28.07.2016

WROCŁAW: O pisaniu obrazem. Kopublikacja

Idealne opowiadanie powinno być zwięzłe, trafiać w sedno i działać jak szybki zastrzyk silnych emocji. Kurt Vonnegut w jednej z ośmiu wskazówek dla początkujących autorów krótkich form, napisał:

"Wykorzystaj czas zupełnie obcej osoby w taki sposób, żeby nie czuła, że go zmarnowała."

Wyrazisty klimat opowiadania wydaje się doskonałym materiałem do pracy dla ilustratora, jednak książka z obrazkami jest u nas wciąż domeną literatury dziecięcej. Na polskim rynku wydawniczym brakuje dobrze wydanych, interesujących publikacji dla dorosłych, w których tekst korespondowałby z obrazem. Z chęci zmiany tego stanu rzeczy narodziły się warsztaty Kopublikacja, powstałe przy współpracy studia Pillcrow, Galerii Dizajn BWA Wrocław i Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W październiku rozpocznie się ich druga edycja.

Nazwa Kopublikacja powstała na skutek połączenia dwóch terminów – publikacji i kooperacji. W ten sposób opisany został zarówno finalny produkt warsztatów, jak i proces jego powstawania. Jak tłumaczą pomysłodawcy projektu, Grzegorz Owczarek i Maciej Kodzis ze studia Pillcrow, idea Kopublikacji zakłada współpracę trzech grup warsztatowych – layoutowej, literniczej i ilustracyjnej. W ciągu siedmiu trzydniowych zjazdów uczestnicy pracują nad konkretnymi aspektami publikacji. Każdy z nich bierze na warsztat jeden z piętnastu tekstów prozatorskich, dostarczonych przez Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Ilustratorzy i liternicy współpracują ze sobą, aby stworzyć spójną, jednolitą koncepcję typografii i ilustracji, a uczestnicy z grupy layoutowej mają za zadanie złożenie publikacji i przygotowanie całości do druku. Kooperacja, zawarta w nazwie projektu, jest zatem niezbędnym czynnikiem służącym stworzeniu książki o wysokich walorach artystycznych.

 

 

 

Warsztaty mają formę spotkań ze specjalistami związanymi z poszczególnymi dziedzinami projektowania. Podczas pierwszej edycji Kopublikacji grupa literników uczestniczyła w zajęciach z Łukaszem Dziedzicem i warsztatach kaligraficznych z Ewą Landowską, ilustratorzy pracowali m.in. pod kuratelą Pawła Mildnera i Oli Niepsuj, a zajęcia z layout’u współprowadzone były przez Zofię Oslislo i Mariana Misiaka. W sierpniu ruszają zapisy na drugą edycję projektu, która będzie miała nieco inną formułę. Jak mówi Grzegorz Owczarek:

"Różnica będzie polegać na tym, że poza książką powstanie też strona internetowa. To nie klasyczny konflikt Print vs Web, raczej Print & Web; traktowane jako różne, ale równie ciekawe media. Strona, która powstanie, na pewno będzie mocno nawiązywać do książki, a książka do strony. Dzięki temu możemy podjąć nowe tematy: skład tekstu w internecie, interaktywną i ruchomą ilustrację, czy też generowane, zmienne liternictwo."

 

 

 

 

Zmiana koncepcji jest odpowiedzią na ograniczoną dystrybucję książki, która ostatnio została wydana w 500 egzemplarzach i rozeszła się w mgnieniu oka. Część czytelników korzystała z pdf'a na stronie MFO, który jednak nie był dostosowany do czytania na ekranie. Strona internetowa stawia przed uczestnikami nowe wyzwania i wymaga specyficznych umiejętności, w zdobyciu których pomogą zaproszeni do współpracy eksperci. Ich lista jest jeszcze otwarta, ale wiadomo już, że uczestnicy nadchodzącej edycji Kopublikacji spotkają się z projektantem i programistą Michałem Szotą i wysłuchają wykładu Waldemara Węgrzyna o typografii webowej. Organizatorzy warsztatów zdradzają:

 

"Na warsztatach pojawi się też Ania Bil, młoda, zdolna projektantka z studia Chillid, która opowie więcej o projektowaniu stron responsywnych, czyli takich, które dostosowują swój układ do urządzenia. W grupie literniczej pojawi się Dawid Górny, postać mniej znana na Dolnym Śląsku, ale mająca na koncie bardzo ciekawe projekty łączące typografię i projektowanie z processingiem."

 

Na warsztaty będzie można zapisać się już w sierpniu przez formularz na stronie www.kopublikacja.pl. Tam też na bieżąco będą pojawiać się informacje na temat prowadzących i programu. Uczestnicy zostaną wybrani na podstawie przesłanego portfolio. Od osób zainteresowanych grupą layoutową wymagana będzie co najmniej podstawowa znajomość programu InDesign, a wszyscy chętni powinni liczyć się z nauką pisania kodu.

 

 

Pierwsza edycja Kopublikacji zakończyła się sukcesem. Owocem pracy uczestników była antologia Opowiadanie, składająca się z tekstów wybitnych autorów z całego świata, w tym Wioletty Grzegorzewskiej z Polski, Alaina Mabanckou z Kongo i Petry Soukupovej z Czech. Młodzi ilustratorzy i typografowie wspólnie starali się oddać ich stylistyczną różnorodność i wyjątkową atmosferę, tworząc wizualnie wysmakowaną, ilustrowaną publikację dla dorosłych. Niektórzy z nich postanowili kontynuować twórczą współpracę po zakończeniu warsztatów, czego efektem są takie projekty jak Klub Ilustratora, czy Pantograf, stworzony przez adeptki liternictwa, obecnie zajmujące się robieniem szyldów. Podobnie jak pierwsza edycja, kolejna również odbędzie się w przestrzeni Galerii Dizajn BWA Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania ponownie dostarczy uczestnikom zestawu krótkich i inspirujących do twórczej pracy form prozatorskich.

 

 

Tekst: Asia Flisek*

Zdjęcia książki: Danuta Salamon
Zdjęcia z warsztatów: Alicja Kielan
Ilustracje w książce, w kolejności: Łukasz Golędzinowski, Łukasz Drzycimski, Joanna Gębal

 

*Asia Flisek - Pochodzi z Gdańska, a od roku mieszka we Wrocławiu, o którym kiedyś opowiadała jej babcia. Studiuje filmoznawstwo. Lubi czeską kinematografię, Franza Kafkę i dialogi w filmach Wesa Andersona. Kolekcjonuje piękne książki dla dzieci i dorosłych. 

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required