczesnym projektowaniu - DESIGN TRENDS, “zdekoduję” również projektowe DNA*. Jako pierwszą zaprezentuję paletę kolorystyczną. Ze względu na fakt, że barwy odbieramy zmysłem wzroku, kolor dostarcza nam pierwszych informacji o obiekcie i budzi w nas emocje. Kolor określa też nasze relacje z przedmiotami, sposób, w jaki budujemy przestrzeń wokół siebie. Jest pierwszorzędny.

foto: Fien Dekker / Rain(a)way 

Przyglądając się projektom zaprezentowanym podczas DDW 2014, wybrałyśmy, wraz ze współautorkami Trendbooka,  barwy, które pojawiały się wśród nich najczęściej, a także odgrywały w projektach istotną rolę. Wybrane kolory posłużyły nam do stworzenia palety barw, która podzieliła się na dwie wyraźne grupy: Skóra Ziemia. Oba tematy są obecnie silną inspiracją dla artystów i projektantów, i to zarówno jeśli chodzi o metody tworzenia, jak i dobór barw.

foto: drugi rząd od lewej: Joris Petterson / Home Barista, Louise Knoppert / Proef, Fien Dekker / Rain(a)way, Pieteke Korte / Foamstone, photo credits: Daantje Bons; dolny rząd: Pinterest

W obu paletach przeważają kolory transparentne, przypominające taflę lodu czy naskórek, a różnorodność wyraża się głównie w narastającym nasyceniu. Paleta Skóra składa się z barw ciepłych, kojarzących się z temperaturą i odcieniami ludzkiego ciała. Z kolei Ziemia to zbiór kolorów oddających klimat skandynawskiej surowości. Balans zawarty w paletach wiąże się ze zmiennością cykli w naturze i w ludzkim ciele, odwiecznie dążących do osiągnięcia pełnej harmonii.

foto: dolny rząd od lewej: Maud Van Deursen / CHATEAU D’EAU, Corradino Garofalo / The fourth Wall, Denise Gons / OUTFIT HOUSEFIT, Maddalena Selvini / S.pot; dolny rząd: Pinterest

*Tekst: Justyna Strociak

Ukończyła Industrial Design w School of Form w Poznaniu. W sierpniu 2014 roku razem z Magdą Gąsiorowską została finalistką konkursu dla młodych projektantów Make Me! Kilka miesięcy później razem z czterema koleżankami na zaproszenie Lidewij Edelkoort, obserwatorki i badaczki trendów, odbyła kilkudniową wizytę w paryskim oddziale firmy Trend Union, gdzie miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat obecnych trendów i sposobu ich analizowania. W marcu 2015 razem z Eweliną Rytel, Magdą Gąsiorowską i Aleksandrą Kalinowską ukończyła pracę nad Trendbookiem zawierającym inspiracje z dziedziny designu na rok 2016. Praca przebiegała pod okiem Zuzanny Skalskiej.

 

DESIGN TRENDS

Jako projektantka zauważam silną potrzebę ciągłego obserwowania wydarzeń związanych z projektowaniem. Ich znajomość poszerza spojrzenie na potrzeby ludzi, pomaga jaśniej je zrozumieć i celniej zdefiniować ostateczne formy projektów. Znajomość realiów, w których żyjemy, umożliwia odkrywanie nieistniejących wcześniej sytuacji wymagających innowacyjnych rozwiązań, szczególnie ważnych w świecie biznesu. Ponadto informacje o trendach mogą mieć też znaczenie dla osób chcących bardziej świadomie uczestniczyć w zmianach dziejących się dookoła.

 

Więcej zdjęć z cyklu DESIGN TRENDS na naszym Pintereście!

Similar articles

Meals on wheels. Poznańskie Food Trucki
14.06.2017 City

Meals on wheels. Poznańskie Food Trucki

Poznań: TOTEMY - na styku sztuki i ekologii
18.07.2019 City

Poznań: TOTEMY - na styku sztuki i ekologii