11.02.2015

TOP 1O Miast, które warto odwiedzić w 2015 roku - Europa

Nowy rok, nowe możliwości. Jeżeli jeszcze nie zaplanowaliście wakacyjnych wyjazdów, zapraszamy do zapoznania się z naszą listą najfajniejszych europejskich miast, o które warto według nas zahaczyć w tym roku. Będzie to wszechstronna i ekscytująca wycieczka! Przez kolorowe, przepełnione tłumem i zapachami tureckie uliczki po zapierające dech w piersiach islandzkie gorące źródła i gejzery. Kolejność PURO destynacji alfabetyczna, a decyzja o podróży - w Waszych rękach :) Do zobaczenia!

 

Bath, Anglia

Mimo swojej bezsprzecznej angielskości, to zarazem bardzo europejskie miasteczko. Porównywane czasem do historycznych miejscowości Włoch lub Francji, jednak z wyjątkowym wyspiarskim klimatem. Położone w malowniczej dolinie rzeki Avon, uważane jest za uzdrowisko, jeszcze z rzymskimi pozostałościami. Zresztą sugeruje to sama nazwa – Bath czyli kąpiel.  Działał tam brytyjski arbiter elegancji Richard Beau Nash, który uczynił Bath najmodniejszym miastem w Wielkiej Brytanii. W latach 1801 1806 mieszkała tam Jane Austen; w tym mieście dzieje się akcja jej dwóch powieści. Uciekają tam spragnieni spokoju Londyńczycy. Bath obfituje w małe, piękne i niezwykle interesujące muzea, pop up butiki, a przez okrągły rok można natknąć się na najróżniejsze festiwale, związane z muzyką, teatrem i jedzeniem. Swoją siedzibę ma tam również uroczy, podróżniczy i lifestylowy magazyn Cereal.

 

Belgrad, Serbia

Belgrad należy do najstarszych miast Europy. Podobnie jak Bath leży nad rzeką, a dokładnie u ujścia rzeki Sawy do Dunaju. Dzięki swojej niezwykłej różnorodności etnicznej jest miastem bardzo autentycznym. To miasto skrajności, może niekoniecznie na typowe turystyczne wycieczki, ale z pewnością satysfakcjonujące poszukiwaczy przygód. Zewsząd dobiegająca muzyka, od folku, przez jugosłowiańskie odmiany disco – polo po wszelkiego rodzaju bałkańskie rytmy. Sklepiki z przyprawami całego świata, pyszna, mocna i tania kawa, secesyjne i renesansowe kamienice. Fascynująca mieszanka kultur i doświadczeń, którymi nie zawładnęła jeszcze estetyka Zachodu. Rakija i przemili ludzie. Poszukiwacze zabytków będą zachwyceni największym skarbem Belgradu, czyli twierdzą Kalemegdan, z cerkwiami, łaźniami tureckimi, muzułmańskimi grobowcami, pomnikami, fontannami i parkiem, otwartymi bez przerwy przez cały rok.

 

Fira, Grecja

Miasteczko i stolica wyspy Santorini położone na zachodnim jej wybrzeżu, na zapierającym dech w piersiach klifie wznoszącym się na wysokości 260 m n.p.m. Olśniewająco białe domki sprawiają wrażenie, wykutych w skale. Niezwykły urok i niezapomniana atmosfera na długo pozostają w pamięci, zwłaszcza widok miasta w promieniach zachodzącego słońca. W sezonie miejsce dość tłoczne i wypełnione turystami. W Firze pełno jest restauracji, z których można podziwiać cudowne widoki, smakując lokalne potrawy lub wręcz samemu nauczyć się je przygotowywać. To propozycja dla spragnionych ciepła, relaksu ale też dobrej zabawy, której w Firze nie brak. To również wspaniałe miejsce wypadowe na całą wyspę. Przyjemna pogoda zachęca do odwiedzin przez cały rok.

 

Kotor, Czarnogóra

Magiczne miejsce. Nie tak snobistyczne jak Budwa i równie piękne, jeśli nie bardziej, niż chorwacki Dubrownik. Swoją magię zawdzięcza niesamowitemu położeniu. Zatoka, w której położony jest Kotor, posiada cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana jako najdalej położony na południe fiord Europy. Niezwykle różnorodna zabudowa, wpływy romańskie, gotyckie, renesansowe i barokowe zadowolą wszystkich miłośników pięknej architektury. Śródziemnomorski charakter, wąskie, kręte uliczki, urocze sklepiki ze złotem i przyprawami, cudowna pogoda… Zresztą nazwa miasta wywodzi się ze starogreckiego i oznacza „gorąco”. Pyszne jedzenie i najlepsze lodowe desery. My już marzymy o wakacjach!

 

Nerja, Hiszpania

Gorąca, rozpalona słońcem i rozdzierającym serce flamenco Andaluzja. Nerja – koniec Europy i początek Afryki. „Balkon Europy". Taką właśnie nazwę nadał temu miejscu król Alfonso XII gdy stanął na andaluzyjskim urwisku, gdy osłaniając oczy od oślepiającego słońca spojrzał na drugą stronę, a tam w oddali majaczył już zupełnie inny kontynent. Piękne plaże, fantastyczne klify, krystalicznie czyste wody Morza Śródziemnego i jaskinie z najdłuższym na świecie, ponad 60 metrowym stalaktytem. Okolice przyciągają miłośników trekkingu, pieszych wędrówek i nurkowania. To raj na ziemi jeśli się tylko lubi temperatury przekraczające 40 stopni w cieniu. Wybrać się tam można przez cały rok, pogoda rozpieszcza a bogactwo owoców tropikalnych i owoców morza sprawia, że być może zapragniesz tam zostać na dłużej!

