Tomasz Szerszeń

Szerszen1

Ty.Ja.Rzeczy - @ Łódź

Szerszen2

Ty.Ja.Rzeczy - @ Łódź

Szerszen3

Ty.Ja.Rzeczy - @ Łódź

Szerszen4

Bez Tytułu - @ Łódź

Szerszen5

Bez Tytułu - @ Łódź

BIO

Tomasz Szerszeń - artysta wizualny, fotograf, antropolog i badacz sztuki. Absolwent Fotografii w PWSFTViT w Łodzi i Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, doktor nauk o sztuce. Członek redakcji kwartalnika „Konteksty”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Autor licznych książek, m.in. Podróżnicy bez mapy i paszportu, Architektura przetrwania, Wszystkie wojny świata, redaktor książek Oświecenie, czyli tu i teraz i Neorealizm w fotografii polskiej 1950-1970. Kurator wystaw „Czym jest  Oświecenie?” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i „Transfert” w Galerii Studio, współautor spektaklu „Hiroshima / Love” w Biennale Warszawa (reż. Julia Holewińska). Prezentował swoje fotografie na licznych wystawach w Polsce i zagranicą m.in. na Paris Photo.

Artwork

Bez tytułu, kolaż, technika mieszana, 2019 

Bez tytułu, kolaż, technika mieszana, 2019

W swoich kolażach Tomasz Szerszeń wykorzystuje archiwalne czarno-białe fotografie. Wycina głowy znanych bohaterów i bohaterek z historycznych filmów i tworzy z nich hybrydyczne, wielogłowe postacie. Tłem do jego prac są wzory tapet i desenie mebli modne w latach sześćdziesiątych. Do kompozycji dodaje kolorowe geometryczne elementy, które nadają jej dynamizmu. 

Cykl Ty.Ja.Rzeczy, kolaż 2012

Cykl kolaży „Ty.Ja.Rzeczy” nawiązuje do najważniejszego magazynu w tematyce mody i life style’u wydawanego w Polsce w czasach PRL-u głównie w latach sześćdziesiątych. Wyróżniało się ono awangardową szatą graficzną, pokazywaniem progresywnych trendów z krajów zachodnich oraz poświęcało wiele miejsca sztuce współczesnej i literaturze. W swoich kolażach Szerszeń wykorzystuje czarno-białe fotografie mężczyzn i kobiet, które łączy projektami mebli i wnętrz, a także krzyżówkami i elementy z kolorem czerwonym tworząc interesujące, pełne napięcia kompozycje.

Szukaj w