29.07.2015

WROCŁAW: Nowa era, nowe horyzonty

We Wrocławiu trwa święto kina. Już po raz piętnasty organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. 340 filmów z 54 krajów, 5 konkursów, liczne sekcje filmowe, scena muzyczna i artystyczna, mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Ruszajcie do Wrocławia, jeszcze zdążycie! PURO z wielką przyjemnością partneruje temu wyjątkowemu wydarzeniu.

 

“To festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina. Zastanawiając się nad formułą festiwalu, szczególnie nad filmami konkursowymi, zadaliśmy sobie pytanie: czy w kinie XXI wieku (kształtowanym przez gusta masowej publiczności) jest miejsce dla reżyserów idących na przekór modom, dla indywidualistów operujących własnym stylem, językiem nie do podrobienia.”

mówi Roman Gutek, dyrektor festiwalu.

 

Amy, reż. Asif Kapadia (film otwarcia)

 

W najważniejszej sekcji Festiwalu, Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty, zostanie pokazanych 13 filmów - autorskich, niekonwencjonalnych, szukających nowych form wyrazu. Ponownie znalazła się tutaj premiera światowa polskiego filmu. Jednym z filmów ubiegających się o Grand Prix będzie Walser - debiut fabularny polskiego artysty Zbigniewa Libery z Krzysztofem Stroińskim w roli głównej.

 

Walser, reż. Zbigniew Libera

 

Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze - w tym m.in. nagrodzony na Berlinale Performer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy o Oskarze Dawickim, będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce. W programie festiwalu znalazły się również inne sekcje konkursowe: Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych pod patronatem T-Mobile oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkometrażowych. W drugiej edycji Powiększenia zostaną ponownie pokazane filmy i wideoklipy zrealizowane przez dolnośląskich filmowców i artystów wizualnych.


W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, natomiast w Panoramie oraz sekcji Ale kino+ tytuły doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina. W tym roku obejrzymy także 22 filmy z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes.

 

In the shadow of women, reż. Philippe Garrel

 

Co jeszcze? Nie zabraknie polskiego najnowszego kina, m.in. Chemii Bartka Prokopowicza, niekonwencjonalnej historii o miłości, której inspiracją był związek reżysera i założycielki Fundacji Rak'n'Roll Magdy Prokopowicz. Wśród retrospektyw: twórczość Philippe’a Garrela, Tadeusza Konwickiego a także przegląd kina litewskiego z Šarūnasem Bartasem na czele.

 

Negative Process, reż. Aneta Grzeszczykowska
 

Ostatni dzień lata, reż, Tadeusz Konwicki

 

W sekcji Trzecie oko o intrygującym tytule #selfie: filmowe autoportrety zobaczymy wciągające, intymne, kręcone latami wideopamiętniki i bezlitosne autoanalizy filmowe. Arcyciekawie zapowiada się efemeryczna, niewidzialna wystawa Midnight Show. Porwani w galerii Dizajn BWA Wrocław, w której udział biorą m.in. Oskar Dawicki, Zorka Wollny, Honorata Martin. W Galerii Awangarda BWA Wrocław aż do 23 sierpnia będzie można obejrzeć Ruchome obrazy - retrospektywną wystawę wystaw, które służyły testowaniu medium wystawy oraz badaniu nieoczywistych możliwości przenikania się filmu i wystawy, z udziałem prac m.in Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery czy Maurycego Gomulickiego.

 

 

 

Midnight Show. Porwani, fot. Łukasz Rusznica

 

We Wrocławiu na przełomie lipca i sierpnia po prostu trzeba być. Także po to, by zarezerwować karnet na rok następny ;)

 

Źródła zdjęć: materiały prasowe Festiwalu, BWA Wrocław
Więcej informacji: www.nowehoryzonty.pl

 

 

 
 
 
 
x

Subscribe to our mailing list

*indicates required