 

Praga, Czechy

To miasto o niespotykanym uroku. Prawdziwie wyzwolone, pełne zabytków ale również nowoczesnej architektury. Wpisane na listę UNESCO zaprasza przez cały rok. Kręte uliczki, kawiarnie, butiki i wycieczki statkiem po rzece Wełtawie. Nie można nie zobaczyć pięknej starówki, mostu Karola, Hradczan czy Wyszehradu. Miłośnicy literatury mogą zwiedzić Pragę śladami Franza Kafki, napić się czarnego, parującego napoju w jednej z licznych kawiarni, w których poza słynnym pisarzem bywali nie mniej sławni Nezval, Seifert, bracia Čapkowie, Poláček czy Hašek. Czechy i sama Praga to wybuchowa mieszanka przemiłych, otwartych ludzi, wyjątkowej sztuki i niepowtarzalnych, niezwykle dobrze zachowanych zabytków. No i oczywiście słynne na cały świat praskie i czeskie browary. W tym roku nie może Was tam zabraknąć!

 

Reykjavik, Islandia

To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w naszym zestawieniu. Islandia długo pozostawała na uboczu turystycznych szlaków. Wyspa, która leży „na styku” Europy i Ameryki Północnej, pomiędzy dwoma półkulami wydaje się chłodna, tajemnicza i nieprzystępna. Powstaje tam chyba najsmutniejsza muzyka świata, a w zimie jasno jest tylko przez kilka krótkich godzin. Jednak to właśnie Islandia według badaczy jest najszczęśliwszym krajem na świecie! Reykjavik, najbardziej wysunięta na północ stolica świata, to stolica i zarazem największe miasto Islandii. Założony przez wikingów został nazwany „dymiącą zatoką” ze względu na otaczające go liczne gorące źródła i gejzery. Dla Europejczyków z kontynentu wszystko może wydawać się tym wyjątkowe. Jak pisał islandzki noblista Halldór Kiljan Laxness w swojej książce "Dzwon Islandii" o wyspowej uczcie: "Wniesiono kaszę z islandzkiego mchu, polędwicę baranią, głowy dorszy, kwaśne mleko oraz twarde jak kamień i przezroczyste jak szkło mięso rekina”. Życie jest tam surowe i proste, co przekłada się na sposób komunikacji mieszkańców, architekturę i sztukę. To cudowna odskocznia od codzienności. Reykjavik czeka!

 

Rotterdam, Holandia

Mówiąc o Holandii, myślimy: tulipany, wiatraki, kanały, ser, Amsterdam…  A my, trochę omijając główne turystyczne szlaki i prezentując europejskie perełki, zapraszamy do niegdyś największego holenderskiego portu  – Rotterdamu. Nowoczesne, piękne holenderskie miasto położone jest w delcie Renu i Mozy, nad Nową Mozą (ramię deltowe Renu) i połączone z Morzem Północnym. Poza największym portem w Europie Rotterdam posiada morze atrakcji. Mieszka tam wielu wybitnych architektów, pracownie mają znani projektanci, odbywa się mnóstwo ciekawych festiwali. Rotterdam jest znany z Kubuswoningen czyli ciekawych domów - kostek zaprojektowanych przez architekta Pieta Blom w 1984 roku. Odbywają się tutaj karaibski Summer CarnivalDance Parade, Rotterdam 666, festiwal pop Metropolis. Ma tu też swoją lokalizację Rotterdam Philharmonic Orchestra, której dyrektorem jest światowej sławy muzyk Yannick Nezet-Seguin. Jest stolicą undergroundowych gatunków muzyki czy offowych festiwali filmowych. Ponadto posiada wspaniała panoramę, która zachwyca wszystkich turystów, szczególnie w nocy można podziwiać urok przepięknie lśniących świateł.

 

Stambuł, Turcja

To bez wątpienia wyjątkowe miasto. Mimo iż położone na dwóch kontynentach, ze względu na wciąż trwający proces akcesyjny w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej bez wahania umieściliśmy go na swojej liście. Jedyne dwie i pół godziny samolotem z Polski i stoimy u bram Orientu. W sezonie Stambuł kipi od turystów, ceny są wywindowane, a  żar leje się z nieba. Ale wystarczy udać się tam wczesną jesienią i jest już zupełnie inaczej. To nadal jedno z największych miast świata i najludniejszych miast Europy, z burzliwą historią, dziejącą się na naszych oczach. Ale czyż nie to jest właśnie fascynujące? Niepowtarzalne zabytki, Hagia Sophia, Błękitny meczet, Hipodrom, zakupy na bazarach – Wielkim i Korzennym. To raj dla zmysłów spragnionych inspiracji wędrowców.

 

Wrocław, Polska

Na naszej liście nie mogłoby zabraknąć Wrocławia. Miasto z niezwykle burzliwą historią i skrzyżowaniem wpływów kulturalnych i historycznych, jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków w Polsce, z największym rynkiem w Europie. Spotka nas tam ogrom atrakcji! Przedsięwzięć teatralnych takich jak Pantomima Henryka Tomaszewskiego, czy Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz licznych międzynarodowych festiwali, wspominając jedynie "Wratislavia Cantans" czy "Jazz nad Odrą". Architektura miasta odzwierciedla jego przeszło tysiącletnia historię i podobnie jak większość miast w naszym rankingu, położenie po obu stronach rzeki sprawia, że Wrocław jest miastem mostów i wysp. Najbardziej znaną jest Ostrów Tumski - historyczne i duchowe centrum miasta. W 2016 roku miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury, ale warto przyjechać już teraz, skorzystać z licznych atrakcji a zatrzymać się można w naszym wrocławskim PURO hotelu ;)

 
Zdjęcie tytułowe: moozadesigns.
x

Subscribe to our mailing list

*indicates required